Od października2022 roku wśród uczniów klasy drugiej i dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej realizowany jest międzynarodowy program „Przyjaciele Zippiego” Głównym celem programu jest promocja zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia dzieci poprzez rozwój ich umiejętności komunikacyjnych i społecznych, ułatwiających ich funkcjonowanie w grupie, nawiązywanie przyjaźni, radzenie sobie z problemami i trudnościami.
Tytułowy Zippi , to sympatyczny patyczak, wokół którego zbudowane są wszystkie scenariusze kolejnych spotkań z dziećmi. Z Zippim spotykamy się raz w tygodniu. Bohater przeżywa sytuacje, z którymi prędzej czy później każde dziecko spotka się w swoim dziecięcym a później dorosłym życiu. Wspólnie z Zippim dzieci uczą się rozpoznawać, co człowiek czuje w konkretnej chwili, czym można go zranić i co zrobić ,by tego uniknąć. Każda sytuacja problemowa pokazuje dzieciom, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a z każdej jest właściwie kilka wyjść. Bohaterowie przeżywają różne emocje dobrze znane dzieciom.
Program uczy dzieci:
Jak mówić to, co chce się powiedzieć
Jak słuchać uważnie
Jak prosić o pomoc
Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie
Jak radzić sobie z odrzuceniem
Jak mówić przepraszam
Jak radzić sobie z prześladowaniem
Jak rozwiązywać konflikty
Jak radzić sobie ze zmianą i stratą, między innymi ze śmiercią
Jak adoptować się do nowych sytuacji
Jak pomagać innym
Program składa się z sześciu części:
UCZUCIA
Dzieci omawiają uczucia smutku, szczęścia, złości, zazdrości i zdenerwowania. Ćwiczą mówienie tego, jak się czują w różnych sytuacjach i poznają sposoby poprawiania własnego samopoczucia.
KOMUNIKACJA
W ramach tej części dzieci uczą się skutecznej komunikacji. Program uczy dzieci wysłuchiwać innych, a także uczy jak prosić o pomoc i mówić to, co chce się powiedzieć nawet w niesprzyjających okolicznościach.
NAWIĄZYWANIE I ZRYWANIE WIĘZI
Dzieci uczą się o przyjaźni – poznają sposoby jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie, jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem. Ćwiczą w jaki sposób mówić przepraszam i jak godzić się z przyjacielem po sprzeczce.
ROZWIĄZYWANIE KONFLIKTÓW
Ta część uczy dzieci rozwiązywać konflikty oraz akceptować swoją inność. Poruszony jest w niej również problem prześladowania i tego, co dzieci mogą zrobić, jeśli ktoś je prześladuje czy też kogoś z ich otoczenia.
PRZEŻYWANIE ZMIANY I STRATY
Ta część stanowi refleksję nad radzeniem sobie ze zmianami, zarówno wielkimi jak i małymi. Największą zmiana ze wszystkich możliwych, jest czyjaś śmierć.
DAJEMY SOBIE RADĘ
Ostatnia część jest swoistym podsumowaniem wszystkiego, czego dzieci się nauczyły: znajdowania różnych sposobów radzenia sobie, pomagania innym oraz adoptowania się do nowych sytuacji.
Uczestnicy programu bardzo polubili patyczaka Zippiego i jego przyjaciół. Z radością i dużym zaangażowaniem uczestniczą w każdym spotkaniu. Zrealizowaliśmy pierwszą część i otwarcie nauczyliśmy się nazywać i rozmawiać o towarzyszących uczuciach.