19 maja odbyła się wycieczka szkolna klasy Ib do „Ranczo Pstrągowa”. Uczniowie mieli okazję zwiedzać mini ZOO, gdzie karmili lamy, kucyki, daniele i owieczki kameruńskie. Dzieci mogły dotknąć i pogłaskać oswojone zwierzątka. Ważnym doświadczeniem było odwiedzenie prawdziwej obory, gdzie żyją krowa, świnie i koń w zupełnej zgodzie. Ciekawym miejscem okazała się stodoła, gdzie gromadzony i przygotowywany jest pokarm dla zwierząt domowych. Można tam było zobaczyć też sprzęt rolniczy taki jak: sieczkarnię, żarna, czyszczarkę do zboża, itp. Klasa uczestniczyła w przejażdżce wozem turystycznym obserwując piękne zielone okolice. Następnie brała udział w przyrodniczej lekcji edukacyjnej. Dzieci bawiły się na placu zabaw, posmakowały pieczonej kiełbaski i pieczonego w ognisku ziemniaka. Na koniec odbyła się mini dyskoteka. Pogoda dopisała toteż wszyscy zrelaksowani i zadowoleni wrócili do domu.
Aktualności
Wycieczka do Pstrągowej
"Opowieść o dobrym człowieku"
"Opowieść o dobrym człowieku" - to spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Eden z Wieliczki, oparty na przypowieści biblijnej o miłosiernym Samarytaninie.
Akcja przypowieści dzieje się na drodze między Jerozolimą, a Jerychem. Pewien Żyd wędrujący z miasta do miasta został napadnięty przez zbójców, którzy go okradli, pobili i pozostawili na drodze. Przechodził tamtędy kapłan, lewita, ale żaden z nich nie zareagował na leżącego człowieka. Trzecim przechodniem był Samarytanin. Dodać należy, że Samarytanie to odwieczni wrogowie Żydów, którzy uważali ich za zdrajców i odstępców. Samarytanin zatrzymał się i wzruszył losem nieszczęśnika. Opatrzył jego rany i zapewnił mu nocleg w gospodzie, a gospodarzowi zapłacił za opiekę nad cierpiącym. Za udzieloną pomoc nie przyjął żadnej nagrody.
Przypowieść ta, to prawdziwa lekcja życzliwości, miłości i bezinteresowności.
Co więc zrobisz, gdy zobaczysz, że ktoś potrzebuje pomocy? Czy postąpisz tak jak kapłan i lewita, czy jak Samarytanin?
"Opowieść o dobrym człowieku" to wspaniałe przedstawienie słowno - muzyczne, interaktywne podczas, którego angażowane były dzieci do gry na instrumencie oraz udzielania pomocy cierpiącemu człowiekowi. Barwne kostiumy, rekwizyty i muzyka wprowadzają widza w klimat Starożytnego Wschodu. Humorystyczne dialogii gwarantują dobrą zabawę.
224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klas V i VI pod kierunkiem nauczycieli: D. Bogaczyk, L. Konrada i K. Sidor przygotowali dla społeczności szkolnej część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie.
Uroczystość tę zainicjowała prezentacja multimedialna, dzięki której uczniowie otrzymali możliwość przypomnienia sobie całej historii dotyczącej tego zdarzenia.
Młodzi aktorzy zaprezentowali sytuację polityczno-gospodarczą Polski w tamtym okresie oraz przybliżyli nam fakty z przeszłości ważne nie tylko dla Polski, ale i dla Europy.Po burzliwych debatach Sejm Wielki przyjął przez aklamację projekt konstytucji właśnie 3 maja 1791 roku. Było to ogromne wydarzenie w skali całego ówczesnego świata, Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Postanowienia Konstytucji były bardzo postępowe jak na tamte czasy. Wprowadzały, zgodnie z duchem oświecenia, podział władzy na wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą oraz wolność wyznania. Polska stała się monarchią parlamentarną. Konstytucja znosiła też liberum veto. Wprowadzono wówczas głosowanie większościowe, w ten sposób miały zapadać uchwały w Sejmie.
Mimo że Polska krótko cieszyła się postanowieniami ustawy zasadniczej, był to ogromny sukces o którym nie zapomniano po odzyskaniu niepodległości . Z tego powodu w 1919 roku ustanowiono 3 maja świętem państwowym i obchodzono je aż do wybuchu II Wojny Światowej. Władze komunistyczne zniosły to święto w 1951 roku.
Święto powróciło do kalendarza świąt państwowych 6 kwietnia 1990 roku.
Rocznica tych wydarzeń, obchodzona jest przez ponad 200 lat i nie przeszkodziły
w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata, Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia.K. Sidor
„Pozwólcie nam oddychać…”
24 kwietnia w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów: plastycznego i literackiego, zorganizowanych w ramach gminnego projektu ekologicznego „Pozwólcie nam oddychać”. Projekt dotyczy szkodliwego wpływu spalania śmieci w gospodarstwach domowych na zdrowie i życie ludzi.
W imprezie uczestniczyli uczniowie z terenu naszej gminy, których prace zostały nagrodzone, zaproszeni goście, a także uczniowie gimnazjum i starsze klasy szkoły podstawowej w Targowiskach. Uczniowie klasy V pod kierunkiem p. Katarzyny Sidor i p. Leszka Konrada przygotowali i przedstawili bardzo ciekawą inscenizację o treści ekologicznej zatytułowaną „Chory komin”. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało.Na konkurs napłynęło wiele prac. Najciekawsze plakaty i listy do mieszkańców zostały ocenione i nagrodzone. Wśród laureatów znaleźli się również uczniowie naszej szkoły.
W konkursie na plakat „Nie spalaj śmieci” w kategorii klas I-III Julia Sidor zdobyła I miejsce, Magdalena Charzewska III miejsce, natomiast wyróżnienie przyznano Łucji Pobuta.
W kategorii klas IV-VI Weronika Liwocz zdobyła III miejsce.W konkursie literackim III miejsce przyznano Karolinie Rymar, natomiast wyróżnienie Łukaszowi Czekańskiemu.
Wszystkim nagrodzonym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
I.Topolska
Sprawdzian szóstoklasistów
1 kwietnia odbył się sprawdzian wiedzy uczniów klasy szóstej. Zamiast prima aprilisowych żartów, szóstoklasiści w tym dniu mieli ważny i pierwszy w życiu prawdziwy egzamin. Sprawdzian rozpoczął się o godz. 9.00. Składał się z dwóch części. Pierwsza zawierała zadania z języka polskiego i matematyki. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 80 minut czasu. W przypadku uczniów, którym przysługiwał wydłużony czas - 120 minut. Po przerwie o godz. 11. 45 rozpoczęła się druga część sprawdzianu z języka angielskiego i trwała 45 minut, dla dyslektyków - 70 minut. Szóstoklasiści w tym roku są pierwszym rocznikiem zdającym język obcy.
Życzymy naszym uczniom najlepszych wyników.
WIELKANOC
"Wielkanoc, Wielkanoc, wielka radość w sercu
Gdy stąpasz po świecie kwitnącym kobiercu.
Na stole pisanki pięknie malowane
wśród zieleni trawy cukrowy baranek.
Bazie w wazoniku, cista i wędliny.
Wielkanoc i wielkie spotkanie rodziny."31 marca odbyła się uroczysta akademia poświęcona wielkanocnym zwyczajom i tradycjom ludowym. Uczniowie klasy drugiej wystąpili w części artystycznej. Deklamowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli i inscenizowali zachowania wielkanocnych zwierząt jak zając, kura. W świąteczny nastrój wprowadził nas utwór piosenkarki Eleni i multimedialna prezentacja obrazów świątecznych.
Oprawę muzyczną przygotował pan Leszek Konrad, a nad całością czuwała pani Danuta Moszczyńska.
D. Moszczyńska
POLA NADZIEI 2015
29 marca w niedzielę odbyła się kolejna edycja kampanii społecznej POLA NADZIEI mająca na celu zbiórkę wolnych datków dla KROŚŃIEŃSKIEGO HOSPICJUM. Zbiórkę w naszej miejscowości przeprowadzili uczniowie - wolontariusze pod opieką nauczycieli. Za każdy "grosz" ofiarodawcy otrzymywali żonkila - symbol nadziei ludzi ciężko chorych i cierpiących. Mieszkańcy wykazali duże zrozumienie i ofiarność.
Zebrano kwotę 2155 zł 20 groszy i 2 euro, która zostanie przekazana do Hospicjum.Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.
LEKCJA SAVOIR - VIVRE'U
Jak powitać kolegę? Kto kłania się pierwszy? Kto podaje pierwszy rękę? Jak zachować się w autobusie wobec osoby starszej? Jak kulturalnie rozmawiać? Jak zachować się w teatrze? Na te i wiele innych pytań uczniowie mogli znaleźć odpowiedzi w scenkach teatralnych Teatru Edukacyjnego Małgorzaty Zając z Łańcuta. Teatr ten odwiedził naszą szkołę 25 marca i dostarczył wszystkim wiele wrażeń oraz wiedzy na temat: Jak w różnych sytuacjach w życiu stosować zasady savoir – vivre. Na podsumowanie dzieci w dwu grupach otrzymały do wykonania zadania. Miały odegrać scenki z zastosowaniem reguł grzeczności, z czego wywiązały się znakomicie. W nagrodę otrzymały duże brawa oraz cukierki.
Pierwszy Dzień Wiosny
23 marca 2015 r. w naszej szkole witając nadejście wiosny zorganizowano ,,Dzień Samorządności".Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie klas starszych IV-VI.
Zgromadzeni w sali gimnastycznej świetnie się bawili. Atmosferę podgrzewała rywalizacja między klasami, gdyż na najlepszy zespół czekał puchar. Wśród wielu atrakcji przygotowanych przez Samorząd Uczniowski znalazło się szereg konkurencji sportowych, od dyktanda o wiośnie poprzez odgadywanie haseł związanych z ekologią do krzyżówek i zagadek. Słownictwo, jakiego znajomością musieli wykazać się uczniowie, tematycznie nawiązywało do rozpoczynającej się właśnie pory roku, zdrowego stylu życia
i ekologii. Przedstawiciele klas według własnego pomysłu ubierali „Panią Wiosnę z Odzysku”, wykonali plakaty promujące zdrowy styl życia.
Tytuł najlepszej klasy w I Dniu Wiosny zdobyli uczniowie klasy VI, którym gratulujemy.K. SIDOR
KROŚNIEŃSKIE DYKTANDO
10 marca odbyły się eliminacje do konkursu ortograficznego „Krośnieńskie Dyktando” organizowanego przez zakład Polonistyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im.
S. Pigonia w Krośnie w ramach Dnia Języka Polskiego.Dyktando cieszyło się dużą popularnością. Z informacji podanych przez organizatora wiadomo, ze wzięło w nim udział ok. 700 uczniów .
Z naszej szkoły trzy uczennice : Doninika Błaż kl. V, Katarzyna Kozioł kl. V i Julia Krupska kl. VI zakwalifikowały się do Wielkiego Finału, który odbył się 19 marca w auli PWSZ w Krośnie.
Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością zasad pisowni wyrazów częściej lub rzadziej używanych. Wszyscy otrzymali dyplomy , a nazwiska laureatów poznamy już wkrótce.
K. Sidor
WYJAZD DO TEATRU
"O teatrze każdy człowiek coś tam wie.
Całe życie jest teatrem, może nie?
Każdy w życiu jakąś rolę przecież gra,
choć widownia nie każdemu brawa da."19 marca uczniowie z klas pierwszych i klasy drugiej udali się do RCKP w Krośnie na muzyczną adaptację sztuki "Kopciuszek". Tę dobrze znaną i bardzo lubianą baśń wystawili aktorzy Teatru Bohema z Bielsko - Białej. "Kopciuszek" to bajka o uczciwości i pracowitości pięknej, lecz biednej sieroty oraz zawiści macochy i przybranych sióstr. Jak w każdej bajce bywa zło zostaje poskromione, a dobro nagrodzone. Bogata scenografia, wspaniałe kostiumy i profesjonalna gra aktorska spowodowały, że młodzi widzowie uwierzyli, iż teatr to miejsce magiczne. Ogromne brawa po spektaklu świadczyły o tym, że sztuka bardzo się podobała.
Spotkanie z podróżnikiem Samuelem Kempskim
12 marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję po raz kolejny uczestniczyć w spotkaniu z podróżnikiem Samuelem Kempskim z Grupy Trzask. Relacje z egzotycznej podróży do RPA uzupełniane były niezwykle ciekawym materiałem fotograficznym, a także masą ciekawostek, sytuacji i przygód. Za pomocą przepięknych zdjęć i opowieści pana Samuela uczniowie mogli przenieść się na Przyladek Igielny i Dobrej Nadziei, do wioski Zulusów i do Kapsztadu. Poznaliśmy historię Nelsona Mandeli, a także dowiedzieliśmy sie co znaczy słowo "apartheid" oraz jak w RPA wygląda życie ludzi białych i kolorowych. Dużo emocji wzbudziła opowieść o ucieczce przed żarłaczami białymi w okolicach Durbanu, skok na bungee z wysokosci 200 m, a także ferma strusi w Oudtshoorn. Dzięki panu Samuelowi mogliśmy zobaczyć stroje weselne pary młodej z tamtejszej wioski Zulusów zaprezentowane na naszych uczniach Bartku i Oli. Prezentowane prelekcje połączone z pokazem slajdów z odległych zakątków świata okazały się bardzo ciekawą formą przekazywania uczniom wiedzy. Uczniowie z wielką uwagą i zaciekawieniem uczestniczyli w zajęciach. Podróżnik z Gorlic rozdał też sporą ilosć autografów.
Pasowanie na czytelnika
6 III 2015r w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy I a i I b. W świat bajek wprowadzili uczniów starsi koledzy, którzy przygotowali inscenizację na temat roli książki w życiu człowieka oraz korzyści płynących z czytania ksiażek. Uroczystego pasowania uczniów dokonała p. dyrektor Małgorzata Lorenc. Młodzi czytelnicy zadeklarowali swoją chęć czytania ksiażek składając przyrzeczenie. Po uroczystości uczniowie wypożyczyli pierwszą książkę i w doskonałych humorach wrócili do swoich klas.
D. Bogaczyk
Wyjazd uczniów klas III-VI na lodowisko w Sanoku
W dniu 25.02.2015 r. uczniowie klas III-VI i uczniowie ze Społecznego Gimnazjum w Targowiskach wraz z opiekunami odbyli wycieczkę do Muzeum Historycznego w Sanoku, a później na tamtejsze lodowisko.
W trakcie lekcji muzealnej mieli możliwość poznać pradzieje Sanoka i obejrzeć pokaz multimedialny „Dawni mieszkańcy zamkowego wzgórza”. Następnie udali się na lodowisko. Podczas ponad 2 godzinnego pobytu uczniowie mieli możliwość poszusowania na lodzie. Dyscyplina ta z pewnością nie należy do łatwych, ale nasi wychowankowie nie zrażali się trudnościami, a wrażenia z tego wyjazdu pozostaną na długo w ich pamięci.K. Sidor
Zabawa karnawałowa
"Jest karnawał.
W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara - strojów pięknych co niemiara!
Niech się bawią duzi, mali
zgromadzeni na tej sali."Po ciężkiej pracy w pierwszym półroczu nauki uczniowie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w środę 27 stycznia. W godzinach przedpołudniowych bawiły się dzieci z klas młodszych. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Klasa szkolna wygladała inaczej niż co dzień. Zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana pięknymi balonami, serpentynami i innymi barwnymi ozdobami zachęcała do wspaniałej zabawy. Tradycyjnie jak co roku uczniowie chętnie przebrali się za różne postacie, a pomysłów nie brakowało. Można było zobaczyć: księżniczki, wróżki, smoki, Spidermeny, motyle, biedronki i inne różne stwory i dziwadła. Stroje były barwne, oddawały szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a nawet przerażenie. Wszyscy bawili się znakomicie. Były korowody, pociągi, kółeczka i tańce w parach. Tańczono Lambadę, Kaczuszki, Makarenę, a także Bałkanice.
Po południu odbył się bal dla uczniów klas IV - VI. Było mniej przebierańców, ale niektórym nie zabrakło wyobraźni i przyodziali się w prawdziwe stroje karnawałowe mieniące się cekinami i innymi świecidełkami. Tegoroczna zabawa należała do szczególnie udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni. Rodzice zadbali o stronę kulinarną. Po trudach tańca dzieci smacznie zajadały pizze, popijając ciepłą herbatą.
Uczniowie wyróżnieni
Uczniowie, którzy w I półroczu osiągnęli najwyższe wyniki w nauce.
kl. I a1. Patrytcja Błaż
2. Karolina Juszczyk
3. Milena Kielar
4. Adam Rozenbeiger
kl. I b
1. Magdalena Charzewska
2. Dominik Dębiec
3. Zuzanna Habrat
4. Jakub Jurczak
5. Jakub Kasperkowicz
6. Izabela Malinowska
7. Łucja Pobuta
8. Julia Ryglewicz
9. Julia Sidor
10. Wiktor Węgrzynkl. II
1. Martyna Bednarz
2. Karol Knurek
3. Bartosz Kozioł
4. Adrian Ściseł
5. Adriana Walaszczyk
6. Piotr Skwarakl. III
1. Julita Hedesz
2. Szymon Mercik
3. Emilia Rozenbeiger
4. Karolina Siuciakkl. IV
1. Tomasz Charzewski
2. Michał Mazur
3. Patrycja Niemczyk
4. Anna Pelczar
5. Jakub Rozenbeiger
6. Jakub Wojtońkl. V
1. Dominika Błaż
2. Łukasz Czekański
3. Karolina Jaworska
4. Katarzyna Kozioł
5. Karolina Rymar
6. Anna Winiarska
7. Igor Ziemiańskikl. VI
1. Michał Jurczak
2. Paulina Malinowska
3. Karolina Mazur
GRATULUJEMY!
Multimedialna lekcja filmowa
22 stycznia uczniowie klas I - III wzięli udział w wyjazdowej lekcji na temat historii dźwięku i muzyki w kinie. Spotkanie składało się z 2 części. Pierwsza część miała charakter multimedialnych prezentacji przeplatanych wykładami prowadzącego. W drugiej części uczniowie zostali zaproszeni na projekcję filmu pt. "Przygoda w Paryżu".
Lekcja przybliżyła uczniom historię kina: pierwsze filmy, pierwsze animacje - filmy nieme. W ciekawy sposób przedstawiała rolę i znaczenie muzyki w filmie oraz jakość dźwięku czyli mono i stereo. Prowadzący nawiązał kontakt z publicznością i zaprosił dzieci do współpracy, które szybko zaangażowały się w lekcje: rozwiązywały zagadki dźwiękowe, uczestniczyły w ruchu przy muzyce. Na pewno zapamiętają tę lekcję na długo.
Przybyło Boże Dziecię...- przedstawienie z okazji Świąt Bożego Narodzenia
19 grudnia 2014 r był w naszej szkole dniem wyjątkowym. Na korytarzu unosił się zapach potraw wigilijnych, a w salach odbywały się klasowe wigilie. Następnie uczniowie oraz nauczyciele zostali zaproszeni do obejrzenia przedstawienia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Piękne kolędy, poezja oraz krótkie jasełka w wykonaniu uczniów klas starszych, wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Słowu mówionemu towarzyszyły dźwięki kolęd i pastorałek, co uświadomiło nam, że Święta Bożego Narodzenia są już blisko. W pięknej scenerii obok Józefa i Maryi pojawił się chór anielski, Trzej Królowie oraz prości pastuszkowie. W ten sposób starano się przypomnieć wydarzenia sprzed ponad 2000 lat. Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie otrzymali gromkie brawa, które były wyrazem uznania publiczności za piękne przedstawienie. Występ był niesamowitym przeżyciem zarówno dla aktorów jak i dla widzów.
M.Mielniczek
Mikołaj w szkole
Za oknami brak śniegu, ale świąteczny nastrój zawitał już do naszej szkoły. Tradycyjnie, jak co roku o tej porze, pojawił się w szkole szanowny Gość. Dzieci od razu go rozpoznały, gdy tylko usłyszały dzwonek na korytarzu - to święty Mikołaj! Dotarł do szkoły z wielkim workiem słodyczy. Wszyscy z pewną niecierpliwością oczekiwali na prezenty. Mikołaj starał się nie pominąć nikogo. Odwiedził więc i tych grzecznych, i tych niegrzecznych. Najwięcej frajdy dostarczył ten niecodzienny Gość najmłodszym, którzy mocno wierzą w świętego Mikołaja.
Andrzejki
W czwartek 27 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował Andrzejki dla uczniów klas IV-VI.
W tym dniu szkolny korytarz został zamieniony w "korytarz wróżb".
To dziewczęta z klasy piątej i szóstej zadbały o magiczny nastrój. Przebrane za wróżki przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość z kart, dłoni, wróżyły również ze szklanej kuli, magicznych serc, kombinacji cyfr z daty urodzenia. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały przepowiednie najbliższej przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.
Koledzy z klasy VI zadbali też o dobrą muzykę. Po wróżbiarskim wieczorku był czas na dyskotekę i wybór króla i królowej dyskoteki. Wszyscy bawili się wesoło, humory dopisywały. Zmęczeni i głodni uczniowie mogli uzupełnić swoje siły w zorganizowanym sklepiku.
K. Sidor
Nagłówek
Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość.
Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem.
Najpiękniejszych świąt
życzy
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Targowiskach.
Boże Narodzenie 2022r.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Wszystkie