Sprawozdanie z przeprowadzonych konkursów
w ramach Szkoły Młodych Patriotów XV Edycja
w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Targowiskach
Zadania realizowane były od 2 lutego 2019 r. do 30 czerwca 2019 r.
Szkoła nasza otrzymała certyfikat Szkoły Młodych Patriotów
Zrealizowano następujące zadania konkursowe:
Zad. 1
Przeprowadzono konwersatoria pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”.
Na zajęciach godzin z wychowawcą w klasach przeprowadzone zostały w klasach IV – VIII lekcje: Patriotyzm i jego znaczenie w obecnej rzeczywistości (skrypt oprac. przez Instytut Badań nad Demokracją i Studium Prawa Europejskiego w Warszawie), które wprowadziły uczniów w temat patriotyzmu oraz scharakteryzowały postawy, jakie można prezentować względem państwa i narodu.
Konserwatorium „Patriotyzm na co dzień. Co dla nie oznacza bycie patriotą” przeprowadzone zostało 21 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Targowiskach w klasach: IV, Va i Vb.
Uczniowie przygotowali hasła dotyczące patriotyzmu oraz plakaty ukazujące postawy patriotyczne na co dzień. Świetnie przygotowali się do dyskusji na temat dzisiejszego patriotyzmu, zwracając uwagę, np. na zachowania patriotyczne w życiu codziennym, czy zagrożenia pojawiające się dla współczesnego patriotyzmu. W swoich wypowiedziach uczniowie odwoływali się nie tylko do czasów współczesnych ale nawiązywali też do początków państwa, czasów powstań i wojen.
Zad.2
Przygotowano plakaty „100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.
100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to ważna data, która na zawsze pozostanie w świadomości uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Targowiskach. Przekonały nas o tym prace uczniów naszej szkoły, którzy w ramach konkursu Szkoły młodych patriotów wykonali prace plastyczne upamiętniające to ważne dla nas wydarzenie. Prace zostały wykonane przez uczniów klas IV- VIII w dniach od 1 marca 2019 r. do 15 marca 2019r. w trakcie zajęć z wychowawcą. Widać w nich dumę i radość młodych Polaków, którzy doceniają fakt, że mogą żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Wykonano 20 prac różną techniką: farbami lub pastelami.
Z wykonanych przez uczniów plakatów utworzona została galeria prac, która przykuwa uwagę odwiedzających szkołę rodziców oraz gości.
Zad. 4
Zorganizowano ogólnoszkolny konkurs wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm”.
W dniach 4 i 5 kwietnia 2019 r. zorganizowano szkolne konkursy wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm” w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV – V i VI - VIII . Uczniowie na rozwiązanie testu mieli 45 minut. Pytania konkursowe dostosowano do poziomu wiekowego uczniów. Każda klasa miała za zadanie rozwiązać test wiedzy o Polsce, jej symbolach, historii, ważnych datach, postaciach, wydarzeniach, kulturze oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące patriotyzmu. Uczniowie rozwiązywali test na jednej godzinie lekcyjnej. Składał się on z pytań zamkniętych oraz otwartych, analizy tekstu źródłowego, rozpoznaniu postaci historycznych.
Z każdej klasy został wyłoniony uczeń (uczniowie) z najlepszym wynikiem. Lista uczniów z najlepszymi wynikami umieszczona została na tablicy Samorządu szkolnego. Uczniowie z najlepszym wynikiem z danej klasy zostali nagrodzeni najwyższą oceną cząstkową z historii.
Zad. 5
Przygotowano ogólnoszkolny konkurs poezji patriotycznej.
8 maja 2019 r. o godzinie 10.00 odbył się spektakl z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja pt. „Polska pachnie bzami”, przygotowany przez uczniów klasy: Vb, VI i VII, który był pięknym wstępem do konkursów, które odbyły się w tym dniu. Po tym wspaniałym widowisku, widzowie zostali wprowadzeni w tematykę patriotyzmu, a konkursy poezji patriotycznej był uwieńczeniem tej pięknej i patriotycznej imprezy.
Po zakończeniu spektaklu i krótkiej przerwie organizacyjnej, wybraniu jury (w skład, którego wchodzili; dyrektor szkoły, nauczyciele: j. polskiego, historii, muzyki oraz przedstawiciel uczniów – przew. Samorządu szkolnego), rozpoczął się Szkolny konkurs poezji patriotycznej. Wzięli w nim udział uczniowie klas: IV, Va, Vb, VI i VII – razem 15 wykonawców. Jury oceniało występy uczniów według następujących kryteriów: pamięciowe opanowanie tekstu, dobór repertuaru, interpretacja tekstu oraz oryginalność interpretacji, ekspresja. Prezentowane wiersze nawiązywały swoją tematyką do ważnych świąt obchodzonych w maju.
Z wielkim zainteresowaniem jurorzy i widzowie wysłuchali przygotowanych wierszy, nie ukrywając swojego wzruszenia. Spośród 15 wierszy zaprezentowanych przez wykonawców jury wybrało cztery utwory, które swoją oryginalnością interpretacji wzbudziły olbrzymi entuzjazm wśród widzów i jurorów.
Zad. 6
Przygotowano ogólnoszkolny konkurs pieśni patriotycznej.
8 maja 2019 r. o godzinie 10.00 odbył się spektakl z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja pt. „Polska pachnie bzami”, przygotowany przez uczniów klasy: Vb, VI i VII, który był pięknym wstępem do konkursów, które odbyły się w tym dniu. Po tym wspaniałym widowisku, widzowie zostali wprowadzeni w tematykę patriotyzmu, a konkurs pieśni patriotycznej był uwieńczeniem tej pięknej i patriotycznej imprezy.
Widzowie – uczniowie całej naszej szkoły oraz nauczyciele byli pod ogromnym wrażeniem spektaklu, który wprowadził nas w czasy twórców naszej pierwszej konstytucji oraz wydarzeń związanych z jej ogłoszeniem.
Po zakończeniu spektaklu i krótkiej przerwie organizacyjnej, wybraniu jury (w skład, którego wchodzili; dyrektor szkoły, nauczyciele: j. polskiego, historii, muzyki oraz przedstawiciel uczniów – przew. Samorządu szkolnego), rozpoczął się Szkolny konkurs pieśni patriotycznej. Wzięli w nim udział uczniowie klas: Vb, VI i VII – razem 9 wykonawców. Jury oceniało występy uczniów według następujących kryteriów: dobór repertuaru, oryginalność interpretacji, dynamika i brawura wykonania. Zaśpiewane przez wykonawców pieśni nawiązywały swoją tematyką do ważnych świąt obchodzonych w maju.
Zad. 7
Opracowano Kodeks Postaw Patriotycznych.
W dniach od 25 III do 5 IV 2019 r. uczniowie klas IV – VIII w trakcie zajęć z wychowawcą pracowali nad stworzeniem Kodeksów postaw patriotycznych pracując w grypach 4 i 6 osobowych. Tak powstało 24 kodeksy, których treść zawiera postawy, z których wyłania się obraz wzorowego, idealnego patrioty Polaka.
Forma prac uczniów była różnorodna i bardzo oryginalna. Uczniowie ozdobili kodeksy symbolami, np. wizerunkami Orła Białego i barwami narodowymi (w postaci kotylionów). Wszystkie prace były pięknie spisane i widać, że uczniowie posiadają duże zdolności plastyczne. Jest to ważne, ale najważniejsza jest treść kodeksów, która świadczy o tym, że uczniowie doskonale wiedzą jakie postawy w życiu codziennym są ważne i czy są to akurat postawy patriotyczne. Rozumieją też, że postawy patriotyczne to wartość szczególnie ważna, a nie tylko pojęcie, które rozumieją, o którym uczą się na języku polskim i historii.
Na podstawie klasowych kodeksów postaw patriotycznych, wierszy o tematyce patriotycznej oraz pisemnych prac uczniów dotyczących postaci, których postawy patriotyczne są godne do naśladowania w czasach współczesnych, powstał „Szkolny kodeks postaw patriotycznych”.
Dorota Bogaczyk