Jasełka 2016 - 10 stycznia - Dom Ludowy w Targowiskach
"Magiczne słowo"
Przepraszam, proszę i dziękuję to słowa, które często wypowiadamy z trudem, a są to przecież słowa magiczne. W tym przekonaniu utwierdził nas teatr Bajka z Nowego Sącza w przedstawieniu kukiełkowym "Magiczne słowo". Główna bohaterka opowieści Lena była bardzo kapryśną i niegrzeczną dziewczynką. Nie słuchała mamy i dokuczała siostrze. Pewnego dnia pokłóciła się z mamą i uciekła z domu. Udała się do lasu, aby tam poszukać lepszej mamy. Wśród drzew spotkała lisicę, której chciała zostać córeczką, ale szybko przekonała się, że lisica jest chytra i nie podzieliła się z nią jedzeniem. Następnie spotkała niedźwiedzicę, która zaproponowała dziewczynce dom i jedzenie, ale niedługo zapadła w sen zimowy, pozostawiając Lenę bez opieki. Wówczas dziewczynka zrozumiała swój błąd. Uświadomiła sobie, że jej mama nigdy tak nie postąpiła jak leśne mamy, zawsze się o nią troszczyła. Szybko postanowiła powrócić do domu i przeprosić mamę za wszystkie przykrości, które jej wyrządziła. Przeprosiła też siostrę za swoje złe zachowanie.
Przedstawienie obejrzały dzieci przedszkolne i uczniowie klas I - IV.
"Dzisiaj w Betlejem"
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stajemy się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominamy o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie klas drugich przygotowali jasełka, które wprowadziły nas w atmosferę tego szczególnego okresu. Mali aktorzy przedstawili chronologiczny ciąg wydarzeń zaraz po narodzeniu Pana Jezusa.
Dowiedziawszy się od Anioła o niezwykłym wydarzeniu, do Betlejem podążył Pastuszek niosąc Dzieciątku dary: kanapkę, mleko, kołderkę i szynkę. Jednak po drodze spotkał zmarzniętą staruszkę, płaczącą dziewczynkę oraz głodnego rozbójnika. Co miał, bez żalu wszystko rozdał. Do Jezusa przyszedł z pustym koszykiem, ale Bóg widząc dobre serce Pastuszka, słowami Maryi pochwalił jego postępowanie. Do szopki przybyli też Pasterze, Trzej Królowie i Dzieci. Wszyscy przynieśli dary. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami.
Po występie klas młodszych odbył się koncert kolęd w wykonaniu chóru szkolnego.
Uroczystość przygotowali: G. Karczewska, H. Muroń i L. Konrad
SPOTKANIE Z WETERYNARZEM
9 grudnia w naszej szkole miało miejsce interesujące spotkanie. Dzieci od klasy I do III oraz przedszkolaki miały okazję rozmowy z panią weterynarz Natalią Frączek. Pani Natalia przybyła do nas wraz ze swoim podopiecznym psem o imieniu Rezon. Spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z opieką nad zwierzętami domowymi oraz kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się: czym karmić zwierzęta, jak opiekować się psami i innymi zwierzętami domowymi, kiedy przychodzić do weterynarza. Pani weterynarz mówiła o tym, jak rozpoznać, kiedy zwierzak jest chory, co robić, aby uniknąć zachorowania. Przypomniała o bardzo ważnych szczepieniach ochronnych dla zwierząt. Pani Natalia wspomniała też o zwierzętach przebywających w schroniskach, które potrzebują opieki i tęsknią za domem.
Na zakończenie spotkania dzieci pogłaskały uroczego i spokojnego Rezona, a w podziękowaniu pani Natalii wręczyły świąteczny stroik.
Serdecznie dziękujemy pani weterynarz za ciekawe i pouczające spotkanie.
W FIKOLANDZIE
4 grudnia uczniowie klas drugich spędzali czas w Fikolandzie. Wyjazd ten zorganizowano w związku ze zbliżającym się dniem Świętego Mikołaja. W Fikolandzie odbyła się wielka zabawa. Dzieci mogły zrzucić nadmiar energii w piłeczkowym basenie, na kolorowych zjeżdżalniach, na trampolinach i innych dmuchanych zabawkach. Chłopcy chętnie grali w gry zręcznościowe. Było także malowanie pamiątkowych mikołajków, pająków, biedronek itp. Po godzinnym szaleństwie wszystkim chciało się jeść i pić. Należało więc udać się do McDonalda, gdzie nastąpiła uczta dla podniebienia. Tam dzieci mogły też zakupić drobne zabawki, co sprawiło im dodatkową radość. Do szkoły wróciły zadowolone.
Opiekunami wycieczki były: p. H. Muroń i p.G. Karczewska
Wyjazd na lodowisko
Wycieczka do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
26 listopada uczestniczyliśmy w wycieczce do skansenu w Sanoku. Naszymi opiekunami byli p. Danuta Moszczyńska, p. Ewelina Kwiatkowska i p. Marcin Tereszkiewicz. Wycieczka miała na celu promowanie zdrowej, aktywnej formy spędzania wolnego czasu na łonie przyrody, łączącej walory poznawcze z rekreacją.
W skansenie oglądaliśmy zrekonstruowany rynek galicyjskiego miasteczka, mieszczański dworek, szkołę, chaty łemkowskie i bojkowskie. Wzięliśmy także udział w warsztatach garncarskich. Niektórzy z nas zabrali ze sobą na pamiątkę własnoręcznie wykonane gliniane figurki . Kolejnym punktem wycieczki było sanockie lodowisko. Bawiliśmy się znakomicie. Uważamy, że takie wycieczki powinny być częściej organizowane.
Dominika Błaż i Natalia Józefczyk - uczennice kl. VI
W krainie Narnii
W dniu 30 listopada 2015 roku klasy IV - VI były w RCKP w Krośnie na spektaklu pt. "W Krainie Narnii" będącego adaptacją powieści "Lew, czarownica i stara szafa" C. S. Lewisa.
Widzowie przenieśli się do Narnii, krainy przyjaznych nimf i faunów, groźnych olbrzymów, karłów i zwierząt przemawiających ludzkim głosem. Narnia to miejsce pełne czarów, pole walki dobra ze złem. Bohaterowie u boku królewskiego lwa Aslana stawili czoła złowrogiej Białej Czarownicy. Przeżyli wiele niezwykłych przygód, prób umysłu
i serca, testów na lojalność i męstwo.Przedstawienie przygotował Teatr Współczesny z Krakowa. Reżyserował je Bartosz Jarzymowski. Scenariusz napisał Andrzej Majczak. Scenografię przygotowała Hanna Pervo. Za ciekawe kostiumy była odpowiedzialna Agata Jarzymowska. Reżyserią światła i efektami wideo zajął się Tomasz Frankowski. Spektakl trwał 75 minut. Role dzieci ( Łucji, Zuzanny, Piotra i Edmunda ) zagrali: Agnieszka Zieleniecka, Ewelina Krawczyk, Krzysztof Pomietło i Jakub Piwowarczyk. Aktorzy również odegrali role Białej Czarownicy, Pana Bobra, fauna Tumnusa, pana profesora.
Spektakl bardzo się nam podobał. Zachwyciły nas efekty specjalne i świetnie dobrana muzyka.
K. Sidor
ANDRZEJKI
Andrzejki to idealny czas na zabawę. Wykorzystaliśmy to w naszej szkole organizując dyskotekę.
25 listopada Samorząd Uczniowski SP wraz z nauczycielami zorganizował dyskotekę andrzejkową dla klas 4-6. Plakaty informujące o dyskotece wykonała i rozwiesiła klasa VI.
W trakcie zabawy do dyspozycji uczniów był salon wróżb prowadzony przez członków Samorządu Uczniowskiego. Do najpopularniejszych wróżb należały: andrzejkowe serce, andrzejkowa numerologia, magiczne karteczki z wróżbą, rzucanie kości, wróżby z kartami, wróżenie przy pomocy kresek.
Nasz DJ, zadbał, o to aby na dyskotece nie zabrakło największych tanecznych przebojów ostatnich miesięcy. Dzięki temu wszyscy wspaniale się bawili od pierwszej do ostatniej minuty. Andrzejkowe szaleństwo trwało do 19.00, choć przykro było kończyć, tak udaną zabawę. Podsumowując – dyskoteka była wspaniała.
Katarzyna Sidor
Uroczysta akademia z okazji 11 listopada
Tradycją naszej szkoły są listopadowe spotkania środowiskowe, podczas których uczniowie pod okiem nauczycieli przygotowują patriotyczne montaże słowno-muzyczne związane z kondycją człowieka we współczesnym świecie. Temat przewodni tegorocznej wieczornicy pt. Bez tej miłości nie można żyć... stanowiła miłość do ojczyzny. Akademia odbyła się w sali Domu Ludowego w Targowiskach. Scenariusz uroczystości i uczniów do występu przygotowały K. Sidor i D. Bogaczyk.
Po uroczystym powitaniu zgasły światła, przy akompaniamencie muzyki na specjalnie przygotowaną scenę (scenografię przygotowała pani Grażyna Karczewska) wkroczyli uczniowie, którzy recytowali wiersze m.in. Cypriana Kamila Norwida. W tym słowno-muzycznym montażu nie zabrakło również ważnych postaci w dziejach drogi Polaków ku wolności: romantycznych poetów, Józefa Piłsudskiego, powstańców warszawskich czy Lecha Wałęsy. Wszyscy uczestnicy z uwagą i wzruszeniem słuchali fragmentów przemówień Jana Pawła II dotyczących Polski. Inscenizacji towarzyszył bogaty repertuar muzyczny, na który składał się Polonez Ogińskiego, Polonez Heroica, Rota, Pieśń Legionów Polskich, Warszawskie dzieci, Ballada o Janku Wiśniewskim
w interpretacji Krystyny Jandy czy też Los Człowieczy Anny German. Nad oprawą muzyczną czuwał pan Leszek Konrad. Po skończonym występie głos zabrał sołtys wsi Aleksander Mercik, który podziękował za przybycie władzom gminy i mieszkańcom Targowisk, a na koniec zaprosił przybyłe osoby na obejrzenie wystawy rękodzieła lokalnych twórców i tradycyjny żurek.K. Sidor
"Arka Noego" w wykonaniu Teatru Eden
29 października gościł w naszej szkole Teatr Eden z Wieliczki. Dzieci poznały biblijną historię o budowaniu Arki przez Noego. Same brały czynny udział w przedstawieniu pomagając w budowaniu statku i gromadzeniu zwierząt. Trzymały kciuki za gołąbka, który wyruszył na poszukiwanie lądu. Opowieść skończyła się optymistycznie, gołąbek powrócił oznajmując koniec wędrówki. Na niebie pojawiła się kolorowa tęcza, która oznacza, że już nigdy nie będzie potopu, bo wszyscy będą robić tylko dobre uczynki.
Poprzez tę przypowieść aktorzy chcieli ukazać wartość dobrych uczynków, prawego życia i miłości do zwierząt.
Sztuka bardzo się podobała, dzieci dobrze się bawiły. Było śmiechu co niemiara.
PASOWANIE NA UCZNIÓW
20października 2015 roku miało miejsce bardzo ważne wydarzenie – pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów naszej szkoły.
Zanim nastąpiła podniosła chwila pasowania, uczniowie wykazali się wiedzą, umiejętnościami artystycznymi oraz odwagą. Udowodnili, że potrafią śpiewać, tańczyć i recytować wiersze.
Następnie każde dziecko zostało przyjęte przez panią Dyrektor do grona braci uczniowskiej, poprzez symboliczne dotknięcie wielkim ołówkiem. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów.
Na zakończenie, wszyscy przybyli goście, oraz główni bohaterowie uroczystości spędzili czas przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców.
Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.
M. Wilusz
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
Dzień Patrona Szkoły od kilku lat jest niezwykle ważnym wydarzeniem w naszej szkole. Święto to ma na celu propagować znajomość najważniejszych faktów z życia patrona, przypominać o wartościach przez niego wyznawanych oraz promować je wśród uczniów.
Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą, na którą społeczność szkoły udała się wraz z pocztem sztandarowym. Mszę sprawował ks. katecheta Ryszard Pelc w intencji nauczycieli, uczniów i naszego Patrona. Po mszy wszyscy skierowali się do szkoły, aby tam uczestniczyć w obchodach dnia patrona. Część oficjalną rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego i hymnu szkolnego. Następnie uczniowie klasy czwartej i szóstej w montażu słowno - muzycznym oddali cześć Janowi Kantemu. W wierszach i pieśnich opowiadali o jego przykładnym życiu: jego miłości do ludzi, miłosierdziu, mądrości i świętości.
Z kolei głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Lorenc, która podkreśliła szlachetną postać Jana Kantego i przypomniała, że św. Jan Kanty to wciąż nasz wzór do naśladowania.Drugą część świętowania wypełniło ślubowanie i pasowania pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły.
Uroczystość przygotowali: p. M. Tereszkiewicz i p. L. Konrad
Książki naszych marzeń - program MEN
„Książki naszych marzeń”
Nasza szkoła uczestniczy w programie MEN „Książki naszych marzeń”. Celem programu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie kompetencji i zainteresowań czytelniczych. Udział w programie możliwi zakup książek do szkolnej biblioteki.
Książki te będą wybierane przez Was - Uczniów, powinny to być książki, które Was interesują, rozbudzają Waszą ciekawość otaczającą rzeczywistością, inspirują do twórczego działania. Zachęcamy wszystkich uczniów do głosowania. Skrzynka i szczegóły akcji znajdziecie na korytarzu na I piętrze.
K. Sidor
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
"Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem jaki można dać dziecku - jest wykształcenie"
14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Akademię szkolną przygotowali uczniowie klasy III pod kierunkiem p. Danuty Moszczyńskiej i p. Leszka Konrada.
Młodzi artyści pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego czujność i troskę o dobro wychowanków. Uśmiechniętym nauczycielom dzieci wręczyły kolorowe róże.
Następnie głos zabrała p. Dyrektor Małgorzata Lorenc, która przypomniała genezę utworzenia Dnia Edukacji Narodowej. Mówiła też o trudnej, ale pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.
Na zakończenie p. Dyrektor wręczyła ngrody nauczycielom i pracownikom obsługi. Nagrody dyrektora otrzymali nauczyciele: p. B. Szeligowska, p. H. Muroń, p. K. Sidor i p. L. Konrad.Nagrodę wójta otrzymały: dyrektor szkoły Małgorzata Lorenc oraz kierownik szkoły filialnej w Widaczu Stanisława Wojtowicz.
Samorząd Uczniowski w Dniu Nauczyciela
14 października obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. To święto
o ponad stuletniej tradycji stało się czasem podziękowań, radosnych życzeń, sympatycznych spotkań i okazją do refleksji o szkole i nauce.Uczniowie zaangażowani w pracę Samorządu skierowali słowa podziękowania do Pani Dyrektor, wszystkich nauczycieli i pracowników Szkoły - za mądre słowa, wsparcie, za życzliwość i dobrą atmosferę na lekcjach, częstując słodkim lizakiem owiniętym
w RECEPTĘ NA CAŁY ROK.Opiekun Samorządu: K. Sidor
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Dnia 08.10.2015r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci do Samorządu przygotowali plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu.Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu SU:
Przewodniczący: Lucjan Frydrych kl. VI
Zastępca przewodniczącego: Karolina Rymar kl. VI
Członkowie:
Amelia Huta kl. IV
Katarzyna Czekańska kl. IV
Michał Mazur kl. V
Rozalia Lorenc kl. IV
Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział. Głosującym za wysoką frekwencję,
a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
Opiekun Samorządu: K. Sidor
Wycieczka do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce
2 października klasa IIb i klasa III wybrały się na wycieczkę do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Idąc szlakiem turystycznym, uczniowie mieli okazję zobaczyć najcenniejsze eksponaty w swoim rodzaju kopanki "Franek" i "Janina", stare obiekty z epoki Ignacego Łukasiewicza: warsztat mechaniczny, kuźnię i kotłownię.
W Domu Ignacego Łukasiewicza dzieci zostały wprowadzone w kapsułę czasu, która przeniosła ich do XIX-wiecznej apteki, gdzie można było obserwować pracę prowizora uatrakcyjnioną kompozycjami zapachowymi imitującymi aromaty starej apteki. Największą atrakcją tego domu było spotkanie z samym wynalazcą i przedsiębiorcą Ignacym Łukasiewiczem. Multimedialny manekin opowiadał o swojej pracy i dalszych planach związanych z kopalnią w Bóbrce. Zwiedzający byli świadkami niebezpiecznych doświadczeń, które skończyły się spektakularnym wybuchem.
W sprzyjających warunkach pogodowych uczniowie doznali wiele wrażeń, z którymi zadowoleni wrócili do szkoły.Opiekunami wycieczki były: H. Muroń, D. Moszczyńska,
J. Stryczniewicz
KURS PIERWSZEJ POMOCY
Każdego dnia umiera wiele osób tylko dlatego, że świadkowie zdarzenia nie potrafią udzielić pierwszej pomocy przed przybyciem pogotowia ratunkowego. To te pierwsze chwile często decydują o późniejszym stanie poszkodowanego. Z tego powodu edukacja z pierwszej pomocy powinna zaczynać się już na najwcześniejszym etapie kształcenia.
W dniach 21 - 23 września odbył się w naszej szkole kurs pierwszej pomocy, w której uczestniczyli uczniowie od kl. I do VI. Wszyscy byli bardzo zainteresowani wiedzą teoretyczną i zajęciami praktycznymi.
Z najważniejszymi zagadnieniami zapoznały sie też przedszkolaki.
Kurs pierwszej pomocy przeprowadził wykwalifikowany ratownik Bartłomiej Zajdel, któremu składamy serdeczne podziękowania.
POWITANIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
Wakacje dobiegły końca. We wtorek 1 września powitanie nowego roku szkolnego poprzedziła msza święta w kościele parafialnym. Po mszy cała społeczność szkolna przemaszerowała do szkoły, gdzie nastąpiło uroczyste spotkanie inaugurujące rok szkolny 2015/2016.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego.
Następnie głos zabrała Dyrektor szkoły - Małgorzata Lorenc, która powitała wszystkich serdecznie.
Szczególne słowa skierowała do dzieci najmłodszych z klas pierwszych, przedszkolaków oraz uczniów, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej szkoły - klasy czwartej ze szkoły filialnej z Widacza.
Nie zabrakło również ciepłych słów dla pozostałych uczniów, nauczycieli i rodziców.Rozpoczynający się rok szkolny to czas zmagań w zdobywaniu nowej wiedzy. To czas kolejnych doświadczeń, umożliwiający pogłębianie zainteresowań i odkrywanie nowych pasji.
Pierwszy września to nie tylko początek roku szkolnego. To ważna data w historii Polski — data wybuchu II wojny światowej.
Zwracając się do rodziców pani Dyrektor podkreśliła, że szkoła nasza jest otwarta dla każdego ucznia i jego rodzica, gotowa do wsparcia i udzielania pomocy. Zaangażowanie wszystkich jej pracowników i dobra współpraca z rodzicami ma wielki wpływ na rozwój dziecka.
Z kolei przedstawiła wychowawców poszczególnych klas oraz powitała nowych nauczycieli podejmujących pracę od września w naszej szkole: panią Ewelinę Kwiatkowską - nauczycielkę przyrody, panią Ewelinę Nerć - Sporniak - nauczycielkę języka angielskiego, panią Małgorzatę Skwarę - nauczycielkę wychowania przedszkolnego i katechetę ks. Ryszarda Pelca.
Wychowawcy klas:kl. I - Magdalena Wilusz
kl. II a - Grażyna Karczewska
kl. II b - Halina Muroń
kl. III - Danuta Moszczyńska
kl. IV - Aneta Kruczek - Kosiba
kl. V - Marcin Tereszkiewicz
kl. VI - Katarzyna SidorOdział przedszkolny 5 latki - Ewa Czekańska
Oddział przedszkolny 3, 4 latki - Marzena Bednarz i Małgorzata SkwaraSzkoła filialna w Widaczu
kl. I i II - Barbara Krzywda
Klub Przedszkolaka - Stanisława Wojtowicz
Kończąc swoje wystąpienie pani Dyrektor złożyła życzenia, aby ten rok szkolny spełnił pokładane w nim nadzieje stając się źródłem satysfakcji i ciepłych wspomnień.
Nagłówek
Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość.
Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem.
Najpiękniejszych świąt
życzy
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Targowiskach.
Boże Narodzenie 2022r.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie