Wydarzenia 2012-2022
ROK SZKOLNY 2021/2022
POŻEGNANIE UCZNIÓW KLASY III
W piątek 24.06.2022r. w Filialnej Szkole Podstawowej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego oraz pożegnanie uczniów klasy III. Na uroczystość przybyli rodzice i pracownicy szkoły. Uczniowie odebrali świadectwa, nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie i za osiągnięcia w konkursach. Pamiątkowe książeczki oraz dyplomy otrzymały przedszkolaki. Uczniowie klasy III w montażu słowno-muzycznym pożegnali się ze szkołą oraz młodszymi kolegami. Na zakończenie uroczystości nauczyciele pogratulowali uczniom wyników w nauce oraz złożyli wszystkim życzenia dobrego wypoczynku, radosnych i bezpiecznych wakacji.
Wycieczka do Trzcinicy
2 czerwca 2022r., uczniowie szkoły filialnej oraz dzieci z Klubu Przedszkolaka wybrali się na wycieczkę do Trzcinicy, gdzie zwiedzali Skansen Archeologiczny "Karpacka Troja". W wyniku prac wykopaliskowych, w Trzcinicy odkryto jedną z najstarszych osad obronnych w Polsce oraz wiele zabytków dawnej sztuki i rzemiosła. W muzeum uczniowie zobaczyli jak wyglądało wyposażenie domostw oraz z zaciekawieniem obejrzeli sceny z życia codziennego ówczesnych mieszkańców. Następnie pan przewodnik oprowadził dzieci po parku archeologicznym, na terenie którego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu i osady słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Wszyscy wzięli również udział w warsztatach rękodzielniczych, podczas których uczestnicy własnoręcznie ozdabiali płócienną ekotorbę, którą zabrali ze sobą do domu jako niezwykły prezent dla bliskich.
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to coroczna akcja przeprowadzana w pierwszym tygodniu czerwca przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom". Hasło tegorocznej akcji brzmi "Polscy autorzy dla klimatu". We wtorek, 31 maja, w Klubie Przedszkolaka mieliśmy okazję gościć Panią Agnieszkę Kobiałkę, pracownika Biblioteki Gminy Miejsce Piastowe, która przeczytała dzieciom bajkę"Basia i śmieci" autorstwa Zofii Staneckiej. "Basia i śmieci" to książka, która przybliża młodym czytelnikom kwestie ekologii i problemy jakie powoduje masowe zaśmiecanie naszej planety. Wraz ze swą ulubioną bohaterką dzieci przypomniały sobie, które odpady należy segregować i co robić, aby na świecie było mniej sztucznych tworzyw. Po tej lekturze każdy młody czytelnik z pewnością zapała miłością do przyrody i znacznie troszczyć się o dobro naszej planety nawet we własnym domu. Choć Tydzień Czytania Dzieciom niedługo dobiegnie końca, my czytajmy nieustannie każdego dnia! Pamiętajmy, że czytanie dziecku jest najprostszym sposobem wychowania mądrego, kulturalnego i szczęśliwego człowieka, a najmłodszym pokazuje, że czytanie jest znakomitym i ciekawym sposobem spędzania czasu.
Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW
10 maja uczniowie i przedszkolaki z Filialnej Szkoły Podstawowej odwiedzili Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Widaczu . W trakcie spotkania strażacy przybliżyli dzieciom na czym polega ich praca i przekazali cenne wskazówki, jak bezpiecznie zachować się w czasie burzy, wypadku czy pożaru. Dzieci przypomniały numery alarmowe i dowiedziały się w jakich okolicznościach należy wezwać pomoc. Druhowie zaprezentowali umundurowanie i ekwipunek strażaków a chętni mogli przymierzyć specjalistyczny i jakże ciężki strój, w którym strażacy gaszą pożary. Największą atrakcję panowie strażacy zostawili na koniec spotkania. Pokazali uczniom sprzęt i wyposażenie wozów strażackich. Zainteresowanie było ogromne. Dzięki spotkaniu z wyjątkowymi gośćmi, dzieci utrwaliły sobie wiadomości na temat bezpiecznych zachowań i zapobiegania sytuacjom zagrażającym życiu.Z okazji minionego święta- świętego Floriana- patrona strażaków, które przypada 4 maja, życzymy wszystkim strażakom wielu sukcesów i dziękujemy za trud i ofiarną służbę.
Dzień Ziemi
"Ochroń Ziemię, bądź jej przyjacielem. Ty i ja - jest nas tutaj wiele. Im więcej nas, tym dla Ziemi lepszy czas". Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto- Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie . Z okazji tego ważnego święta, również w Klubie Przedszkolaka odbyły się zajęcia, na których dzieci dowiedziały się w jaki sposób szkodzimy naszej planecie oraz jak każdego dnia, poprzez proste działania możemy przyczynić się do ochrony środowiska . Maluchy w praktyczny sposób mogły wykorzystać zdobytą wiedzę na temat segregacji śmierci, wrzucając obrazki z odpadami do odpowiednich pojemników .Na koniec ekologicznego dnia, dzieci z ogromnym zapałem i zaangażowaniem wykonały piękną pracę plastyczną i jednogłośnie stwierdziły, że NASZ ŚWIAT JEST W NASZYCH RĘKACH!
SPOTKANIE WIELKANOCNE
Wielkanoc to piękne i urokliwe Święta, wyjątkowy czas, łączący świat przyrody z tradycją ludową oraz z obrzędami religijnymi 13 marca, w szkole filialnej, cała społeczność szkolna spotkała się w szkolnej auli. W czasie tego spotkania przybliżono wszystkim wielkanocne zwyczaje. Dzieci śpiewały piosenki związane ze świętami, wzięły udział w konkursach i quizach wielkanocnych. Spotkanie zakończyło się złożeniem życzeń i degustacją świątecznych babeczek ufundowanych przez Radę Rodziców.
S. Wojtowicz
Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
W dniu 6 kwietnia 2022 roku w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę” klasy 1 – 3 uczestniczyły w wycieczce do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Podczas pobytu poznaliśmy historię hutnictwa szkła w Krośnie, obejrzeliśmy dzieła artystów tworzących w tym materiale, poznaliśmy techniki produkcji i zdobienia szklanych przedmiotów. W programie naszego zwiedzania uczestniczyliśmy również w warsztatach malowania na szkle oraz w ręcznym formowaniu szkła przy piecu hutniczym wybijając szklane medale. Namalowane w trakcie warsztatów obrazki i wybite medale nasi uczniowie mogli zabrać ze sobą jako pamiątkę z wycieczki. Pobyt w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie okazał się wspaniałą lekcją i zabawą. Zapewne na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
PODZIĘKOWANIE OD PREZYDENTA
Miło nam poinformować, że dzieci z Klubu Przedszkolaka otrzymały pozdrowienia z osobistą dedykacją od Prezydenta Polski - Pana Andrzeja Dudy. Załączony list z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jest podziękowaniem za zapał, pomysłowość i pracę wyłożoną w opracowanie i realizację innowacji pedagogicznej "Moja piękna ojczyzna", która powstała w oparciu o Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Piękna Nasza Polska Cała". Innowacja ta ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski oraz wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem. Działania innowacyjne realizowane w Klubie Przedszkolaka to również okazja do tego, by dzieci poznały swoją własną, najbliższą sercu "małą ojczyznę". To wyróżnienie sprawiło całej społeczności przedszkolnej wielką radość i satysfakcję oraz zwielokrotniło nasz entuzjazm do realizacji zaplanowanych patriotycznych działań.
Dzień Języka Ojczystego
„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”. 21 lutego w Klubie Przedszkolaka obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Miał on na celu zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o język ojczysty, troskę o jego rozwój i trwanie. W ramach zajęć dzieci omówiły znane im przysłowia traktowane jako mądrość przodków i dziedzictwo kulturowe, które należy pielęgnować i ocalić od zapomnienia. Dzięki wierszom Juliana Tuwima czy Jana Brzechwy, przedszkolaki przekonały się jak piękny i bogaty jest nasz język ojczysty. Ochoczo gimnastykowały swój język, rozwiązywały kolorowe rebusy, próbowały recytować trudne „łamańce językowe". Ponadto dzieci poznały wieloznaczność słów np. zamek, blok itp., które mogą być tak samo wypowiadane, a znaczyć zupełnie co innego. Po zajęciach wszyscy wiedzieli, że język w naszym życiu odgrywa dużą rolę, bo pozwala nawiązywać relacje społeczne, wyrażać swoje potrzeby, oczekiwania, prośby i nie można się bez niego obyć w życiu codziennym. Dbałość o język polski powinna towarzyszyć nam nie tylko w dniu jego święta. Każdy Polak, mały czy duży, powinien dbać o piękno i poprawność swoich wypowiedzi. Nasze przedszkolaki już to wiedzą! Cieszymy się, że ten dzień na stałe zagościł w naszym Przedszkolu
TŁUSTY CZWARTEK
Dzień jak co dzień – cóż za bzdura! Dziś w przedszkolu pączków góra. Małe pączki, duże pączki, dziś po nie sięgają rączki. I kalorii nikt nie liczy… Cóż za święto, czy ktoś wie? Tłusty czwartek ! Cieszmy się! Dzisiaj z okazji Tłustego Czwartku, w Klubie Przedszkolaka odbyły się bardzo słodkie zajęcia. W ciągu dnia dzieci dowiedziały się w jaki sposób przebiega proces smażenia pączków, słuchały wierszyków, rozwiązywały zadania i łamigłówki, wykonywały ćwiczenia logopedyczne z pączkiem w roli głównej. W ramach zajęć plastycznych, przedszkolaki wykonały apetyczne i piękne pączki. W tym słodkim i przepełnionym uśmiechem dniu nie mogło zabraknąć degustacji. Wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami. Dzień ten był świetną okazją do zabawy, ale także do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji. Taki zwyczaj bardzo nam się podoba i jesteśmy jego gorącymi zwolennikami.
SZKOLNA WIGILIA
Święta Bożego Narodzenia to okres szczególny, czas bliskości, radości i refleksji. To moment, kiedy nadzieja zapala się w naszych sercach. I choć ten rok jest szczególny, to zgodnie z tradycją, cała społeczność Filialnej Szkoły Podstawowej spotkała się przy wigilijnym stole, by w radosnej atmosferze spędzić ze sobą czas. Były pyszne dania, życzenia, rozmowy, kolędy i świąteczny nastrój...
Jasełka Bożonarodzeniowe
Niewątpliwie okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen radości, refleksji, nadziei i serdecznych spotkań w gronie najbliższych. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są jasełka, których treścią jest narodzenie Pana Jezusa. Przygotowania do jasełek w Klubie Przedszkolaka trwały wiele dni. Dzieci uczyły się swoich ról, kolęd i pastorałek. Przedstawienie było wyjątkowe. Świąteczny nastrój podkreślały niecodzienne stroje przedszkolaków oraz bożonarodzeniowa dekoracja sali. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, dzięki któremu stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę.
SPOTKANIE ZE ŚW. MIKOŁAJEM
Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień spotkania ze Świętym Mikołajem. 6 grudnia, już od samego rana wszyscy z wielką niecierpliwością nasłuchiwały Mikołajowych dzwoneczków. Święty Mikołaj nas nie zawiódł i nie kazał długo na siebie czekać! Aby dzieci dostały swe wymarzone prezenty, wcześniej postanowiły na nie zasłużyć, dlatego dzieci z Klubu Przedszkolaka przygotowały dla Mikołaja niespodziankę w postaci wierszy, piosenek i pięknego tańca. Były także rozmowy z Miłym Gościem. Dzieci opowiadały o przedszkolu i szkole oraz oczywiście chwaliły się tym, że są bardzo grzeczne. Mikołajowi tak się u nas spodobało, że zapowiedział się z wizytą już na następny rok. W tym dniu czekała nas jeszcze jedna wielka niespodzianka, bowiem dzieci z Klubu Przedszkolaka dostały mikołajkowy prezent od wroceńskich seniorów Senior - Wigor Wrocanka. Pani Magdalena Penar Kochani Seniorzy, dziękujemy spotkanemu przez Was Mikołajowi! Sprawił On nam ogromną radość.
Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole i udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”
W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości cała nasza społeczność szkolna przygotowywała się do uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez ostatnie dni, na lekcjach zapoznawaliśmy się z historią naszego kraju, przypominaliśmy o symbolach narodowych i wyjaśnialiśmy ich znaczenie. Uczniowie dowiedzieli się tego, jak artyści i pisarze walczyli o wolność Polski. Poznali osoby, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Dzieci uczyły się śpiewać pieśni z tamtego okresu, wykonały okolicznościowe kotyliony. Zwieńczeniem tego wydarzenia w dniu 10 listopada uczniowie klas I, II i III przedstawili montaż poetycko – muzyczny połączony z włączeniem się do ogólnopolskiej akcji pt. „Szkoła do hymnu”, zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. O godzinie 11:11 uczniowie i dzieci z przedszkola wraz z pracownikami szkoły uroczyście odśpiewali Hymn Polski.
POKAZ MODY PATRIOTYCZNEJ
Dzisiejszego dnia w Klubie Przedszkolaka, w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała" odbył się wyjątkowy Pokaz Mody Patriotycznej. Głównym celem pokazu było kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem . Sala przedszkolna zamieniła się w prawdziwy wybieg, a przedszkolaki w modeli i modelki. Kreacje nawiązywały do historii, kultury i barw narodowych, a dzieci prezentowały je na czerwonym dywanie przy dźwiękach muzyki. Wydarzenie to było bardzo ekscytujące dla przedszkolaków i sprawiło im wiele radości. Serdecznie dziękujemy rodzicom za aktywne włączenie się do tej akcji poprzez przygotowanie pięknych strojów .
Pasowanie na ucznia
W dniu 19 października 2021 roku w naszej szkole odbyło się pasowanie na ucznia naszych pierwszaków. Zanim jednak nastąpił ten ważny moment, uczniowie przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Swoją postawą i wiedzą udowodnili, że są godni złożenia uroczystego ślubowania. Po ślubowaniu dyrektor szkoły p. Małgorzata Lorenc dokonała symbolicznego pasowania naszych uczniów. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Uczniom klasy 1 życzymy wielu sukcesów.
S. Wojtowicz
NARODOWE CZYTANIE
Jubileuszowe Narodowe Czytanie 2021 „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej to lektura jubileuszowa, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Filialna Szkoła Podstawowa również przystąpiła do tej akcji. W przedsięwzięciu udział wzięli uczniowie, nauczyciele oraz Pani Agnieszka Kobiałka, pracownik Biblioteki Publicznej w Targowiskach, którzy wcielili się w role bohaterów utworu i prezentowali fragmenty sztuki. Ich entuzjazm udzielił się widowni, która w skupieniu słuchała opowieści o życiu codziennym rodziny Dulskich. Mamy nadzieję, że ta wspaniała społeczna inicjatywa na stałe wpisze się w kalendarz naszych szkolnych wydarzeń.
DZIEŃ KROPKI
Międzynarodowy Dzień Kropki, to święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia dzieci z Klubu Przedszkolaka "rozwijały skrzydła", poznawały swoje mocne strony, pobudzały wyobraźnię i świetnie się przy tym bawiły. Zajęcia rozpoczęliśmy od zapoznania się z historią Vashti i rozmowy o naszych talentach. Następnie kropka królowała na zajęciach matematycznych. Ćwiczyliśmy swoją pamięć i spostrzegawczość podczas gry w „Kropkowe domino”. Segregując kropki sprawdziliśmy czy mamy bystre oczka. Podczas zajęć ruchowych goniliśmy kropkę. Tworzyliśmy kropkowe dzieła za pomocą farb i patyczków. Na zakończenie kropkowego dnia robiliśmy sobie zdjęcia w naszej prywatnej, kropkowej fotobudce z gadżetami w kropki. "Dzień Kropki” zdecydowanie skradł nasze serca! Przedszkolaki jednogłośnie stwierdziły, że był to wspaniały dzień pełen wrażeń!
M. Wilusz
W MOBILNYM KINIE
Nasza szkoła to nie tylko lekcje, klasówki i oceny - to także miejsce, w którym staramy się wychodzic naprzeciw zainteresowaniom uczniów, proponyjąc im szereg atrakcji, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje pasje, ale także spędzać czas w dobrym towarzystwie robiąc coś przyjemnego. Z tego właśnie powodu we wtorek 14 września do szkoły filialnej zawitało mobilne kino. Uczniowie oraz przedszkolacy mogli obejrzeć film "Epoka lodowcowa 4", który dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń i rozbudził wyobraźnię.Tego dnia dzieci świetnie się bawiły i przez chwilę mogły poczuć się jak w prawdziwym kinie.
ROK SZKOLNY 2020/2021
Wycieczka do Sanoka
Dnia 14 czerwca cała nasza społeczność szkolna pojechała na upragnioną i wyczekiwaną wycieczkę do Sanoka. Na początku dzieci zwiedzały Muzeum Budownictwa Ludowego czyli Skansen. Przechadzały się po Rynku Galicyjskiego Miasteczka, który otoczony jest domamirzemieślników. Zobaczyły również jak wyglądała dawna wieś, jak były urządzone domy i jakimi sprzętami się posługiwano. Miały okazję zobaczyć m.in. jak wyglądała dawna szkoła. Po zjedzeniu śniadania i zakupu pamiątek, udaliśmy się do Zamku Królewskiego. Na dziedzińcu dzieci wysłuchały historii zamku, opowiadanej przez panią przewodnik. Przy studni zamkowej zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia, a przy murach obronnych podziwiały panoramę okolicy. Spacerkiem udaliśmy się na Rynek Starego Miasta. Następnie wyruszyliśmy do pijalni czekolady na znakomite lody. Dzieci szczęśliwe i zadowolone wróciły do domu. Całość wycieczki pokryła Rada Rodziców.
B. Krzywda
Dzień Dziecka
1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka. Ten słoneczny dzień spędziliśmy na świeżym powietrzu biorąc udział w zabawach tanecznych i konkurencjach sportowych. Dużą radość sprawiło dzieciom puszczanie mydlanych baniek i malowanie twarzy. Ten dzień był dla wszystkich uczestników dniem wyjątkowym i pełnym radości.
S. Wójtowicz
Klasowy Konkurs Matematyczny
W czerwcu w klasie III odbył się matematyczny konkurs pod hasłem „Mistrz Matematyki”. Zwycięzcą konkursu został Miłosz Komborski. Miłoszowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów matematycznych.
S. Wójtowicz
DZIEŃ MAMY
Dzień Mamy to wspaniałe święto, które obchodzone jest co roku w ten sam dzień, czyli 26 maja. To także bardzo ważny dzień w kalendarzu szkolnym. Jest to doskonała okazja, by wyrazić wdzięczność i podziękować mamom za trud, które włożyły w nasze wychowanie. Zgodnie ze zwyczajem dzieci obdarowują swoje mamy kwiatami, własnoręcznie wykonanymi upominkami. Co roku zapraszały swoje mamy do szkoły, by podziękować im za wspólnie spędzony czas, pomoc, uśmiech, ale przede wszystkim za WIELKĄ MIŁOŚĆ. W tym roku z powodu pandemii Święto Mamy przenieśliśmy do Internetu na Facebooka.
Barbara Krzywda
Święta, święta, biją dzwony
Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z utęsknieniem czekają zarówno dzieci jak i dorośli. W Klubie Przedszkolaka, ciut wcześniej niż było to zaplanowane, rozmawialiśmy o Wielkanocy. Dzieci poznały zwyczaje związane z tymi świętami oraz wykonały wiele prac plastycznych i dekoracji. Pracowały przy tym bardzo skrupulatnie, wkładając w swoje wytwory wiele serca i wysiłku. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, życzymy wszystkim dzieciom i ich najbliższym dużo zdrowia, radości, życzliwości oraz bliskości rodzinnej. Wierzymy, że wkrótce się spotkamy, by móc cieszyć się wzajemną obecnością. Wesołego Alleluja!!
M.Wilusz
DZIEŃ DENTYSTY
Jak często szczotkować zęby? Co jeść, aby mieć zdrowy uśmiech? Jak często odwiedzać gabinet stomatologiczny? Na te i wiele innych pytań, dzieci z Klubu Przedszkolaka szukały odpowiedzi podczas Światowego Dnia Dentysty, który obchodzony jest 5 marca.
W trakcie zajęć, przedszkolaki dowiedziały się, jak ważna dla naszego zdrowia jest higiena jamy ustnej i co zjadać, aby w naszych ząbkach nie pojawił się robaczek- próchniaczek.
Dzieci podczas świętowania wykonały makietę przedstawiającą wpływ jedzenia na nasz uśmiech, śpiewały piosenkę "Myję zęby" oraz aktywnie uczestniczyły w zabawach tematycznych.
Bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach właściwe nawyki związane z higieną oraz uświadomić im, że dentysta to bardzo miła, sympatyczna osoba, która myśli o naszym zdrowiu i dba o nasz piękny, promienny uśmiech.
M. Wilusz
Pierwszy Dzień Wiosny
Choć za oknem ostatnie podrygi zimy, dzieci z Klubu Przedszkolaka dokonały uroczystego jej pożegnania i symbolicznego zniszczenia Marzanny. Stęsknione ciepła i słońca przedszkolaki z papierową kukłą na czele wzięły udział w barwnym pochodzie. Z piosenkami na ustach i radosnymi pląsami, dzieci przywitały najpiękniejszą porę roku- wiosnę. Mamy nadzieję, że szare i ponure dni odejdą w niepamięć, a świat znów będzie piękny i kolorowy.
M. Wilusz
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
W ostatnim tygodniu lutego w Klubie Przedszkolaka obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Język Ojczystego. Miał on na celu zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o język ojczysty, troskę o jego rozwój i trwanie oraz poznanie literatury dziecięcej napisanej przez rodzimych pisarzy. Dzieci ochoczo wzięły udział w zorganizowanych zabawach językowych. Rozwiązywały kolorowe rebusy, gimnastykowały swój język i próbowały recytować trudne "łamacze językowe". Przedszkolaki miały okazję poznać kilka przykładów związków frazeologicznych i już wiedzą, że nie należy niczego odkładać na "za pięć dwunasta". Dzieci rozmawiały na temat stosowania zwrotów grzecznościowych, które ułatwiają wzajemne kontakty, czyniąc je milszymi i prostszymi! Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego był również doskonałą okazją do przypomnienia sobie najważniejszych informacji dotyczących naszego kraju.
M. Wilusz
DZIEŃ KOBIET
8 marca to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i tych małych. W Klubie Przedszkolaka radosna atmosfera panowała już od samego rana. W tym szczególnym dniu wszystkie kobietki otrzymały serdeczne życzenia. Nie zabrakło też słodkości i pięknych kwiatów. Z dziewczęcych buź uśmiech nie znikał przez cały dzień, a chłopcy jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech.
M. Wilusz
EKSPERYMENTY
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż - a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem." Konfucjusz
Powszechnie wiadomo, iż dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego, co je otacza. Najlepszym sposobem na jej zaspokojenie są zabawy badawcze i eksperymenty. Stanowią one podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. I chociaż niektóre doświadczenia wydają się trudne, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody, a wiedza i umiejętności zdobyte we wczesnym dzieciństwie staną się inspiracją do zdobywania wiedzy na kolejnych szczeblach edukacji.
W Klubie Przedszkolaka, dzieci doskonale wiedzą czym jest woda i jakie znaczenie ma dla ludzi, zwierząt, roślin oraz mają świadomość tego, że należy ją oszczędzać. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem wykonywały eksperymenty z jej udziałem. Poznały właściwości i stany skupienia wody, barwiły ją a także sprawdzały, które rzeczy unoszą się na wodzie, a które toną i dlaczego tak się dzieje. Dzieci badały również co nasiąka wodą, co się w niej rozpuszcza, a co nie. Szczególne zainteresowanie wzbudziły zabawne eksperymenty tj. tworzenie deszczu, tęczy czy wybuchu wulkanu.
Tego typu zajęcia przyczyniają się do rozwijania zainteresowań, myślenia przyczynowo-skutkowego, ćwiczą koncentrację uwagi i spostrzegawczość. Przedszkolaki jednogłośnie stwierdziły, że dzień ten był pełen magii.
M. Wilusz
Powitanie wiosny
19 marca w naszej szkole wesoło i z humorem obchodziliśmy Powitanie Wiosny. Tego wyjątkowo dnia klasy I-III wraz z wychowawczyniami zebrały się w wiosennie przystrojonej sali. Częścią główną imprezy był Wiosenny Konkurs, który dostarczył niezapomnianych wrażeń i emocji. Dużym wyzwaniem dla uczestników konkursu okazał się turniej wiedzy o wiośnie. Kłopotu nie sprawiły zagadki o wiośnie, ani nazywanie wiosennych kwiatów. Przerywnikiem między kolejnymi zadaniami były zawody sprawnościowe i zabawa przy muzyce. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni słodyczami ufundowanymi przez Radę Rodziców.
B. Krzywda
Konkurs plastyczny „Kapelusz Pani Wiosny”
Mając na celu rozwijanie aktywności twórczej uczniów, wrażliwości estetycznej oraz zdolności plastycznych w naszej szkole odbył się konkurs pod hasłem ”Kapelusz Pani Wiosny”. Konkurs adresowany był do dzieci z Klubu Przedszkolaka i uczniów klas 1 – 3. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu kapelusza dla Pani Wiosny w formie przestrzennej. Na konkurs napłynęło 24 prace. Każdy kapelusz był pomysłowy i kolorowy. Nakrycie głowy Pani Wiosny zdobiły własnoręcznie robione kwiaty, motyle, biedronki i inne wiosenne akcenty. Komisja konkursowa zdecydowała nagrodzić wszystkie prace. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim naszym Małym Artystom, którzy zachęcili rodziców i wspólnie wykonali przepiękne kapelusze, które zdobią nasz korytarz szkolny.
S. Wojtowicz
Zimowe zabawy
My się zimy nie boimy
Na plac zabaw wychodzimy
I doskonale w śniegu się bawimy!Korzystając ze wspaniałych uroków zimy, przedszkolaki oraz uczniowie klas I - III postanowili aktywnie spędzić czas na zabawach na śniegu. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu , chętnie lepiąc bałwana oraz rzucając śnieżkami do celu. Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą ,że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Zabawa gimnastyka sprawiła dzieciom wiele radości. Z rumianymi policzkami i uśmiechem na twarzy wszyscy wrócili do szkoły.
M. Wilusz
Klasowy konkurs wiedzy historycznej pod hasłem „W pradawnej Polsce”
Uczniowie klasy 3 na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej poznawali początki państwa polskiego. Wiedzą już kim był Mieszko I i Bolesław Chrobry oraz dlaczego chrzest Polski uważamy za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Dowiedzieli się również jakie zawody wykonywano dawniej, a które z nich przetrwały do dziś oraz jak wyglądało życie w dawnej słowiańskiej wiosce. W czasie zajęć wykonali makietę osady w Biskupinie, a zwieńczeniem ich tygodniowej pracy był konkurs wiedzy pod hasłem ‘‘W pradawnej Polsce”. Zwyciężczynią konkursu została Asia Jurusik. Asi i pozostałym uczniom, którzy wykazali się również szeroką wiedzą – Gratulujemy!
Stanisława Wojtowicz
Kocie zabawy przedszkolaków
„Chodzi swoimi drogami,
cichutko miauczy czasami,
chętnie wskakuje na płot.
To zwierzę nazywa się KOT”
Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowe, salonowce, dachowce, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty.
W środę, 17 lutego dzieci z Klubu Przedszkolaka obchodziły nietypowe święto – Światowy Dzień Kota.
Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą, przy znanej wszystkim piosence ” Uciekaj myszko do dziury”. Przedszkolaki podczas zajęć pogłębiły wiedzę na temat kotów, rozwiązywały zagadki, z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów, słuchały wierszy, aktywnie uczestniczyły w zabawie w formie opowieści ruchowej miaucząc, robiąc koci grzbiet, mrucząc i chlipiąc mleczko. Wzięły udział w kocich zabawach: sprawnie zwijały kłębki wełny, zwinnie pokonywały tor przeszkód, układały z włóczki kotka. Dzieci miały też możliwość obejrzenia filmu dokumentalnego pt. "Wszystko o kotach dużych i małych", podczas którego przedszkolaki poznały ich zwyczaje, rasy oraz podstawy pielęgnacji. Mogły dowiedzieć się również wielu ciekawostek o dzikich kotach. Na koniec wykonały przepiękne kocie prace plastyczne.Podczas tych wesołych zabaw nie zapomnieliśmy, że jednym z celów tego
święta było podkreślenie znaczenia roli kotów w życiu człowieka oraz
uwrażliwienie i zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych
zwierząt.
M. Wilusz
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Hej maluchy, hej starszaki dziś bal mają przedszkolaki
Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawiły się dzieci 11 stycznia 2021 r. podczas balu karnawałowego. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń. Dzieci były tak szczęśliwe i radosne, że jeszcze długo po zakończonej zabawie z ekscytacją opowiadały o swoich przeżyciach.
M. Wilusz
Bóg się rodzi...
Niewątpliwie okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen radości, refleksji, nadziei i serdecznych spotkań w gronie najbliższych. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa. Przygotowania do Jasełek w naszym przedszkolu trwały wiele dni. Dzieci uczyły się swoich ról, kolęd i pastorałek. Przedstawienie było wyjątkowe.
Świąteczny nastrój podkreślały niecodzienne stroje dzieci oraz bożonarodzeniowa dekoracja sali. Przedszkolaki na moment przestały być zwykłymi dziećmi i zmieniły się w najświętszą rodzinę, anioły i pasterzy. Mali artyści, przenosząc wszystkich w czasy sprzed dwóch tysięcy lat, z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, dzięki któremu stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę.Z powodu pandemii nie mogliśmy zaprosić gości. Wydarzenie zostało nagrane, a filmik udostępnimy rodzicom przedszkolaków.
Wszystkim naszym dzieciom i ich Rodzicom życzymy, aby te piękne Święta były niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień. Życzymy, aby odbyły się one w spokoju, radości, wśród najbliższych. Wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem życzymy zdrowia, pomyślności i spełnienia marzeń.
M. Wilusz
Mikołajki w Klubie Przedszkolaka
7 grudnia 2020r. w Klubie Przedszkolaka obchodziliśmy Mikołajki. Tego dnia dzieci spotkała wielka niespodzianka, bowiem do przedszkola dotarł film od Świętego Mikołaja. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem i uwagą obejrzały nagranie, w którym Mikołaj pozdrawiał wszystkie dzieci, mówił o tym aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu oraz poprosił, aby odszukały w sali 6 świątecznych kopert, w których zostawił dla nich zadania do wykonania. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły każdą z kopert - ochoczo zabrały się do pracy. Były wspólne zabawy i śpiewy, praca plastyczna, zadania matematyczne oraz świąteczne memory. Na zakończenie tego radosnego dnia dzieci dostały paczki, a w nich - dla każdego coś dobrego!
Był to dzień pełen wrażeń i radości dla wszystkich dzieci. Cieszymy się, że Święty Mikołaj o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.
M. Wilusz
Cześć i Chwała Bohaterom!
W tym roku szkolnym, dzieci z Klubu Przedszkolaka w Widaczu kolejny już raz wzięły aktywny udział w akcji Kartka dla Powstańca. Akcja ta stanowi część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON - włącz historię. Celem projektu jest edukowanie młodych pokoleń, wzmacnianie tożsamości narodowej, krzewienie postaw patriotycznych i budowanie wrażliwości społecznej.
W przedszkolu przeprowadzono zajęcia pomagające zrozumieć najmłodszym trudną historię Polski, a w szczególności wydarzeń dotyczących Powstania Warszawskiego. Dzieci własnoręcznie i z wielkim zaangażowaniem wykonały kartki dla Powstańców, w których dziękowały, że mogą wychowywać się w wolnej, niepodległej Ojczyźnie.
Poprzez włączanie się w takie akcje jak BohaterON, tworzenie w salach kącików patriotycznych oraz uroczysty udział w obchodach świąt państwowych, pragniemy kształtować w naszych wychowankach postawy patriotyczne, poczucie narodowej przynależności oraz przywoływać takie wydarzenia historyczne, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.
Spotkał nas również wielki zaszczyt. Jedna z dziewczynek, Patrycja Kubal otrzymała odpowiedź od Powstańca Warszawskiego - Pana Jakuba Nowakowskiego ps. "Tomek". Jesteśmy zaszczyceni! Była to dla nas prawdziwa lekcja historii.
M. Wilusz
Czy to jutro, czy to dziś - wszystkim jest potrzebny miś
25 listopada dzieci z Klubu Przedszkolaka obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach m. in : "Dwa malutkie misie", Pluszowy miś", które zabrały naszych przedszkolaków do opływającej miodem, misiowej krainy a nas nauczycieli do czasów dzieciństwa. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, oraz misiowe tańce.
Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
M. Wilusz
Przedszkolaki świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada w przedszkolu obchodziliśmy OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA (ustanowiony przez Sejm RP w 2014 roku). Była to doskonała okazja do realizacji ciekawych i rozwijających zajęć, uzupełniających wiedzę dzieci na temat praw najmłodszych obywateli. Z tej okazji odbyły się rozmowy na temat praw dzieci, dyskusje o ich potrzebach oraz roli rodziców i opiekunów. Przedszkolaki dowiedziały się, ze mają między innymi prawo do miłości, zabawy, nauki, opieki czy integracji. Zapoznały się z wierszem M. Brykczyńskiego – "Prawa dziecka" oraz ideą J. Korczaka. Obejrzały również projekcję multimedialną oraz film związany z prawami i obowiązkami dzieci. Dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat ich praw (powodami do radości, uśmiechu oraz tym, co może powodować, że są smutne, co sprawia im przykrość). Rozpoznawały sytuacje, kiedy dochodzi do ich łamania. Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa i że mimo, iż są mali trzeba je szanować i kochać. Pamiętajmy, że dobrze ugruntowana wiedza dziecka, poczucie jego własnej wartości oraz świadomość swoich praw da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem i obywatelem.
M. Wilusz
Szkoła do Hymnu 2020 - Klub Przedszkolaka w Widaczu
Dzieci włączyły się w akcję, odśpiewały hymn i wyrecytowały wierszyk.
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
29 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.
Czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W tym wyjątkowym dniu mieliśmy okazję gościć w naszym przedszkolu Panią Agnieszkę Kobiałkę, pracownika Biblioteki Publicznej w Targowiskach, która czytała dzieciom piękne bajkowe opowieści. Wszystkie przedszkolaki w skupieniu odpowiadały na zadawane pytania, rozwiązywały zagadki oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje. Odwiedziny Pani Agnieszki w przedszkolu to również okazja, zachęcająca dzieci do przyłączenia się do kampanii społecznej "Mała Książka - Wielki Człowiek", promująca czytanie dziecku już od pierwszych miesięcy jego życia.
M. Wilusz
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Dzień Przedszkolaka to jedno z najważniejszych świąt dla naszych milusińskich. Dzieci z Klubu Przedszkolaka uczciły to święto uczestnicząc w wielu zabawach muzyczno - ruchowych i konkurencjach sportowych. Zaprezentowały swoje umiejętności, dając dowód jak dużo już potrafią. Rozgrywkom towarzyszyły radość, śmiech i dopingowanie koleżanek i kolegów. Wszyscy bawili się znakomicie, a zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków. Dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą starały się być dobrymi przedszkolakami. Każdy otrzymał pamiątkowy emblemat JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM oraz piękny dyplom. Z pewnością ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego dziecka. Wszystkim naszym dzielnym przedszkolakom, tym mniejszym i tym większym, życzymy samych szczęśliwych dni. By w przedszkolu spełniały się ich marzenia, a spędzony tutaj czas był dla nich magiczny, przepełniony zabawą, nauką i radością.
M. Wilusz
Rok szkolny 2019/2020
Zdalne nauczanie w Klubie Przedszkolaka wykonane na szóstkę!
Pragnę bardzo podziękować Rodzicom, za wspaniałą współpracę, wspieranie dzieci i wspólne realizowanie zagadnień z poszczególnych kręgów tematycznych.
Brawa należą się również przedszkolakom, za świetne i doskonałe prace.Wszyscy już tęsknimy za powrotem do normalności, ale pamiętajmy, że trzeba teraz dbać o nasze zdrowie, które jest wartością nadrzędną!
M. Wilusz
Wesoła zabawa w Parku Trampolin i Fikolandzie
20 lutego 2020 roku, uczniowie i przedszkolacy uczestniczyli w zajęciach rekreacyjno - sportowych na terenie Krosna. Jedna grupa wybrała się do Parku Trampolin, natomiast druga do Sali Zabaw Smyk.
High Jump to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla miłośników ruchu z odrobiną szaleństwa. Zabawa w nim okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, dzieci korzystały z szeregu atrakcji m.in. ścianek wspinaczkowych, ścieżek akrobatycznych, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami. Wszyscy mogli spróbować swoich sił i przetestować swoje umiejętności. Pobyt w Parku Trampolin sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, integracji oraz rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił uczniom, że skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.
W Fikolandzie, również czekało na dzieci wiele radości. W pięknej, kolorowej i bardzo przestronnej sali, najmłodsi mogli korzystać ze znajdujących się tam atrakcji. Dzieci najwięcej czasu spędzały na kolorowym, dwupoziomowym placu zabaw. Podobną popularnością cieszyły sie także wolnostojące zestawy zabawowe czy trampolina. Wiele przeżyć dostarczał również basen wypełniony kolorowymi piłeczkami, w którym dzieci czuły się jak „ryby w wodzie”. Zabawa była doskonała o czym świadczyły uśmiechnięte buźki wszystkich uczestników.
Dzień ten dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń. Uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechem na twarzy wrócili do szkoły.
M. Wilusz
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Dzień Babci i Dziadka to w naszej szkole wielkie wydarzenie. 30 stycznia, uczniowie przygotowali wspólnie z młodszymi kolegami z przedszkola, dla swoich ukochanych Dziadków, program artystyczny pt. „Jasełkowa łezka - humoreska”. Dzieci ubrane w piękne stroje i wyposażone w odpowiednie rekwizyty wspominały historię sprzed przeszło 2000 lat. Młodzi aktorzy cudownie prezentowali się w swoich rolach, w swój występ włożyli całe serce i zapał. Świadomość, że występ oglądają ich ukochane babcie i dziadkowie, dodawała im pewności siebie. Dumni ze swoich wnucząt dziadkowie szczerze oklaskiwali występujących młodych aktorów. W niejednym oku zakręciła się łza szczęścia.
W drugiej części naszego występu, uczniowie i przedszkolaki zadedykowały wiersze i piosenki wszystkim babciom i dziadkom. Ponadto dziadkowie otrzymali od swoich wnucząt własnoręcznie przygotowane przez nich upominki. Podsumowaniem tej pięknej uroczystości był wspólny poczęstunek zorganizowany przez Radę Rodziców. Był to niezwykły, pełen wzruszeń i radości dzień.
M. Wilusz
Zabawa karnawałowa
10 stycznia 2020 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy, który poprowadziły dla nas Panie animatorki. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Wszyscy bawili się znakomicie. Były pociągi, korowody ,kółeczka, tańce w parach. Humor wyraźnie dopisywał naszym uczniom. Po poczęstunku ufundowanym przez Radę Rodziców czas zabawy dobiegł końca. Dzieci z żalem opuszczały salę balową. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości i dostarczyła niezapomnianych wrażeń.
Stanisława Wojtowicz
„Dziewczynka z zapałkami” w RCKP w Krośnie.
17 grudnia 2019 roku nasi uczniowie wyjechali do RCKP w Krośnie na sztukę teatralną „Dziewczynka z zapałkami” w wykonaniu aktorów Teatru Bohema z Bielska Białej. Przedstawienie wyreżyserowane i wystawione przez aktorów oparte było na jednej z najpopularniejszych baśni H.Ch. Andersena, która mimo upływu lat nadal porusza swoim przesłaniem. To historia ubogiej dziewczynki, która w mroźny, zimowy wieczór próbuje sprzedać zapałki. Nikt z zabieganych przechodniów nie zwraca na nią uwagi. To wzruszająca opowieść o samotności, niesprawiedliwości, ale w pewien sposób także o nadziei. Spektakl bardzo podobał się naszym małym widzom, którzy ze wzruszeniem śledzili dziewczynki.
Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za umożliwienie nam wyjazdu na to przedstawienie.Stanisława Wojtowicz
Spotkanie wigilijne
Dnia 16 grudnia w świątecznej atmosferze w naszej szkole odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne. Tym miłym akcentem uczniowie wprowadzili społeczność szkolną oraz zaproszonych gości w okres najpiękniejszych, najbardziej rodzinnych Świat Bożego Narodzenia.
Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Urzędu Gminy w Miejscu Piastowym – Pani Wójt Dorota Chilik, Pani Zastępca Wójta Pani Magdalena Hec – Mrozek, ks. Dziekan Tadeusz Dudziki, prezes OSP w Widaczu Pan Bolesław Wróbel, przewodnicząca KGW Pani Jadwiga Wojtowicz oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Zebrani obejrzeli przedstawienie bożonarodzeniowe pt. „ Łezka humoreska” w wykonaniu uczniów i przedszkolaków. Na odświętnie przygotowanym stole nie zabrakło wigilijnych potraw. Po części artystycznej i ciepłych życzeniach podzielono się opłatkiem.
Natomiast 20 grudnia odbyła się szkolna wigilia dla dzieci - przygotowana przez rodziców.
Spotkania te przebiegały w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Były płynące z głębi serca życzenia, opłatek-symbol chleba i wzajemnego przebaczenia oraz wspólne śpiewanie kolęd.
Barbara Krzywda
Wizyta Świętego Mikołaja
Okres świąteczny to czas radości i wielkich marzeń wszystkich dzieci. Tegoroczna nietypowa aura nie zmyliła Świętego Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, długo oczekiwany przez wszystkich gość, w naszej szkole pojawił się 9 grudnia.
Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko Świętego Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka, Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców, pań w przedszkolu i w szkole. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim dzieciom osobiście wręczał duże paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i wyrecytowanymi wierszami.
To był wspaniały dzień, który na pewno pozostanie na długo w pamięci dzieci. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości.
M. Wilusz
Andrzejki
Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to - zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. 29 listopada, nasza szkolna klasa, została zamieniona w "salę wróżb". Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych.
M. Wilusz
Podziel się pluszakiem!
Nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Misie Ratownisie”. Jej celem jest zebranie oraz przekazanie pluszaków do jednostek, które wspierają najmłodszych w ciężkich chwilach tuż po wypadkach! Nawet niewielki miś podarowany dziecku przez ratownika bezpośrednio po wypadku pomaga maluchowi w poradzeniu sobie z trudną sytuacją na miejscu zdarzenia.
Zbiórka odbywać się będzie w naszej szkole do 10 lutego 2020 roku. W tym czasie można przynieść do szkoły pluszaki używane (wyprane, bez śladów zniszczenia) lub nowe i umieścić je w przygotowanym na ten cel miejscu. Ty również możesz pomóc!
M. Wilusz
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada w naszym przedszkolu gościliśmy Misia Ratownisia, który przybył z grupą ratowniczo-poszukiwawczą z Fundacji Wsparcie, Legion Gerarda. Podczas specjalnych zajęć , dzieci przypomniały sobie numery alarmowe oraz zapoznanie zostały z podstawami udzielania pierwszej pomocy. Każdy mógł przez chwilę wcielić się w rolę lekarza i przeprowadzić na misiu dowolny zabieg. Zajęcia były wesołe, ciekawe a przede wszystkim bardzo pouczające dla najmłodszych.
Tego dnia obchodziliśmy również Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu zaroiło się od pluszowych misiów. Były tańce przy misiowych piosenkach, bajki o misiach i wspólne zabawy. Ciekawą atrakcją była ,,misiowa" fotobudka. Nie zabrakło również "małego, słodkiego co nieco" Dzień ten był dla wszystkich naprawdę wyjątkowy i udany.
M. Wilusz
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dnia 8 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Święto Niepodległości. W tym dniu uczniowie po przybyciu do szkoły otrzymali świąteczne kotyliony. Świętowanie rozpoczęliśmy lekcją patriotyzmu prowadzoną przez panią Agnieszkę Kobiałka z Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Targowiskach. Dzieci wspólnie czytały książkę pt. „Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości” Michała Rusinka. Układały puzzle, rozwiązywały krzyżówkę dotyczącą Polski, rozwiązywały quiz na temat naszego kraju, dopasowywały napisy do obrazków. Dzieci szukały odpowiedzi na pytania: Czym jest wolność? Jak być dobrym patriotą? Następnie odbyła się akademia z okazji 101 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w której brała udział cała społeczność szkolna. Akademia ta odbyła się w formie lekcji historii, na której dzieci zapoznały się z drogą Polaków do wolności. Czynnie w akademię włączyli się nauczyciele, którzy prowadzili dialog z dziećmi dotyczący znaczenia słowa „niepodległość”. Wysłuchały opowiadania nauczyciela o bohaterstwie dzieci z Wrześni. Uczniowie recytowali patriotyczne wiersze, śpiewali pieśni z tamtego okresu. Świętowanie zakończyliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego o godzinie 1111 i tym samym włączyliśmy się również do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”.
Podniosły nastrój panował również tego dnia w Klubie Przedszkolaka, bowiem już od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu i przywiązania do swojej Ojczyzny. Czcząc pamięć tamtych historycznych dni, przedszkolaki zaprezentowały zaproszonym rodzicom patriotyczny program artystyczny, śpiewając pieśni, recytując wiersze o Ojczyźnie oraz tańcząc poloneza. Obchody 11 listopada nauczyły dzieci szacunku do kraju ojczystego, symboli narodowych a także rozwinęły poczucie przynależności narodowej. Można było zobaczyć łezkę wzruszenia w oku zaproszonych gości, co świadczyło o tym, że z pewnością ta uroczystość zapadnie wszystkim głęboko w pamięć. Dzień ten przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, jak każdy patriota.
B. Krzywda, M. Wilusz
Pokaz historyczny
Dnia 4 listopada 2019r. - w związku ze zbliżającymi się obchodami Narodowego Święta Niepodległości - odbył się w naszej szkole pokaz historyczny pod nazwą „Wrzesień 39” czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita. Pokaz zaprezentowała grupa artystyczna Rekonstrukto, która przybliżyła sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, ukazała etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim. Dzieci miały okazję podziwiać a nawet przymierzyć polskie mundury, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej i poznały tajniki wojskowej łączności. Na zakończenie pokazu dzieci oglądały bezpieczne repliki broni. Była to interesująca lekcja historii.
B. Krzywda
Udział w spektaklu teatralnym „Koziołek Matołek”
28.10.2019 roku nasza szkoła wyjechała do RCKP w Krośnie na spektakl teatralny „Koziołek Matołek” w wykonaniu aktorów teatru Banialuka z Bielska- Białej. Spektakl zrealizowany był w formie zabawy teatralnej. Wartka akcja, barwne przygody, zabawne sytuacje, aktorzy i przebojowa muzyka sprawiły, że stał się on dla małych widzów czasem relaksu i świetnej zabawy. Koziołek przemierzał świat szukając swego miejsca na ziemi. Odwiedził egzotyczne kraje, uczył się chińskiego, zaklinania węży w Bombaju, spotkał Indian. Z każdej opresji wychodził cało i w chwale wrócił do rodzinnego Pacanowa. Przeżywał przy tym wiele przygód- groźnych, śmiesznych i pouczających.
Widowisko bardzo podobało się naszym małym widzom, którzy nagrodzili występ aktorów gromkimi brawami.S. Wojtowicz
Jesienna ścieżka sensoryczna
Zabawy sensoryczne dostarczają różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów dziecka oraz poszerzają świat jego doznań. Dlatego też w Klubie Przedszkolaka postanowiliśmy stworzyć „jesienną ścieżkę sensoryczną”. Jesienną, ponieważ dary Pani Jesieni takie jak szyszki, kasztany czy liście nadają się idealnie do tego typu zabaw. Taka ścieżka sensoryczna ma bardzo duże znaczenie dla dziecięcych stópek – usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe, poprawia równowagę i koordynację ruchową, a przede wszystkim stymuluje receptory. Ścieżka sensoryczna pozwala rozwijać wyobraźnię dotykową, która jest niezbędna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko. Zabawa dostarczyła dzieciom wiele radości i satysfakcji.
M. Wilusz
Z miłości do Ojczyzny
Uczymy się historii… małymi kroczkami… od najmłodszych lat…. Dlatego też
przedszkolaki wzięły udział w niezwykłym projekcie pod tytułem „BohaterON – włącz historię!", którego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Dzieci własnoręcznie i z wielkim zaangażowaniem wykonały kartki dla Bohaterów tamtych dni, w których dziękowały, że mogą wychowywać się w wolnej, niepodległej Ojczyźnie. Kartki były niepowtarzalne i wyjątkowe, ponieważ jest to szczególna forma podziękowania weteranom walk o wolność narodu.Mamy nadzieję, że dzięki pracy małych artystów sprawimy radość Bohaterom, których postawa jest dla nas wspaniałym wzorem patriotyzmu, poświęcenia i niezłomności.
M. Wilusz
Szkoła Pamięta
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przybliżają naszej pamięci tych, których już nie ma pośród nas. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii naszej szkoły, miejscowości, regionu i kraju. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Ks. Jan Twardowski pisał: „Tylko od nas zależy, co ocalimy, o czym będziemy pamiętać…”
W dniu 25 października 2019 r. nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „SZKOŁA PAMIĘTA”. Jej celem jest, aby w roku ważnych wydarzeń – 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z naszą małą Ojczyzną.W ramach akcji uczniowie i przedszkolacy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem ofiar wojen w Widaczu. Uczcili pamięć poległych minutą ciszy oraz modlitwą. Wzięli również udział w niezwykłej" lekcji historii na żywo". Podczas niecodziennych zajęć, cała społeczność szkolna wysłuchała bardzo ciekawych i wzruszających wspomnień Pani Janiny Kozioł, mieszkanki Widacza, która wspominała między innymi swojego brata Władysława Sidora oraz Pawła Woźniczkę - lokalnych bohaterów i patriotów. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o biedzie, okrucieństwie, strachu przed śmiercią, odwadze i prawdziwej miłości do Ojczyzny. Uczniowie wysłuchali również wspomnień o Edwardzie Czekańskim pseudonim " Jaskółka", które zebrała i przedstawiła nasza uczennica Amanda Rachwał. Dla uczniów była to wspaniała i wartościowa lekcja historii o ludziach, którzy walczyli i oddali swoje życie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.
Na zakończenie uczniowie wręczyli Pani Janinie drobny upominek z podziękowaniem za piękne wspomnienia, którymi zechciała się z nami podzielić oraz okazaną nam życzliwość. Wspólne pamiątkowe zdjęcie zwieńczyło bardzo owocne spotkanie. Życzymy Pani Janinie dużo zdrowia, uśmiechu i radości na każdy dzień.
M. Wilusz
Ślubowanie klasy pierwszej
We wtorek 15 października 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na uczniów klasy pierwszej. To wydarzenie wzbudza zawsze wiele emocji zarówno wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Na tę uroczystość przybyli zaproszeni goście w osobach pani dyrektor M. Lorenc, pani wicedyrektor B. Szeligowskiej, przedstawiciele Rady Rodziców i rodzice naszych pierwszoklasistów. Uroczystość rozpoczęli uczniowie klas II i III, którzy przywitali zebranych i skierowali ciepłe słowa do naszych pierwszoklasistów, witając ich wśród braci uczniowskiej. Następnie swój program artystyczny przedstawili uczniowie klasy pierwszej .Prezentowali w nim swoje umiejętności wokalne i recytatorskie oraz znajomość praw obowiązków ucznia. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała dyrektor M. Lorenc. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Targowiskach. Na zakończenie wszyscy uczniowie klasy pierwszej otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców. W króciutkim programie artystycznym uczniowie złożyli również podziękowania swoim nauczycielom z okazji ich święta.
Na zakończenie uroczystości były pamiątkowe zdjęcia i słodki poczęstunek.Naszym pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.
S. Wojtowicz
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
2 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Gorące podziękowanie kieruję w stronę Pani Agnieszki Kobiałki z Biblioteki Publicznej w Targowiskach, która tego dnia przeprowadziła w naszym przedszkolu zajęcia pełne niespodzianek, a uśmiech dzieci zdecydowanie potwierdził, że to był bardzo fajny dzień. Wszystkie przedszkolaki w skupieniu i zaciekawieniu słuchały bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje.
Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Warto i trzeba czytać dzieciom. Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy.
M. Wilusz
Sałatka owocowa każdemu zdrowia doda!!!
Sezon na pyszne owoce trwa. Nie zapominamy o tym także w naszym przedszkolu. Każdy przedszkolak już wie, jak ważne są dla nas owoce - nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. 26 września dzieci z Klubu Przedszkolaka postanowiły zrobić pyszną, kolorową i zdrową sałatkę owocową. Przed przystąpieniem do pracy, przedszkolaki dokładnie umyły ręce, pamiętając o zasadach higieny. Dzieci pokazały również, że potrafią bezpiecznie posługiwać się nożem podczas krojenia owoców na małe kawałki. Degustacja sałatki owocowej była bardzo przyjemna. Przedszkolakom wyjątkowo smakowały owoce w takiej postaci, tym bardziej że był to efekt ich własnej pracy.
M. Wilusz
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
20 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Wspólne świętowanie odbyło się poprzez ciekawe zabawy, konkursy, tańce i śpiew. Każdego roku jest to także okazja do integracji naszych podopiecznych oraz kształtowania poczucia dumy z bycia przedszkolakiem. Radość, śmiech i głośny śpiew towarzyszyły nam przez cały ten dzień. Ulubione pląsy, zabawy ruchowe wszystkich wprowadziły w doskonały nastrój i sprawiły, że ani przez chwilę nikt nie narzekał na nudę.
M. Wilusz
Dzień Kropki w Klubie Przedszkolaka
16 września uroczyście obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki - święto wytrwałości i talentów drzemiących w każdym, nawet najmniejszym człowieku. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Uważnie wysłuchaliśmy opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie. Tak jak nasza bohaterka szukaliśmy naszych mocnych stron by podnieść poczucie wartości wszystkich przedszkolaków. Dostrzegaliśmy również kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Są w literce "i" ,kropkach biedronki, a nawet zdobią kapelusz muchomora. Tego dnia nie padło już ani jedno słowo typu: „nie potrafię” czy „nie umiem”. Każdy odważnie próbował podjąć wyzwanie i odkrywał, że „potrafi” i to doskonale!
M. Wilusz
Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Jest on świetną okazją, by uświadomić uczniom jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.
Z tej to okazji w dniu 30 września w naszej szkole odbyło się takie spotkanie, podczas którego wiersze Brzechwy i Tuwima czytały dzieciom starsze koleżanki z klasy III : Amanda i Maja, wychowawcy klas i zaproszony gość Pani Barbara Muroń. Dzieci uważnie słuchały i odpowiadały na pytania, a także ilustrowały ruchem czytane wiersze.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tej akcji.
S. Wojtowicz
Wizyta w kinie Helios
Dnia 1 października, przedszkolaki wraz z uczniami kl. I – III pod opieką swych wychowawców, wybrały się do kina „Helios” w Krośnie na film pt. „Angry Berds 2”. Film ten przedstawia skomplikowaną relację nielotów Angry Berds oraz sprytnych Zielonych Świnek. Aby ocalić świat wrogowie musieli stać się przyjaciółmi. Po bardzo śmiesznym, a zarazem pouczającym filmie dzieci zadowolone wróciły do szkoły.
B. Krzywda
2018/2019
Jak co roku, 26 maja świętujemy Dzień Mamy, a miesiąc później Dzień Taty. W tym roku, 13 czerwca połączyliśmy te święta, organizując Dzień Rodziny, na który uczniowie klas I i II oraz przedszkolacy zaprosili najbliższe i najważniejsze osoby w swoim życiu - swoich Rodziców. Tego szczególnego dnia nie zabrakło pięknych słów ukrytych w wierszach i piosenkach płynących prosto z serc dzieci. Uczniowie dziękowali za miłość, troskę, opiekę i bezpieczeństwo. Rodzice z uśmiechem na twarzy, z wielką dumą, a nawet z łezką w oku, oglądali występy swoich pociech. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły dla swoich rodziców własnoręcznie przygotowane upominki. Po części artystycznej wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, o który zatroszczyła się Rada Rodziców. To był naprawdę wyjątkowy dzień.
M. Wilusz
Gminny Przegląd Piosenki Ludowej
30 maja w Filialnej Szkole Podstawowej w Widaczu odbył się Gminny Przegląd Piosenki Ludowej „Na Ludową Nutę", który został zorganizowany z okazji uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, bowiem rok szkolny 2018/2019 jest "Rokiem dla Niepodległej". Impreza ta, była okazją do zaprezentowania ludowych melodii, pokazania pięknych, barwnych i bogatych strojów, a także do sprawdzenia swoich możliwości wokalnych. Dostarczyła także uczestnikom i zaproszonym gościom wielu emocji i wrażeń estetycznych. Dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas I - III zaprezentowali takie piosenki jak " Hej, bystra woda", " Takiego Janicka", " Lipka zielona", "Czerwone korale" i wiele innych. Nie zabrakło również górali z ciupagami czy krakowskiego Lajkonika. Główną atrakcją imprezy był występ gościa specjalnego - Wacława Cieślika, który występuje pod pseudonimem "Kordian". Zaproszony gość zaśpiewał kilka swoich utworów, między innymi „Dziewczyna z gór” i porwał do tańca wszystkie dzieci. Po występach artystycznych nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć i autografów. Na zakończenie wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej w Targowiskach. Na dzieci i zaproszonych gości, czekał tego dnia również poczęstunek przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Widaczu.
M. Wilusz
Uczniowie Filialnej Szkoły Podstawowej wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"
7 czerwca, punktualnie o godzinie 10.00 czytaliśmy swoje ulubione książki.
W miłej atmosferze wśród koleżanek i kolegów, wygodnie na trawie spędziliśmy czas na czytaniu.
Głównym celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym i relaksującym, z wolnym czasem i rozrywką. Tego dnia nikt nie miał wątpliwości, że czytanie jest w modzie.M. Wilusz
Uczniowie i przedszkolacy naszej szkoły, w dniu 31.05.2019r. uczestniczyli w zajęciach rekreacyjno-sportowych w parku trampolin w Krośnie.
Wizyta w High Jump rozpoczęła się od spotkania z trenerem, który przeprowadził rozgrzewkę oraz opowiedział o zasadach obowiązujących w parku trampolin. Dzięki temu, każdy uczestnik wiedział jak należy korzystać z trampolin i w jaki sposób zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również o bezpieczeństwo innych. Przez cały czas, pod okiem trenerów i nauczycieli dzieci doskonale bawiły się i poznawały nowe akrobacje. Wśród wielu atrakcji, które znaleźć można na miejscu, największym zainteresowaniem cieszyły się nie tylko trampoliny, ale i ścianki wspinaczkowe. Wszyscy mogli tam spróbować swoich sił i przetestować swoje umiejętności. Po wesołej zabawie na dzieci czekała jeszcze jedna miła niespodzianka - pyszne, owocowe lody w Galerii Vivo. To był wspaniały dzień. Dzieci wróciły do szkoły z uśmiechem na twarzy.
M. Wilusz
Wycieczka do kina
24 maja 2019 r. uczniowie klasy I i II oraz przedszkolaki pod opieką wychowawców uczestniczyli w wycieczce do kina Helios w Krośnie. Dzieci miały okazję obejrzeć premierę kinową filmu animowanego pt. „ Panda i banda”. Śmiechom na sali kinowej nie było końca, a to za sprawą przesympatycznych bohaterów oraz ich szalonych i zabawnych przygód. Po udanym seansie w znakomitych humorach i z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do szkoły.
M. Wilusz
2 kwietnia uczniowie i przedszkolacy wybrali się do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza
w Krośnie na spektakl teatralny " Pszczółka Maja" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Dzieci zapoznały się z ciekawą historią bohaterki, która poznała świat
i uczyła się w nim żyć. Obejrzana sztuka uwrażliwiła dzieci na piękno przyrody, wzmocniła świadomość ekologiczną i nauczyła szacunku dla każdego, nawet najmniejszego stworzenia. Mali odbiorcy sztuki zafascynowali się główną postacią Mają, która to swą postawą dała doskonały wzór postępowania w życiu codziennym. Pszczółka Maja jest wzorem do naśladowania, ponieważ takie wartości jak dobroć, szacunek do innych, bezinteresowna pomoc, szlachetność, miłość do ludzi, wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka jest bardzo potrzebna w dzisiejszym świecie.M. Wilusz
22 marca 2019 r. nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Poezji.
Święto to ustanowione zostało w 1999 roku. Jego celem jest zachęcanie do czytania poezji a nawet tworzenia własnych wierszy. Główne obchody Międzynarodowego Dnia Poezji odbywają się w Paryżu.
U nas w szkole wszyscy uczniowie zgromadzili się na korytarzu, aby wysłuchać wierszy czytanych przez Panie: Madzię, Anię i Marzenę.Marzena Gurgacz
Wycieczka do Pijalni Czekolady
14 marca 2019 r. klasa I i II oraz przedszkolaki byli na wycieczce w PIJALNI CZEKOLADY w Korczynie. Zwiedzili jej wnętrze, które urządzone jest w stylu starej fabryki. Wystrój pijalni stanowią liczne rury, zawory, a szczególną atrakcją dla uczniów były miniatury pociągów przewożących w wagonikach czekoladki.
W pomieszczeniu znajduje się największa w Polsce czekoladowa fontanna.
Pod kierunkiem cukiernika dzieci poznały drogę powstawania czekolady. Uczniowie wzięli udział w warsztatach, które rozpoczęły się prelekcją na temat produkcji czekolady od ziarenka do tabliczki. Następnie ozdabiali czekoladowe tabliczki i lizaki, które pakowali jako prezenty dla członków swoich rodzin. W trakcie warsztatów mieli możliwość degustacji różnych rodzajów czekolady oraz wielu smakołyków. Na zakończenie wycieczki każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.
Pierwszy Dzień Wiosny zawsze jest doskonałą okazją do radości i zabawy.
W czwartek - 21 marca uczniowie i przedszkolacy powitali wiosnę uśmiechem, ekologią oraz śpiewem. Głównym punktem programu był Pokaz Mody Ekologicznej. Dzieci zaprezentowały przepiękne stroje wykonane wyłącznie z materiałów bezpiecznych dla środowiska. Pokaz mody spotkał się z dużymi brawami
a prezentowane kreacje były bardzo żywo komentowane przez oglądających. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały
w wiosennym pochodzie, na czele którego widniała Marzanna. Mamy nadzieję, że szare i ponure dni odejdą w niepamięć. Za chwilę będziemy świadkami budzącej się do życia przyrody, a świat znów będzie piękny i kolorowy.M. Wilusz
WZRUSZAJĄCY GEST POWSTAŃCA WARSZAWSKIEGO
We wrześniu ubiegłego roku uczniowie Filialnej Szkoły Podstawowej wysłali kartki do Powstańców Warszawskich, dając tym samym wyraz wdzięczności, pamięci i szacunku.
Akcja pisania kartek do Powstańców Warszawskich dziś nabrała szczególnego znaczenia. Gdy we wrześniu braliśmy udział w akcji BOHATERON- włącz historię, wiedzieliśmy, że jest to wspaniała inicjatywa, która łączy pokolenia, pielęgnuje pamięć i uczy szacunku, patriotyzmu i wskazuje na wartości takie jak honor i miłość do ojczyzny. Dziś nić pokoleniowa stała się jeszcze silniejsza. Jedna z naszych uczennic, Joasia Jurusik otrzymała odpowiedź od Bohatera tamtych dni- Pana Sławomira Zawadzkiego pseudonim " Lech"
Panie Sławomirze ,dziękujemy!!! Jesteśmy zaszczyceni. Łzy napływają do oczu a wzruszenie odbiera mowę.M. Wilusz
Pasowanie na czytelnika w SP w Widaczu
Uczniowie klasy I w dniu dzisiejszym tj. 20 III 2019 r. zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej w Widaczu. Razem z tą wizytą rozpoczął się nowy etap życia pierwszaków, pełen książkowych przyjaciół, kolorowych przygód. W trakcie uroczystości uczniowie zapoznali się z regulaminem biblioteki i zasadami jak należy traktować książki.
Uczniowie potrafią wymienić korzyści płynące z czytania książek. Wiedzą też, ze biblioteka jest miejscem radosnym i bezpiecznym gdzie są mile widziani.
Dorota Bogaczyk
OGŁOSZENIE
Lista kandydatów zakwalifikowanych do Punktu Przedszkolnego w Widaczu.
Lp.
Nazwisko i imię
1.
Ciepły Lena
2.
Jurusik Aleksandra
3.
Kilar Jakub
4.
Kisielewicz Wiktoria
5.
Kosiorek Małgorzata
6.
Kozioł Maria
7.
Kubal Oskar
8.
Kubal Patrycja
9.
Madetko Krzysztof
10.
Reizer Emil
11.
Rymar Wojciech
12.
Szajna Emilia
Lista kandydatów niezakwalifikowanych do Punktu Przedszkolnego w Widaczu.
Lp.
Nazwisko i imię
1.
Giefert Marcelina
2.
Sołtysik Milena
Kandydaci , którzy nie zostali przyjęci do Punktu Przedszkolnego mogą ubiegać się o przyjęcie po ukończeniu przez dziecko 3 lat.
PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA
W bieżącym roku szkolnym uczniowie z Filialnej Szkoły Podstawowej przystąpili do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” , który jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków- setną rocznicę odzyskania niepodległości. Wiek wczesnoszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi.
Celem programu jest kształtowanie postaw patriotycznych , uwrażliwianie na piękno i tradycje Polski, kształtowanie tożsamości narodowej dzieci poprzez poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych, poznanie tradycji, zwyczajów, wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem oraz integracja placówek edukacyjnych z Polski i Kresów.
Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i kierunkiem polityki oświatowej MEN.M. Wilusz
6 marca gościliśmy w naszej szkole iluzjonistę, Pana Wiesława Jaśkowskiego, który swoim występem zaprosił nas do świata magii. W spektaklu jako asystenci uczestniczyli uczniowie, podpatrując zmagania mistrza: sprawdzali rekwizyty, przeliczali monety, wybierali karty. Pokazom towarzyszył śmiech, zdumienie oraz zachwyt. Każdy uczestnik spotkania „zachodził w głowę” jak mogło dojść do takich „cudów” na jego oczach.
Występ ten był niepowtarzalnym wydarzeniem, które z pewnością pozostanie przez długi czas w naszej pamięci.M. Wilusz
9 lutego na całym świecie uznany jest za Międzynarodowy Dzień Pizzy, dlatego w naszej szkole nie mogło zabraknąć tak pysznego dnia. 8 lutego 2019 roku, sala naszej stołówki zamieniła się w pizzerię. Uczniowie bawiąc się we włoskich kucharzy przygotowały prawdziwa pizzę, która niewątpliwie należy do dań przez nich uwielbianych. Smakuje ona wyjątkowo zwłaszcza wtedy, gdy można ją własnoręcznie przygotować i ułożyć na jej to, co lubimy. Zapach pizzy unosił się po całej szkole i nie sposób było jej się oprzeć. Cały dzień upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Uczniowie poznali historię pizzy, dowiedzieli się z którego kraju pochodzi oraz wspólnie stwierdziliśmy, że własnoręcznie zrobiona pizza jest o wiele smaczniejsza i zdrowsza.
M.Wilusz
Karnawał to czas radości i rozrywki. Corocznie organizowana zabawa choinkowa jest wydarzeniem bardzo wyczekiwanym przez wszystkie dzieci. Tradycyjnie, tuż przed feriami odbyła się zabawa choinkowa dla uczniów naszej szkoły. O dobrą zabawę zadbały Panie ze Strefy Kreatywnej Eureka w Krośnie. W bajkowej scenerii, przy pięknej muzyce dzieci bawiły się wspaniale. Dodatkową atrakcją były konkursy i zabawy, które dostarczyły wszystkim mnóstwa radości. Najmłodsi nie zawiedli w swej pomysłowości, dzięki czemu na balu nie zabrakło księżniczek, rycerzy, piratów, spidermanów, i strażaków. Aby zregenerować swoje siły i nabrać nowej energii do karnawałowych szaleństw, podczas krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców– na uczniów czekała przez wszystkich lubiana pizza. Taki bal przebierańców jest atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki, dostarcza najmłodszym wielu pozytywnych przeżyć, szczerej radości i ogromnego zadowolenia. Już od dziś z niecierpliwością czekamy na następną zabawę karnawałową w naszej szkole. Będzie zapewne wesoło i kolorowo.
M.Wilusz
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Dzień Babci i Dziadka to w naszej szkole wielkie wydarzenie. 22 stycznia 2019 roku, uczniowie przygotowali wspólnie z młodszymi kolegami z przedszkola dla swoich ukochanych Dziadków program artystyczny - przedstawienie jasełkowe. Dzieci ubrane w piękne stroje i wyposażone w odpowiednie rekwizyty wspominały historię sprzed przeszło 2000 lat. Młodzi aktorzy cudownie prezentowali się w swoich rolach,
a w swój występ włożyli całe serce i zapał. Dumni ze swoich wnucząt dziadkowie szczerze oklaskiwali występujących aktorów. W niejednym oku zakręciła się łza szczęścia. W dalszej części uroczystości dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz przedstawiły krótką inscenizację związaną z tym świętem. Część artystyczna zakończyła się wręczeniem laurek i drobnych upominków wykonanych przez wnuczęta. Następnie, goście zostali podjęci poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Spotkanie upłynęło w miłej
i serdecznej atmosferze. Babcie i dziadkowie opuszczali naszą szkołę ze wzruszeniem, dziękując za miło spędzone chwile. Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci,
ale przede wszystkim dla ich Babć i Dziadków. Dzień, w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości.M. Wilusz
Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze, najcieplejsze, rodzinne i pełne radości chwile. 21 grudnia, w piątek, w świątecznej atmosferze, odbyło się w naszej szkole spotkanie wigilijne. W udekorowanej sali znalazła się duża choinka, przystrojona świątecznymi ozdobami oraz stół nakryty białym obrusem i zastawiony wigilijnym tradycyjnym daniem: pierogami ruskimi, które jak co roku przygotowuje dla uczniów Pani Grażyna, babcia Mai Krupskiej. Przed spożywaniem wigilijnej potrawy, słuchaliśmy fragmentu Ewangelii Świętego Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa w Betlejem, dzieliliśmy się wspólnie opłatkiem, składaliśmy sobie ciepłe życzenia i śpiewaliśmy kolędy. Na zakończenie czekała nas słodka niespodzianka, śliczne, pyszne, tęczowe babeczki przygotowane przez Julię Krupską. Całe spotkanie przebiegało w bardzo miłej, podniosłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na naszych twarzach. Następnie po Wigilii odbyły się jasełka bożonarodzeniowe dla rodziców dzieci przedszkolnych. Były to wzruszające chwile, pełne radości, śpiewu, kolędowania, które na długo pozostaną w naszej pamięci i nie tylko utrwalą dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmocnią bliskie i serdeczne relacje.
M. Wilusz
Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się nauczyć miłości.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać. ks. J. TwardowskiW dniu 19 grudnia 2018 r. w Filialnej Szkole Podstawowej w Widaczu odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne. W tym wyjątkowym dniu, swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Miejsce Piastowe, Pani Dorota Chilik, Zastępca Wójta Gminy, Pani Magdalena Hec - Mrozek, Przewodniczący Rady Gminy, Pan Wiesław Habrat, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Targowiskach, Pani Małgorzata Lorenc, Ksiądz Piotr Leja, sołtys wsi Widacz, Pan Stanisław Kokoszka, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, Pani Ludwika Wojtowicz, Komendant Straży Pożarnej w Widaczu, Pan Boleslaw Wróbel, Przewodnicząca Stowarzyszenia Bliska Szkoła w Widaczu, Pani Magdalena Godek, Pani Stanisława Wojtowicz oraz Rada Rodziców.
W pięknie udekorowanej sali, uczniowie oraz przedszkolacy zaprezentowali jasełka, które wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój i podbiły serca publiczności. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego Dzieciątka, pasterzy, aniołów oraz dzieci, przeplatana była kolędami i pastorałkami. Młodzi wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz usłyszeli wiele ciepłych słów uznania pod swoim adresem. Wszyscy poczuli się jedną rodziną, w której panuje radość i wzajemna życzliwość. Jasełka w wykonaniu uczniów uświadomiły wszystkim, że święta Bożego Narodzenia należą do najpiękniejszych w roku. Po zakończonym spektaklu, głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Lorenc, która podziękowała dzieciom i nauczycielom za przygotowanie części artystycznej oraz złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczne pełne serdeczności i ciepłych słów. Życzenia i podziękowania złożyła również Pani Wójt, która pogratulowała pomysłowości w aranżacji otoczenia i cudownego przedstawienia.
Po przemówieniach wszyscy uczestnicy uroczystości składali sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem. Następnie zaproszeni goście udali się na przygotowany prze Panie z Koła Gospodyń Wiejskich poczęstunek. Oczywiście jak tradycja każe, tak i ta uroczystość została udokumentowana na wspólnych zdjęciach, które wypełnią kolejne karty kroniki szkolnej.M. Wilusz
Słodko i kolorowo- to pierwsze wrażenia jakie mieliśmy po wyjściu z Fabryki Lizaków w Jaśle, którą uczniowie i przedszkolacy odwiedzili 12 grudnia. Podczas wizyty w fabryce, dowiedzieliśmy się, jak krok po kroku przebiega proces wytwarzania lizaków oraz innych cukrowych słodkości. Poznaliśmy wszystkie składniki, dowiedzieliśmy się skąd pochodzą barwniki, dzięki którym nasze ulubione słodkości nabierają pięknych barw. Na zakończenie każdy z nas mógł samodzielnie wykonać lizaka, przy wykorzystaniu wyłącznie naturalnych barwników. Słodycze to coś co dzieci kochają najbardziej, dlatego wizyta w Manufakturze Lizaków to punkt obowiązkowy.
M. Wilusz
Mikołajki w szkole to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. 6 grudnia, tuż po przedstawieniu
„ Kochamy Cię Mikołaju”, w naszej szkole pojawił się długo oczekiwany gość – Święty Mikołaj.Najpierw telefon, później słychać było dzwoneczki, potem donośne „ hou, hou, hou” i pojawił się On – nasz ukochany Święty Mikołaj!
Dzieci z przedszkola przywitały go wierszykiem i piosenką a cała sala głośnymi oklaskami. Gość
z dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach wszystkich dzieci. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci wspaniałymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem. Mikołaj obiecał, że powróci do nas za rok!!!
4 grudnia 2018r. w ramach współpracy z rodzicami, dzieci z klasy I i II oraz przedszkolaki spotkały się z panią doktor Ewą Gonet - Jurusik – mamą uczennicy. Tematem wizyty była rozmowa na temat zdrowego stylu życia oraz dbałość o higienę. Pani doktor w sposób bardzo ciekawy i interesujący uświadomiła uczniom konieczność spożywania zdrowej żywności -witamin niezbędnych dla rozwoju organizmu, omówiła piramidę zdrowego żywienia a także rozmawiała z dziećmi o przełamywaniu lęku przed szczepieniami ochronnymi, ponieważ są one potrzebne dla ochrony zdrowia. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat zdrowego odżywiania się. Cenne rady Pani doktor zapewne zostaną na długo w pamięci uczniów. Na zakończenie wszystkie dzieci dostały naklejki dzielnego pacjenta oraz malowanki.
Serdecznie dziękujemy Pani doktor Ewie Gonet - Jurusik za poświęcony czas i bezinteresowną pomoc w edukacji zdrowotnej naszych uczniów.
30 listopada uczniowie klas I i II Filialnej Szkoły Podstawowej obchodzili andrzejki. Dzień pełen magii rozpoczęła wspólna zabawa taneczna, po której przyszedł czas na wróżby andrzejkowe przepowiadające przyszłość. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Nie obyło się też bez wychodzenia butów za próg i quizów andrzejkowych. Tego dnia uczniowie mogli oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.
M. Wilusz
Spektakl edukacyjny "Cenne rady"
W czwartek, 29 listopada, uczniowie oraz przedszkolaki miały okazję obejrzeć spektakl edukacyjny "Cenne rady" w wykonaniu Teatru Lalek " BAJKA". Dzieci na przykładzie znanych bajek dowiedziały się jak unikać zagrożeń w różnych sytuacjach życiowych. Po raz kolejny zapoznały się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego oraz gdzie w razie potrzeby szukać pomocy, kiedy obok nie ma rodziców lub opiekunów. Bajka przypomniała również, aby nie ufać obcym, nie nawiązywać z nimi znajomości i nie przyjmować od nich Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili losy głównych bohaterów, a na koniec wspólnie z aktorami omówili prezentowane wcześniej „Cenne rady"
M. Wilusz
Podwodny świat oceanu
22 listopada uczniowie oraz przedszkolaki odwiedziły głębie oceaniczne, podczas projekcji filmu 3D pt.:„ Wspaniały ocean”. Fantastyczna podróż przez magicznie piękny, głęboki i błękitny ocean, wśród raf koralowych pozwoliła uczniom zobaczyć z bliska ławice małych rybek, kałamarnice, nieuchwytne ośmiornice, koniki morskie, żółwie, meduzy, australijskie lwy czy niebezpieczne rekiny. Uczniowie z niesamowitą ciekawością i uwagą śledzili podwodny świat oraz tętniące w nim życie. Film zapewnił wszystkim wiele wrażeń, ale także w ważny sposób zasygnalizował zagrożenie wyginięciem gatunków morskich stworzeń, spowodowane działaniem człowieka.
M. Wilusz
Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Także i w naszej szkole 9 listopada 2018r. odbyła się z tej okazji akademia. W uroczystym apelu, który rozpoczął się od odśpiewania hymnu narodowego, wzięli udział uczniowie naszej szkoły, nauczyciele oraz zaproszeni rodzice. Uczniowie przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze pt. „Dzień Niepodległości”. Akademia ta, była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Po programie artystycznym, dzieci zaprezentowały przygotowane przez siebie wiersze patriotyczne, za które zostały nagrodzone dyplomami oraz nagrodami książkowymi, które ufundowała Rada Rodziców. O godzinie 11. 11 uczniowie zaśpiewali raz jeszcze Mazurka Dąbrowskiego pod pomnikiem Ofiar Wojen w Widaczu, włączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji '' Rekord dla Niepodległej". Uczniowie włączyli się również, w świętowanie obchodów odzyskania niepodległości na środowiskowej uroczystości w sali Domu Ludowego w Targowiskach, rozdając zgromadzonym gościom biało-czerwone flagi.
M. Wilusz
Pamiętamy o tych, którzy odeszli
Uczniowie klasy I i II wraz z wychowawczyniami udali się pod pomnik upamiętniający mieszkańców Widacza, którzy stracili życie w czasie wojen i prześladowań w XX wieku. Uczniowie zapalili znicze i pomodlili się za poległych. Były to chwile, które dostarczyły nie tylko wiedzy z zakresu historii regionu, ale także wpłynęły na świadomość młodych ludzi, którzy powinni pamiętać o tych, którzy tu kiedyś żyli i poświęcili swoje życie za wolność.
Wycieczka do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
24 października uczniowie klas I - II wybrali się na wycieczkę do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. W trakcie trwania wycieczki dzieci oglądały i podziwiały jedyne w swoim rodzaju kopanki ropne "Franek" z 1860 roku i "Janina" z 1878 roku, które nadal produkują olej skalny, XIX wieczny warsztat, kuźnie kopalnianą, wiertnice udarowe, sale gazownicze i stacje paliw. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudził Dom Łukasiewicza, w którym mieści się dawna apteka , laboratorium i dworski salonik. Dzieci miały okazję oglądać i podziwiać niesamowitą kolekcje lamp naftowych oraz ekspozycję geologiczną. Wycieczka okazała się nie tylko rozrywką dla dzieci, ale ciekawą lekcją na temat bogactw naturalnych ziemi, związanych z naszym regionem.
M. Wilusz
17 października uczniowie klasy I i II udali się na wycieczkę do Publicznej Biblioteki w Targowiskach. Wszyscy spotkaliśmy się z ciepłym i życzliwym powitaniem przez Panią Agnieszkę Kobiałkę, która w ciekawy sposób opowiadała o swojej pracy. Pokazała karty czytelników oraz omówiła zasady korzystania z biblioteki. Uczniowie z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Dla niektórych była to pierwsza wizyta wśród tak wielkiego księgozbioru. Spotkanie w bibliotece urozmaicone było dodatkowo poprzez wspólne czytanie książki z serii " Czytam sobie" oraz wykonaniu pięknej pracy plastycznej pt. " Pani Jesień"
Wizyta w bibliotece była dobrą lekcją. Dzieci poszerzyły swoje wiadomości dotyczące pracy bibliotekarza oraz poznały wartość książki i zalety czytania. Młodzi czytelnicy zapewnili, że będą częściej odwiedzać Bibliotekę Publiczną i korzystać z jej bogatego księgozbioru. Mamy nadzieję, że od tej pory, każdy uczeń będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
M.Wilusz
" Niech wyrosną z Was tacy, którzy ku gwiazdom wzlecieć zapragną"
Te słowa przyświecały uroczystości pasowania na ucznia, która odbyła się w naszej szkole 15 października 2018r. W tym dniu od samego rana panowała w szkole świąteczna atmosfera. Uczniowie ubrani na galowo, kolorowa dekoracja, wszystko po to aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Pani Marzena, wychowawczyni klasy pierwszej powitała gorąco rodziców, zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników szkoły, a szczególnie serdecznie pierwszaków. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem sprawiać radość nauczycielom i rodzicom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Małgorzata Lorenc dokonała aktu pasowania na ucznia. Część artystyczna zaprezentowana przez pierwszaków, dostarczyła wszystkim miłych wrażeń, a tym samym udowodnili oni, że zasługują w pełni na to, aby być prawdziwymi uczniami Naszej Szkoły.
Po uroczystym pasowaniu, uczniowie złożyli podziękowania nauczycielom i pracownikom szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej składając serdeczne życzenia. Dzieci podziękowały za trud i okazane serce symbolicznym kwiatkiem, wierszem i piosenką. Tego dnia nie brakowało emocji i serdeczności, było dużo ciepłych słów od dyrekcji i rodziców.
Następnie po wspólnym pamiątkowym zdjęciu, dzieci wraz z najbliższymi udały się do swojej klasy, gdzie czekał na nie słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
M.Wilusz
Dziękuję, że dzięki Panu żyję w wolnej Polsce!
Życzę, aby wszyscy pamiętali o Pana niezłomnej postawie.
To tylko niektóre z podziękowań i życzeń, jakie uczniowie Filialnej Szkoły Podstawowej w Widaczu przekazali uczestnikom Powstania Warszawskiego w ramach pięknej akcji BohaterON.
Projekt „BohaterON – włącz historię” to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek i listów. Powstańcy zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek, a akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób. Nie zabrakło więc podziękowań za odwagę, poświęcenie w walce o wolność. Były życzenia zdrowia i gorące zapewnienia, że młodzi ludzie doceniają trud Walczących i Ich bezgraniczne oddanie wielkiej sprawie. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszych uczniów sprawimy radość Bohaterom, których postawa jest dla nas wspaniałym wzorem patriotyzmu, poświęcenia i niezłomności.
M.Wilusz
Wycieczka do Muzeum w Miejscu Piastowym
3 października b.r wybraliśmy się do Muzeum Misyjnego Sióstr Michalitek w Miejscu Piastowym, które zostało otwarte i poświęcone w 2003 roku przez ks. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Gdy dotarliśmy na miejsce, serdecznie i ciepło przywitała nas Siostra Ezechiela, która zaprosiła naszą grupę do pomieszczeń muzealnych. Udając się do pierwszej z sal, mogliśmy obejrzeć stroje, fotografie i rzeczy codziennego użytku pierwszych Michalitek oraz piękny portret współzałożycielki Zgromadzeń Świętego Michała Archanioła - Matki Anny Kaworek z czasów przybycia do Miejsca Piastowego w 1894 roku. Następnie zwiedzaliśmy sale ze zbiorami, gromadzonymi od lat 70-tych XX w. przez siostry misjonarki pracujące w Afryce. Podziwialiśmy przepięknie wykonane przez mieszkańców Czarnego Lądu obrazy, malowane na płótnie farbami pozyskiwanymi z różnych roślin, a także wykonane z ziaren piasku, przedstawiające sceny z codziennego życia: połów ryb, prace kobiet, tańce. Piękno tych dzieł oraz perfekcyjne wykonanie zauroczyło nas wszystkich, tym bardziej, że wykonały je osoby, które nie ukończyły żadnych szkół ani kursów plastycznych. Po wejściu do sali z afrykańskimi pamiątkami, w oszklonych gablotach mogliśmy obejrzeć przedmioty codziennego użytku, tkaniny ozdobne, maski, torebki ze skóry bydlęcej i skóry krokodyli, ozdoby z bambusa, rzeźby z hebanu i kości słoniowej, instrumenty muzyczne, nakrycia głowy i stroje z plemienia Bororo – wszystko precyzyjnie wykonane przez tamtejszych mieszkańców. W kolejnej sali, naszą uwagę przykuły również pamiątki związane z wizytami Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce. Po obejrzeniu tak wspaniałych zbiorów s. Ezechiela zaprosiła nas do kaplicy, w której mogliśmy odmówić modlitwę w ciszy i skupieniu.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Sanktuarium Świętego Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza. Na " Górce" przywitał nas ksiądz Józef, który oprowadził nas po Muzeum i przybliżył nam postać wspaniałego Ojca i Opiekuna Dzieci i Młodzieży Opuszczonej - księdza Bronisław Markiewicza. W muzeum uczniowie obejrzeli eksponaty związane z życiem i działalnością założyciela Zgromadzeń Michalickich w Miejscu Piastowym. To był wspaniały dzień, pełen historii o Człowieku niosącym wiarę, nadzieję i miłość bliźniemu.
M.Wilusz
19 września 2018 roku, naszą szkołę odwiedzili Panowie Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Tematem spotkania było 'Bezpieczeństwo dzieci na drogach." Funkcjonariusz policji - Pan Marcin Krówka, przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię, omówił jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Przypomniał również, że po zmroku należy nosić elementy odblaskowe na ubraniach. Najprzyjemniejszą częścią spotkania było oglądanie przyniesionych przez naszego gościa podstawowych akcesoriów policjanta. Dzieci mogły przymierzyć czapki, kamizelki oraz dokładnie obejrzeć kajdanki czy pałkę policyjną. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc. Dziękujemy bardzo Panom Policjantom za wizytę.
M. Wilusz
ROK SZKOLNY 2017/2018
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
Dnia 20 czerwca z łezką w oku żegnaliśmy uczniów kl. III. Smutno będzie nam bez Was w tych szkolnych murach, gdzie razem przeżywaliśmy dobre i złe chwile. W nowej szkole życzymy Wam wielu sukcesów w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu swoich zainteresowań!
Barbara Krzywda
W dniu 9 czerwca odbył się zorganizowany przez Radę Rodziców i nauczycieli Piknik Rodzinny. Tą niezwykłą, ciepłą, familijną imprezę rozpoczęły występy dzieci, które w krótkim programie artystycznym uczciły Dzień Matki i Dzień Ojca. Później odbył się pokaz tańca towarzyskiego i dyskotekowego przygotowany przez panią Gabrysię. Po występach na dzieci czekały ciekawe atrakcje tj. zajęcia sportowe, bańki mydlane, malowanie twarzy prowadzone przez panie animatorki. Największą atrakcją była dmuchana zjeżdżalnia. W trakcie Pikniku można było się poczęstować słodkościami, owocami i grillowanymi kiełbaskami. Wszystko to ufundowała nam Rada Rodziców. Tej fantastycznej imprezie towarzyszyły nie tylko śmiechy i dobry humor, ale też piękna czerwcowa pogoda. Rodzicom i sponsorom serdecznie dziękujemy!
Stanisława Wojtowicz
Dnia 4 czerwca wszystkie dzieci z naszej szkoły udały się na wycieczkę do Krakowa.
Droga była długa, ale dzieci nie czuły zmęczenia. W czasie podróży opowiadały legendy krakowskie i śpiewały wesołe piosenki. Pierwszym etapem naszej wycieczki był ogród zoologiczny. Dzieci podziwiały egzotyczne zwierzęta. Najbardziej podobały im się pingwiny, słonie, żyrafy i pumy. Następnie udały się na spacer po rynku, gdzie wysłuchały hejnału z Wieży Mariackiej, zobaczyły trębacza i zrobiły pamiątkowe zakupy. Drogą królewską dziarsko maszerowały na Wawel, by zobaczyć siedzibę królów polskich.
Z zapartym tchem schodziły do Jamy Smoka Wawelskiego. Przy rzeźbie smoka zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Zmęczone i zadowolone wróciły do domu.Barbara Krzywda
Dnia 17 maja w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Było to spotkanie z motylami. Dzieci poznały etapy rozmnażania się motyli i ich udział
w przyrodzie. Uczyły się jak z nimi postępować. Poznały rodzaje motyli
i ciekawostki z ich życia. Obejrzały okazy, które występują w Polsce i na świecie. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe motylki i „Dyplom Małego Opiekuna Motyli”. Zajęcia były bardzo ciekawe.B. Krzywda
11 maja uczniowie i przedszkolacy odwiedzili Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej
w Widaczu.
W trakcie spotkania strażacy przybliżyli dzieciom, na czym polega ich praca
i przekazali cenne wskazówki, jak bezpiecznie zachować się w czasie burzy, wypadku, czy pożaru. Dzieci utrwaliły numery alarmowe 998 i 112 i dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Straż pożarna pomaga ludziom podczas wypadków samochodowych i powodzi oraz prowadzi wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Interwencje te są bardzo niebezpieczne i wymagają niecodziennej odwagi. Druhowie zaprezentowali umundurowanie i ekwipunek strażaków. Dzieci mogły przymierzyć specjalistyczny i jakże ciężki strój, w którym strażacy gaszą pożary. Największą atrakcję panowie strażacy zostawili na koniec spotkania. Pokazali uczniom sprzęt i wyposażenie specjalistycznych wozów strażackich. Dzieci mogły wejść do samochodu i przez chwilę poczuć się jak strażacy podczas akcji. Zainteresowanie było ogromne. Chłopcy byli pod dużym wrażeniem tej chwili. Z pewnością wielu marzyło, że w przyszłości zostanie strażakami. Dzięki spotkaniu z wyjątkowymi gośćmi, uczniowie utrwalili sobie wiadomości na temat bezpiecznych zachowań i zapobiegania sytuacjom zagrażającym życiu. Dziękujemy strażakom za atrakcyjne i ważne zajęcia.
Z okazji minionego święta- świętego Floriana- patrona strażaków, które przypada 4 maja, życzymy Wszystkim strażakom wielu sukcesów i dziękujemy za trud i ofiarną służbę.M. Wilusz
13. 04. 2018 roku, w Przedszkolu we Wrocance odbył się Gminny Przegląd Recytatorski „Wiersze, które uczą i śmieszą”. Celem przeglądu było przede wszystkim popularyzowanie twórczości literackiej polskich poetów, rozwijanie zainteresowań poezją dziecięcą, odkrywanie i rozwijanie talentów recytatorskich, a także rozbudzanie wśród dzieci ambicji. Na tle pięknej dekoracji, mali recytatorzy prezentowali wiersze najpopularniejszych polskich autorów. Przegląd przebiegał w serdecznej i miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje i ogromne podekscytowanie. Wszyscy uczestnicy za piękną recytację otrzymali gromkie brawa, pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Mali goście wraz z opiekunami mieli możliwość spotkać się przy słodkim poczęstunku, za który serdecznie dziękujemy organizatorom przeglądu. Asi, Emilce i Miłoszkowi gratuluję pięknego występu oraz odwagi, jaką wykazali się występując przed liczną publicznością.
M. Wilusz
11 kwietnia bieżącego roku, uczniowie oraz dzieci z Klubu Przedszkolaka uczestniczyły w wycieczce do RCKP w Krośnie, aby obejrzeć spektakl teatralny pt. " Baltazar".
Była to historia o słynnym naukowcu Baltazarze Gąbce, który został porwany na zlecenie złego króla Deszczowców. Smok Wawelski, prywatnie przyjaciel samego księcia Kraka, w towarzystwie swoich przyjaciół wyruszył w tajemniczą, pełną przygód i niebezpieczeństw wyprawę w celu uwolnienia profesora.
Scenki przeplatane humorem i chwilami grozy wzbudziły wiele emocji wśród najmłodszych widzów, a zabawne piosenki pozwoliły dzieciom aktywnie uczestniczyć w przygodach bohaterów. Nasi widzowie uświadomili sobie, ze tylko razem, licząc na przyjaciół, pomagając sobie wzajemnie i kierując się dobrym sercem, przezwyciężyć można największe przeszkody.
Opowieść była pełna humoru i zabawnych sytuacji, a dopełnieniem gry aktorów były barwne kostiumy, piękna oprawa muzyczna oraz bogata scenografia.
Ponadto, wizyta w teatrze była okazją do utrwalenia zasad savoir-vivru, a świadomość poprawnych zachowań naszych uczniów i przedszkolaków nie zamyka się tylko w kręgu najbliższego otoczenia, ale zdobywają wiedzę na temat poprawnego funkcjonowania w bardziej odległej przestrzeni społecznej.
M. Wilusz
Warsztaty kulinarne - Wielkanoc w Widaczu
Dnia 27 marca w naszej szkole pod czujnym okiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Widaczu, odbyły się warsztaty kulinarne „Wielkanocne smakołyki”. Dzieci przedszkolne piekły i dekorowały ciasteczka i babeczki, a uczniowie robili sałatkę jarzynową. Wszyscy z zapałem pracowali i czerpali radość w przygotowywaniu potraw. Poprzez kulinarną zabawę zdobywali nowe doświadczenia, mieli możliwość samodzielnie i w sposób twórczy przygotować posiłek. Po wykonaniu zadań uczniowie kl. I i III przedstawili wesołą „Inscenizację wielkanocną”. Później odbyła się wspólna degustacja. Dziękujemy paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za poświęcony czas.
B. Krzywda
Emocje i dobrą zabawę można było odnaleźć podczas I turnieju gier planszowych, zorganizowanych z okazji nadejścia wiosny. Nasi uczniowie mogli się zmierzyć w grach planszowych tj. warcaby i skoczki oraz w grach matematycznych rozwijających logiczne myślenie oraz przygotowujących do nauki programowania tj.: „Jakie to działanie”, „Kości na matmie”, „Rzucaj i licz”, „Sudoku”, Zabawy z symetrią i kodowaniem”. Uczestnicy przekonali się, że turniej to trudna sztuka współzawodnictwa.
Zwycięzcami zostali: Michał Gromek, Dawid Kilar i Bartosz Czekański. Gratulujemy!
Po prawie dwugodzinnych rozgrywkach wszystkie dzieci poszły pożegnać zimę. Zimową kukłę marzannę przygotowali uczniowie klasy III.
Dzień Otwarty w Klubie Przedszkolaka
Przekroczenie progu przedszkola dla wielu dzieci staje się poważnym przeżyciem. Te trudne początki na równi z maluchami przeżywają rodzice i dziadkowie. Trzeba pamiętać, że wrażliwa psychika dziecięca wymaga wiele taktu i delikatności, odpowiedzialnych i przemyślanych działań. Aby proces adaptacji dziecka w przedszkolu był miłym przeżyciem, 9 marca w naszym Klubie odbył się Dzień Otwarty dla dzieci, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola. Nasi goście uczestniczyli w zabawach integracyjnych, plastycznych, muzycznych i ruchowych. Udział w spotkaniu dostarczył dzieciom mnóstwo radości i pokazał, że nasze przedszkole to miejsce, gdzie można wspaniale spędzić czas. Mam nadzieję, że dla każdego z naszych gości - dzieci oraz ich rodziców i dziadków, był to mile spędzony czas. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Radę Rodziców, oraz wręczeniem drobnych upominków.
M. Wilusz
20 lutego bieżącego roku naszą szkołę odwiedził Teatr Lalek "Bajka" z Nowego Sącza. Uczniowie mieli okazję obejrzeć spektakl pt.: "Koszyk z czystego srebra", który opowiadał o Świętej Kindze. Legenda przedstawiała los sierot: Hanulki i Marcinka, których Księżna Kinga otoczyła opieką. Ukazana została również troska, wrażliwość i pomoc okazywana potrzebującym. Starannie wykonane kukiełki oraz oryginalna muzyka dobrze oddały średniowieczny klimat. Przedstawienie wszystkim przybliżyło postać świętej patronki a dzieci po raz kolejny miały możliwość przeżywać emocje na żywo i uczyć się jak odróżniać dobro od zła.
M. Wilusz
13 lutego 2018 roku było u nas zabawnie, aktywnie i naukowo. Uczniowie zapoznali się z zawodem chemika, sprzętem laboratoryjnym oraz miały możliwość samodzielnego eksperymentowania , podczas którego powstał kolorowy deszcz, z cukierków tworzyła się tęcza i w ogóle było tak, jakby Pani Kasia była czarodziejką. Dzień ten był pełen wrażeń i doskonałą okazją do poznania tajemnic świata chemii za pomocą zabawy.
M. Wilusz
Dzień Babci i Dziadka na stałe wpisany jest w kalendarz imprez przedszkolnych i obchodzony jest co roku bardzo hucznie. Mimo, że za oknem zima, jest to najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość, wywołuje uśmiechy na twarzach, powoduje , że małe serduszka dzieci biją szybciej, a Babcia i Dziadziu ze wzruszeniem słuchają czułych słów, kierowanych pod ich adresem.
W tym roku, w Widaczu został przygotowany dla Dziadków magiczny spektakl pt." Królowa Śniegu" Hansa Christiana Andersena. Jest to wzruszająca ale i zabawna historia o nieustającej walce dobra ze złem, o sile przyjaźni, wierności i poświęceniu. W rolę aktorów wcielili się oczywiście uczniowie i przedszkolacy, którzy już niejednokrotnie udowodnili, że swoją "grą aktorską" potrafią zdobyć serca widowni. Spektakl oczarował również widzów niesamowitą muzyką i piosenkami a także kolorowymi, pomysłowymi kostiumami oraz realistyczną scenografią.
Takie spotkania to niewątpliwie świetna okazja do tego, by zaproszonych gości uraczyć miłym słowem, rozbawić i sprawić, że na ich twarzach pojawi się uśmiech i łza wzruszenia, a "Królowa Śniegu" była prawdziwą ucztą dla ducha i zmysłów.
„Śmieciu precz, brudzie precz.
Ład, porządek dobra rzecz”.W dniu 25 stycznia oglądaliśmy teatrzyk kukiełkowy „Jaś i Małgosia w krainie ekologii” wystawiany przez Teatr Lalek „Tomcio” z Nowego Sącza. Wystawiany spektakl uczył dzieci proekologicznych postaw. Podczas spektaklu wszyscy świetnie się bawili utrwalając jednocześnie wiadomości związane z ochroną środowiska. Mamy nadzieję, że to edukacyjne przedstawienie dzieci zapamiętają na długo, a jego przesłanie dotyczące troski o środowisko będzie miało odzwierciedlenie w życiu każdego.
Karnawał to czas radości i rozrywki. Corocznie organizowana zabawa choinkowa jest wydarzeniem bardzo wyczekiwanym przez wszystkich uczniów. "Choinka" jest imprezą integracyjną, dlatego w tym roku bawiliśmy się wspólnie z uczniami klas I-III Szkoły Podstawowej w Targowiskach. O dobrą zabawę zadbała Pani wodzirej - Agata Urbańska. Nie zabrakło ciekawych konkursów, korowodów i kółeczek :) Bawiliśmy się wyśmienicie do samego końca - doskonały humor dopisywał wszystkim. Na uczniów czekał słodki poczęstunek oraz przez wszystkich lubiana pizza. Tego dnia dzieci były w swoim żywiole, a uśmiechy nie schodziły im z twarzy jeszcze długo po zakończeniu imprezy :)
M. Wilusz
Dnia 10 stycznia naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna „Rekonstrukto”. Zaprezentowała obyczaje epoki szlacheckiej. Dzieci mogły zobaczyć uzbrojenie i metody walk, zapoznały się z rekwizytami i strojami tamtej epoki. Odbyła się też krótka lekcja szermierki. Cała społeczność szkolna gromkimi brawami podziękowała naszym gościom.
B. Krzywda
22 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe. W świąteczny nastrój wprowadził wszystkich występ naszych dzieci, które przygotowały jasełka pt. „Tak, to on jest królem”. Po występie złożyliśmy sobie świąteczne życzenia , łamaliśmy się opłatkiem i śpiewaliśmy kolędy. Następnie udaliśmy się do przygotowanej sali, gdzie jak co roku Pani Puchalik przy współpracy z naszymi mamami przygotowała dla nas wigilijne pierożki. Po wspólnym poczęstunku w radosnym nastroju udaliśmy się do domów.
GMINNY KONKURS PLASTYCZNY
Uczniowie kl. III - Zuzia Kisilewicz, Bartosz Czekański i Mateusz Sołtysik, brali udział w Gminnym Konkursie Plastycznym „Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Głowience.
I miejsce zdobyła Zuzia Kisilewicz, a III miejsce Mateusz Sołtysik.
Dnia 20 grudnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród
i wyróżnień. Nasi laureaci brali udział w tym wydarzeniu.
Po przybyciu do szkoły w Głowience zostaliśmy bardzo mile przyjęci. W świątecznej atmosferze obejrzeliśmy przedstawienia jasełkowe, a następnie odbyło się wręczenie nagród laureatom. Dzieci zadowolone z prezentami wróciły do szkoły.Naszym laureatom gratulujemy i zachęcamy do dalszych udziałów w konkursach!
B. Krzywda
Wyjazd do Artkina w Krośnie
6 grudnia to wyjątkowy czas dla dzieci. W tym dniu cała społeczność szkolna udała się do Artkina w Krośnie na film „ Paddington 2”. Dzieci poznały przygody sympatycznego niedźwiadka o nienagannych manierach i skłonnościach do wpadania w tarapaty. Przekonały się, że zło zawsze zostanie ukarane, a dobro zwycięży. Film ten bardzo podobał się naszym małym widzom czego dowodem były głośne okrzyki śmiechu podczas trwania seansu.
Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień spotkania ze Świętym Mikołajem . W tym roku przybył On do naszej szkoły 5 grudnia. Już od samego rana wszyscy z wielką niecierpliwością nasłuchiwały Mikołajowych dzwoneczków. Święty Mikołaj nas nie zawiódł i nie kazał długo na siebie czekać! Aby dzieci dostały swe wymarzone prezenty, wcześniej postanowiły na nie zasłużyć, dlatego przedszkolaki przygotowały dla Mikołaja niespodziankę w postaci wierszy, piosenek i pięknego tańca. Były także rozmowy z Miłym Gościem. Dzieci opowiadały o przedszkolu i szkole oraz oczywiście chwaliły się tym, że są bardzo grzeczne. Mikołajowi tak się u nas spodobało, że zapowiedział się z wizytą już na następny rok.
M. Wilusz
30 listopada nasi uczniowie uczestniczyli w andrzejkowych zabawach i wróżbach przygotowanych przez wychowawców klas. Każdy uczestnik zabawy z niecierpliwością kręcił butelką, aby wiedzieć co czeka go w przyszłości, przekłuwał papierowe serce, aby poznać imię swojej wybranki, obliczał szczęśliwy dla siebie numerek, odkrywał magiczne kubki, w których ukrywała się przyszłość i lał wosk przez dziurkę od klucza. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć dla siebie coś wyjątkowego. Zabawa była bardzo udana. Wszystkim uczestnikom zabawy dopisywały dobre humory.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
28. 11. 2017 roku, dzieci z naszego przedszkola spędziły dzień ze swoimi ulubionymi misiami, ponieważ świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W sali zrobiło się bardzo misiowo. Przedszkolaki opowiadały o swoich maskotkach, brały udział w różnych zabawach oraz tańczyły z misiami w rytm ulubionych przebojów. Nie zabrakło też słodkiego "co - nieco" oraz ciasteczek w kształcie misia. Gorące podziękowanie kieruję w stronę Pani Agnieszki Kobiałki z Biblioteki Publicznej w Targowiskach, która tego dnia przeprowadziła w naszym przedszkolu zajęcia pełne niespodziank, a uśmiech dzieci zdecydowanie potwierdził, że był to bardzo fajny dzień. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
M. Wilusz
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Dnia 10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Dzięki wysłuchaniu historii pewnego chłopca, młodsze dzieci zrozumiały, dlaczego Święto Niepodległości jest tak ważne dla nas Polaków. Wierszami i piosenkami uczczono pamięć tych, którzy oddali życie za naszą ojczyznę. Po zakończonej uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się pod pomnik poległych. Zapalili znicz i minutą ciszy uczcili pamięć bohaterów.
B. Krzywda
6. 11. 2017 roku w Naszym Przedszkolu było jak w bajce. Przedszkolaki hucznie świętowały Dzień Postaci z Bajek. Były konkursy, zabawy, piosenki i tańce, czytanie bajek, prezentacja strojów bajkowych oraz prace plastyczne.
Dzień ten, był nie tylko świetną zabawą, ale także doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych, gdyż bajki pobudzają dziecięcą fantazję, rozwijają pamięć a także wzbogacają słownictwo. Warto więc po nie sięgać jak najczęściej.
M. Wilusz
Mimo, iż opadają liście i jest chłodno, jesienią wcale nie musi być smutno!!
26 października 2017 roku w Klubie Przedszkolaka gościliśmy na zajęciach rodziców, którzy mieli możliwość poprzyglądać się z bliska temu, co robimy podczas zajęć. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne. Udało się!!! Było miło. Zajęcia otwarte sprawiły najmłodszym mnóstwo radości, Ich uśmiechy rozjaśniły serca rodziców, którym serdecznie dziękuję za tak liczne przybycie do naszego przedszkola.M. Wilusz
Dnia 17 października cała społeczność szkolna udała się do RCKP w Krośnie na spektakl teatralny pt. „Ach, ta Pippi” w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Dzieci poznały historię małej Pippi, dzięki której przekonały się jak ważna jest tolerancja. Dowiedziały się również co to jest przyjaźń i dlaczego warto być dobrym dla zwierząt. Zobaczyły ciekawe postacie i usłyszały wesołe piosenki. Dzięki kolorowym projekcjom multimedialnym mogły znaleźć się w wielu miejscach. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom i zadowolone wróciły do szkoły.
Barbara Krzywda
13 października w naszej szkole był dniem bardzo uroczystym. Rozpoczęła go kierownik szkoły Stanisława Wojtowicz podziękowaniem skierowanym do zaproszonych gości pani Magdaleny Godek -przewodniczącej stowarzyszenia „Bliska Szkoła” i pana sołtysa wsi Widacz Stanisława Kokoszki za wkład pracy jaką włożyli, aby przy naszej szkole powstał plac zabaw i przepiękna altana, gdzie uczniowie mogą bezpiecznie bawić się i miło spędzać czas wolny. Następnie uczennice klasy I w obecności rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości, przed pocztem sztandarowym ślubowały być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Małgorzata Lorenc dokonała symbolicznego aktu pasowania. Na pamiątkę tego ważnego dnia pierwszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców. W kolejnej części spotkania uczniowie zaprezentowali się w programie artystycznym przygotowanym z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wśród wierszy i piosenek nie zabrakło życzeń i skromnych , ręcznie wykonanych upominków. Nauczycielom życzenia złożyła również przewodnicząca Rady Rodziców – pani Jadwiga Komborska i Przewodnicząca stowarzyszenia „Bliska szkoła” pani Magdalena Godek. Ten miły dla wszystkich dzień zakończył słodki poczęstunek.
Wizyta Policjanta w szkole w Widaczu
15 września 2017 roku, naszą szkołę odwiedzili Panowie Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Tematem spotkania było 'Bezpieczeństwo dzieci na drogach." Funkcjonariusz policji przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię, omówił jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Przypomniał również, że po zmroku należy nosić elementy odblaskowe na ubraniach. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy policji oraz demonstarcja sprzętu policyjnego. Dzieci mogły także wsiąść do radiowozu. W ramach podziękowań Przedszkolaki zaprezentowały scenkę dotyczącą bezpieczeństwa na drodze oraz pięknie zaśpiewały piosenkę. Dzięki takim spotkaniom dzieci będą darzyły policję zaufaniem.
Dziękujemy bardzo Panom Policjantom za wizytę.M. Wilusz
Rok szkolny 2016/2017
Uczniowie wyróżnieni za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie w roku szkolnym 2016/2017
kl.II
Bartosz Czekański, Oliwia Gromek, Dawid Kilar, Mateusz Sołtysik
kl. III
Anna Boczar, Aleksandra Klojzy, Jakub Krupski, Kinga Penar, Dawid Sidor, Emilia Szczambura
Gratulujemy!
Dnia 21 czerwca odbyło sie pożegnanie uczniów klasy trzeciej, którzy ukończyli
pierwszy etap edukacji. Był to ostatni dzień, który spędzili w tej szkole. Złożyli
serdeczne podziękowania nauczycielom, rodzicom oraz koleżankom i kolegom. Społeczność szkolna z łezką w oku pożegnała naszych trzecioklasistów. Smutno będzie bez nich w naszej szkole, gdzie razem przeżywaliśmy dobre i złe chwile. W nowej szkole życzymy im wielu sukcesów w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu swoich zainteresowań. A na rozpoczynające się wakacje życzymy wszystkim dzieciom dużo słońca i wspaniałych przygód!Barbara Krzywda
Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni i Muzeum Lalek w Pilźnie
5 czerwca zwiedziliśmy najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni. Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Tuż po zjeździe pod ziemię na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę między szybem Campi i Sutoris i tu po przywitaniu z przewodnikami rozpoczęliśmy zwiedzanie kopalni przemieszczając się multimedialną trasą turystyczną. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni tj. system transportu, praca wypalaczy metanu jak również zalanie wodą podziemnych chodników. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie. Nasi uczniowie mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy Św. Kingi i spotkanie ze Skarbnikiem, dobrym duchem bocheńskiej kopalni. Po spotkaniu każdy uczestnik wycieczki otrzymał od Skarbnika woreczek soli na pamiątkę. Zwiedzanie kopalni zakończył pobyt w komorze Ważyn, gdzie nasi uczniowie mogli się zrelaksować, zakupić pamiątki i zjeść smaczny obiad. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją i świetną zabawą. Po wyjeździe z Bochni odwiedziliśmy Muzeum Lalek w Gospodzie u Wiedźmy. Tam zwiedziliśmy skansen miniaturowych budowli polskiej wsi oraz zaczarowany świat krasnali i bajkowych postaci. Po tak pełnym wrażeń dniu wróciliśmy do domów zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi.
Pierwszego czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z okazji tego święta dla naszych dzieci przygotowano wiele atrakcji. Były to: przejażdżka na kucyku, malowanie twarzy, zabawy integracyjne przy muzyce, zabawy plastyczne, konkurencje sportowe, kwizy, i robienie mydlanych baniek. Poczęstunek ufundowała Rada Rodziców. Pani Jadzia i Kasia ugrilowały nam pyszne kiełbaski. Otrzymaliśmy również soczki i słodycze. W tym dniu na twarzach dzieci było dużo radości i uśmiechów. Radzie Rodziców serdecznie dziękujemy!
29 maja odbyła się radosna uroczystość z okazji Dnia Matki. Dzieci z Klubu Przedszkolaka oraz z klas II i III. zaprosiły swoje mamy, aby podziękować im i wyrazić swoją miłość. Pięknie recytowały, śpiewały oraz zaprezentowały utwór na dzwonkach. Przedszkolaki wystąpiły w inscenizacji o niegrzecznej żabce. Mamy zostały obdarowane upominkami własnoręcznie zrobionymi przez swoje dzieci oraz zaproszone na słodki poczęstunek.
KONKURS MATEMTYCZNY
Dnia 18 maja w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny pt. „Klasowy mistrz matematyki”.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych u dzieci w młodszym wieku szkolnym, radzenia sobie w sytuacjach trudnych oraz rozwijanie u uczniów wiary we własne możliwości i umiejętności. Uczniowie rozwiązywali zadania o wysokim poziomie trudności, ale mimo to wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami.
Mistrzem matematyki kl. III został Dawid Sidor, a wicemistrzem Kinga Penar.
W klasie II mistrzem został Mateusz Sołtysik, a wicemistrzem Bartosz Czekański.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Spotkanie z Ratownikami Medycznymi
W czwartek 11 maja w naszej szkole gościli Ratownicy Medyczni Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanych ratowników było przygotowanie dzieci do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Na wstępie ratownicy wyjaśnili dzieciom na czym polega ich praca i czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe, utrwalając przy tym telefony alarmowe poszczególnych służb. Następnie nasi uczniowie uczyli się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. W trakcie zajęć dzieci pod okiem instruktorów ćwiczyły na fantomie sztuczne oddychanie, uczyły się ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej zwanej bezpieczną. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się „małymi ratownikami”. Następnie mogliśmy zobaczyć wyposażenie karetki pogotowia. Mamy nadzieję, że dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
Naszym Gościom bardzo dziękujemy za przybycie i poświęcony czas. Mamy nadzieję, że taka forma zajęć stanie się bardzo ważną częścią naszej pracy związaną z tematyką pierwszej pomocy.
Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie
Dnia 5 maja cała społeczność szkolna udała się do Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Dzieci zapoznały się z pracą strażaka, poznały wyposażenie wozów strażackich przeznaczonych do akcji gaszenia pożarów oraz do wypadków samochodowych. Zobaczyły specjalistyczny sprzęt strażacki i jego praktyczne zastosowanie oraz obejrzały salę ćwiczeń strażaków. Niebywałą atrakcją było mierzenie stroju strażackiego, wejście na platformę wozu oraz polewanie wodą z węża. Na zakończenie dzieci podziękowały strażakom za miłe przyjęcie oraz złożyły życzenia z okazji Dnia Strażaka. Zadowolone wróciły do szkoły.
Dziękujemy Strażakom za życzliwe przyjęcie i za gościnność.
W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole wzięło udział w ekologicznym programie edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Jest to program edukacyjny skierowany do przedszkolaków w całej Polsce. Bohaterem programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury, uczy ją szanować i chronić. W ramach realizacji programu dzieci poznały zasady ekologicznych zachowań i uczyły się jak dbać o przyrodę, kształtowały nawyk aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, tak ważnego dla ich zdrowia, poznały zasady zdrowego odżywiania oraz dowiedziały się dlaczego należy segregować śmieci i co to jest recykling. Podczas realizacji tych zajęć nasze przedszkolaki wykazywały się ogromnym zaangażowaniem i dużą aktywnością, co utwierdziło nas w tym, że realizowane działania były atrakcyjne i pozwalały poprzez zabawę zrozumieć trudne zagadnienia związane z ekologią i zdrowym odżywianiem. Na zakończenie programu każdy przedszkolak otrzymał dyplom „Kubusiowego Przyjaciela Natury”, a nasze przedszkole certyfikat uczestnictwa w programie.
WIELKANOCNY KONKURS PLASTYCZNY
12 kwietnia rozstrzygnięty został Wielkanocny Konkurs Plastyczny. I miejsce zdobył Mateusz Kubal za pomysłowo wykonanego baranka, II miejsce przyznano Nikoli Lorenc i Darii Rymar za piękne pisanki, natomiast III miejsce - Kindze Penar i Jakubowi Wojnarowi za kartki świąteczne. Gratulujemy.
J. Stryczniewicz
W środę 5 kwietnia w naszej szkole gościliśmy Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Widaczu, które przeprowadziły z dziećmi zajęcia kulinarne. Na tych zajęciach przygotowywane były wielkanocne smakołyki. Spotkanie rozpoczęliśmy quizem na temat świątecznych zwyczajów i tradycji, a w wielkanocny nastrój wprowadził nas występ naszych uczniów. W tym dniu można było podziwiać wystawę rękodzieła ozdób wielkanocnych. Następnie rozdzielono prace dla poszczególnych grup. Przedszkolaki pod czujnym okiem Pani Asi piekły i dekorowały ciasteczka i wielkanocne babeczki. Uczniowie klasy II i III wraz z Panią Jadzią i Asią robiły sałatkę jarzynową i faszerowały jajka. Radości przy pracy było wiele, a jeszcze więcej podczas degustacji tych smakowitych potraw. Dziękujemy Paniom za poświęcony czas i mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie.
Ogólnopolska Olimpiada „Olimpusek”
Dnia 9 stycznia odbyła się Ogólnopolska Olimpiada „Olimpusek”, która przeznaczona była dla uczniów kl. I – III. Polegała na rozwiązaniu zintegrowanego sprawdzianu. Treść sprawdzianu uwzględniała elementy edukacji polonistycznej, społeczno – przyrodniczej i matematycznej. Naszą szkołę reprezentowali: z kl. II – Mateusz Sołtysik, Natalia Wierdak, Dawid Kilar, Zuzia Kisilewicz, Michał Gromek, Jakub Wojnar; a z kl. III – Jakub Krupski, Dawid Sidor, Kinga Penar, Ola Klojzy, Emilka Szczambura, Nikola Lorenc, Mateusz Kubal. Laureatem tej Ogólnopolskiej Olimpiady został uczeń kl. III Jakub Krupski, który zajął 7 miejsce.
Serdecznie gratulujemy!!!
Z wizytą w Teatrze
3 kwietnia dzieci z naszej szkoły wyjechały do RCKP w Krośnie na spektakl teatralny wykonaniu aktorów wrocławskiego teatru „Panteatr” pt. „Roszpunka”. To bajka Braci Grimm adresowana do najmłodszych widzów. Nasi uczniowie z ogromnym zainteresowaniem śledzili losy dziewczynki uwięzionej w wysokiej wieży przez złą czarownicę. Gra aktorów, prawdziwa scena, muzyka i bajeczne kostiumy sprawiły, że przedstawienie bardzo podobało się naszym widzom. Występ nagrodzili gromkimi brawami.
Gminny konkurs ekologiczny „Zostań Eko – mistrzem”
Dnia 23 marca w Szkole Podstawowej w Łeżanach odbył się Gminny Turniej Ekologiczny pod hasłem „Zostań Eko – mistrzem”. Naszą szkołę reprezentowali: Dawid Sidor z klasy II, Kinga Penar i Dawid Sidor z klasy III.
Nasi uczniowie zdobyli piąte miejsce na osiem startujących drużyn.Gratulujemy!
W ramach promocji i rozwoju czytelnictwa bibliotekarz szkolny zorganizował poranki czytelnicze dla dzieci. Baśnie braci Grimm i H. Ch. Andersena przedszkolakom czytali nauczyciele, rodzice, pielęgniarka szkolna i starsi koledzy.
Witając wiosnę 21 marca zorganizowaliśmy w naszej szkole „Zielony Dzień”. Każde dziecko w tym dniu musiało mieć na sobie coś zielonego oraz przygotowany wcześniej element symbolizujący wiosnę. Na sali pojawiły się żabki, słoneczka, kwiaty. Podczas wspólnej zabawy dzieci przywoływały wiosnę radosnymi okrzykami, piosenkami, zagadkami i tańcami. Odbyła się też degustacja zielonego soku i zielonej galaretki. Uczniowie w ramach wiosennego konkursu wykonywali zielone drzewa. Uwieńczeniem wspólnej zabawy był barwny korowód z Marzanną nad pobliski potok. Wracając do szkoły z gaikiem, wspólnie stwierdziły, że wiosna już nadeszła i na pewno zagości u nas na dobre.
Wyjazd na lodowisko i do fikolandu.
Dnia 24 lutego cała społeczność szkolna wyjechała do Sanoka. Dzieci przedszkolne spędziły czas w fikolandzie. Natomiast uczniowie klasy drugiej i trzeciej udali się na lodowisko. Jedni doskonalili swe umiejętności łyżwiarskie, a inni odważnie stawiali swe pierwsze kroki. Wszyscy bardzo dobrze się bawili. Zmęczeni, szczęśliwi i zadowoleni wrócili do szkoły.
B. Krzywda
Uczniowie wyróżnieni za osiągnięcia dydaktyczne i zachowanie w I półroczu:
Klasa II
-
Bartosz Czekański
-
Dawid Kilar
-
Mateusz Sołtysik
Klasa III
-
Aleksandra Klojzy
-
Jakub Krupski
-
Kinga Penar
-
Dawid Sidor
-
Emilia Szczambura
Środowiskowy Dzień Babci i Dziadka
Dnia 31stycznia 2017 roku, po raz kolejny witaliśmy w naszej szkole wyjątkowych gości. Dzień Babci i Dziadka to szczególna uroczystość, która wpisała się w nasz szkolny kalendarz. W tym dniu wnuczęta mogą wyrazić miłość, szacunek i przywiązanie do swoich dziadków. Dzieci pod kierunkiem nauczycieli przygotowały część artystyczną. Występ rozpoczęto od jasełek „Ach , co za noc!”. W kolejnej części uroczystości dzieci śpiewały i recytowały wiersze. Nie zabrakło też życzeń skierowanych do najbliższych. Każda Babcia i Dziadzio otrzymali upominek. Uwieńczeniem uroczystości było zaproszenie na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Szczęśliwe i uśmiechnięte twarze Babć i Dziadków po raz kolejny pokazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólne chwile spędzone z wnukami. Mamy nadzieję, że czas spędzony w naszej szkole, na długo zostanie w pamięci naszych gości.
12 stycznia gościliśmy w naszej szkole Teatr Lalek „Bajka” z Nowego Sącza, który przyjechał do nas ze spektaklem ‘Magiczne słowo”. W przedstawieniu poruszane były ważne problemy wychowawcze. Bohaterką spektaklu była bardzo kapryśna dziewczynka o imieniu Lenka, która domagała się od mamy zakupu konika. Mama była biedna i ledwo starczało jej pieniędzy na utrzymanie domu. Pewnego dnia Lenka pokłóciła się z mamą i uciekła z domu. Na swojej drodze spotkała czarodzieja oraz leśne zwierzęta, które ofiarowały jej swą pomoc, ale nie zawsze miały uczciwe zamiary. Przed zamarznięciem uratowała Lenkę smutna Szkapa. Dziewczynka zrozumiała swój błąd i postanowiła wrócić do domu. Przeprosiła mamę za złe zachowanie. Dzieciom bardzo podobała się bajka. Grę aktorów nagrodziły gromkimi brawami.
Bal karnawałowy to niezwykły, często wyczekiwany przez dzieci dzień. Jest atrakcją bardzo lubianą i dostarczającą dzieciom wielu przeżyć i radości. Tak też było w naszej szkole w dniu 11 stycznia. Na naszym szkolnym balu pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów bajek. Można było spotkać wróżki, baletnice, motylki, myszkę Miki, syreny, muszkietera, Batmana, policjantów, piłkarzy. Bal prowadziła animator kultury pani Sabinka. Były tańce, zabawy, konkursy oraz poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym dzieciom. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie się w przygotowanie pięknych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok!
GMINNY KONKURS GRUP KOLĘDNICZYCH
20 grudnia w Szkole Podstawowej w Targowiskach odbył się Gminny Konkurs Grup Kolędniczych. Celem konkursu było kultywowanie ludowej tradycji kolędowania. Naszą szkołę reprezentowali: z kl. II – Zuzia Kisilewicz, a z kl. III – Emilka Szczambura, Kinga Penar, Jakub Krupski, Dawid Sidor, Jakub Reizer. Wystąpili oni z inscenizacją kolędniczą pt. „Do szopy”. Nasi mali kolędnicy zdobyli II miejsce. Konkurs przebiegał w miłej i świątecznej atmosferze. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i zostali poczęstowani smacznym żurkiem i pierogami. Naszym małym aktorom gratulujemy.
Barbara Krzywda
21 grudnia do naszej szkoły zawitał teatr kukiełkowy „Tomcio” z Nowego Sącza z przedstawieniem „Czterej muzykanci z Bremy” według baśni Braci Grimm. Głównym przesłaniem tej pięknej baśni było propagowanie współpracy, bezinteresownej przyjaźni, wspólne dążenie do wyznaczonego celu, pomoc w biedzie. Wartości te godne naśladowania przez dzieci były zaprezentowane w dostępny i atrakcyjny sposób. Spektakl był bardzo efektowny, a występujące w nim postacie wywarły na małych widzach ogromne wrażenie.
Spotkanie opłatkowe
„Ach, co za noc niezwykła noc
Ach, co za dzień niezwykły”.
Taki właśnie niezwykły dzień miał miejsce 19 grudnia w naszej szkole. Wtedy właśnie odbyło się spotkanie opłatkowe. W uroczystości wzięli udział uczniowie, nauczyciele, Rada Rodziców i zaproszeni goście. Na to spotkanie nasi uczniowie pod okiem swoich nauczycieli przygotowali bogato ilustrowane ścieżką dźwiękową oraz stylizowane folklorem góralskim jasełka. Główną rolę grał Archanioł Gabriel wraz z chórem aniołów. W przedstawieniu nie zabrakło Świętej Rodziny, pastuszków, Trzech Króli oraz zwierząt tj.: owieczki, niedźwiedź, pies. Bogata oprawa muzyczna i wspaniała gra aktorów bardzo podobała się naszym gościom, za co otrzymali gromkie brawa. Po spektaklu odbyło się spotkanie opłatkowe.
Spotkanie z wychowawcami więziennictwa w Łupkowie
W dniu 16 grudnia naszą szkołę odwiedzili wychowawcy z więzienia w Łupkowie. Panowie rozmawiali z dziećmi na temat agresji i zagrożeń płynących z Internetu. W trakcie spotkania dzieci wykazywały się dużą aktywnością, zadawały pytania i chętnie też na nie odpowiadały. Sprawnie wykonywały elementy musztry przeprowadzonej przez naszych gości i przypomniały sobie wiadomości o symbolach narodowych. Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią i wymianą upominków. Dziękujemy ks. Ryszardowi za zorganizowanie takiego spotkania.
Spotkanie ze Świętym Mikołajem
Wizyta Świętego Mikołaja w naszej szkole, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku, szczególnie przez te najmłodsze. To one przygotowywały się do tego dnia w sposób szczególny, ucząc się wierszy i piosenek po to, aby jak najlepiej zaprezentować się przed tak wyjątkową osobą. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością nadsłuchiwały „Mikołajkowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł naszych dzieci i o umówionej porze przybył do naszej szkoły. Swym występem przywitały go przedszkolaki. Nasz gość był bardzo wzruszony. Każdemu dziecku wręczył wspaniały prezent, a spotkanie zakończył wspólną zabawą. Dziękujemy Mikołajowi i zapraszamy za rok.
Spotkanie z Policją
25 listopada 2016 roku naszą szkołę odwiedzili panowie policjanci pracujący w Komendzie Policji w Krośnie. Po krótkiej pogadance dzieci obejrzały film edukacyjny „Bezpieczne zachowania”. Uczniowie przypomnieli sobie numer alarmowy 112 i poznali zasady korzystania z tego numeru. Następnie Pan policjant omówił zasady bezpiecznego przejścia dla pieszych, odpowiedniego oznakowania swojego ubioru dla tych, którzy poruszają się po zmroku oraz co robić w kontaktach z nieznajomymi. Później wszyscy udali się na plac przedszkolny, gdzie oglądali wyposażenie radiowozu policyjnego, przymierzali czapki policyjne i kamizelki odblaskowe. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały gościom i zaprosiły wszystkich do pamiątkowego zdjęcia.
Rocznica Odzyskania Niepodległości
W tym roku obchodziliśmy 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia odbyła się wyjątkowo w sali Domu Ludowego w Widaczu.
Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia tablicy upamiętniającej ofiary wojen i prześladowań w XX wieku. Umieszczono na niej czternaście nazwisk. Tablicę poświęcił ks. Tadeusz Dudzik-proboszcz naszej parafii, a prelekcję na temat działań wojennych i ofiar wojny wygłosił Wójt Gminy Miejsce Piastowe - Pan Marek Klara.
Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Targowiskach wystąpili razem z uczniami kl. II i III Szkoły Filialnej w Widaczu przedstawiając inscenizację zatytułowaną „Pisk Białego Orła”. Przedstawienie urozmaicone było tańcami i podniosłymi pieśniami patriotycznymi. Na koniec wszyscy zebrani wspólnie ze szkolnym chórem odśpiewali pieśni „Na żołnierską nutę”.
Akademię przygotowali: S. Wojtowicz, B. Krzywda, J. Stryczniewicz, D. Bogaczyk, M. Wilusz, L. Konrad i K. Sidor.Duża frekwencja mieszkańców Widacza i Targowisk świadczy o tym, że było to ważne wydarzenie.
K. Sidor, D. Bogaczyk
W dniu 4 listopada 2016 roku nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach pod hasłem „Do czego to służyło?” Dzieci dowiedziały się co to jest muzeum oraz w jakim celu gromadzi się w nim eksponaty. Z dużym zaciekawieniem oglądały przedmioty użytku codziennego z dawnych czasów. Przedmioty te stały się inspiracją do rozmów: „Jak żyli ludzie w dawnych czasach i czy ich życie było łatwiejsze? Bezpośredni kontakt z eksponatami wzbogacił wiedzę przedszkolaków. Dzieci bezbłędnie opisywały ich wykorzystanie w praktyce.
Takie zajęcia to dobry sposób na poznanie naszej przeszłości.
Gminny Przegląd Poezji Dziecięcej
28 października dzieci z naszego Klubu Przedszkolaka brały udział w Gminnym Przeglądzie Poezji Dziecięcej pod hasłem „Jesienią, jesienią sady się rumienią”, zorganizowanym przez punkt przedszkolny przy szkole Podstawowej im. Stanisławy Grelli we Wrocance. Spotkanie otworzyła pani dyrektor Małgorzata Baran, która serdecznie powitała wszystkie dzieci i ich opiekunów. Nasze przedszkole reprezentowali:
Miłosz Komborski w wierszu „Odlot szpaków”
Asia Jurusik „Jesień u fryzjera”
Amanda Rachwał „Grzybobranie"
Majka Krupska "Jesienny pociąg”.
Przedszkolaki pięknie prezentowały przygotowane utwory.
Po występie otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.S. Wojtowicz
Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
Dnia 24 października uczniowie kl. II i III odwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Dzieci zobaczyły jak powstają przedmioty ze szkła oraz brały udział w warsztatach. Malowały bombki choinkowe za pomocą farb akrylowych i brokatów oraz wybiły swój szklany medal. Swoje prace zabrały do domu. Uczniowie poznali również pracę plastyków, odwiedzili warsztat malowania na szkle, grawerowania oraz poznali produkcję witraży i szklanych figurek metodą palnikową. Obejrzały film o historii Huty Szkła w Krośnie oraz ekspozycję najcenniejszych dzieł szklanej sztuki. Zmęczeni, ale szczęśliwi ze swoimi bombkami choinkowymi wrócili do szkoły.
B. Krzywda
Dnia 13.10.2016 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez uczniów klas II i III pod kierunkiem pani Barbary Krzywdy. Uczniowie naszej szkoły piosenką i wierszem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili ich poświęcenie i troskę o dobro wychowanków. Do życzeń dołączyli przepiękne laurki.
Teatr Bohema – „Kopciuszek”04.10.2016 roku uczniowie naszej szkoły pojechali do RCKP w Krośnie na spektakl teatralny „Kopciuszek”. Tę znaną każdemu dziecku bajkę wystawili aktorzy teatru Bohema z Bielska Białej. Dużo muzyki, wspaniała gra aktorów, ciekawa scenografia wpłynęły na to, że sztuka wszystkim bardzo się podobała. Każde dziecka zapamięta, ze warto mieć marzenia i dążyć do ich spełnienia.
Rok szkolny 2015/2016
WZOROWI UCZNIOWIE
kl. I
- Bartosz Czekański
- Oliwia Gromek
- Dawid Kilar
- Mateusz Sołtysik
kl. II
- Aleksandra Klojzy
- Jakub Krupski
- Kinga Penar
- Dawid Sidor
- Emilia Szczambura
GRATULUJEMY!!!
Dnia 3 czerwca 2016 r. uczniowie klas I i II odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną - Filia w Targowiskach. Spotkanie miało na celu zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki. Uczniowie uczestniczyli w zajęcia czytelniczych „Czytam sobie”. Tematem zajęć była podróż inspirowana książką Rafała Witka: „Maja na tropie jaja” .Swoją wyprawę zaczęli
od wysłuchania przygód papugi oraz jej jaja. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z treścią książki odczytując jej fragmenty oraz przygotowali się do wyimaginowanej podróży. Z wielką radością brali udział w pakowaniu walizki, jak również oglądali fotografie różnych środków transportu.W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z pracą w bibliotece, jej księgozbiorem, w szczególności tym przeznaczonym dla dzieci. Poznały również zasady korzystania z biblioteki. Wspólnie wyszukiwały na półkach bibliotecznych interesujące ich książki. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz zakładki. Spotkanie było dla uczniów interesującym przeżyciem, po którym z wielką chęcią obiecały zapisać się do biblioteki. Radosne, z wypiekami na twarzy wróciły do szkoły.
B. Krzywda
Wycieczka do Zagrody „Szmer” w Godowej.
7czerwca udaliśmy się na wycieczkę do Zagrody „Szmer w Godowej. Czekało tam na nas mnóstwo atrakcji i doskonała zabawa. Zwiedzanie zagrody rozpoczęliśmy od wioski indiańskiej. Tutaj poznaliśmy historię o życiu Indian, strzelaliśmy z łuku i tropiliśmy dzikiego zwierza. Następnie czekała na nas przejażdżka wozem i pociągiem oraz zabawy drewnianymi zabawkami. Mogliśmy też nakarmić wiejskie zwierzątka. Po wesołej zabawie zjedliśmy smaczne pierogi i ponownie wróciliśmy do indiańskiej wioski na warsztaty plastyczne. Na zakończenie pobytu odbyło się pasowanie na wojownika i wręczenie pamiątkowych dyplomów. Do domu wróciliśmy szczęśliwi i zadowoleni.
1 czerwca obchodzimy radosne święto – Dzień Dziecka. Pogoda sprzyjała, więc na placu zabaw przy szkole zorganizowane zostały zawody sportowe oraz zabawy przy muzyce, w których wzięły udział wszystkie dzieci. Później odbył się pokaz talentów naszych uczniów. Dzieci zaprezentowały swoje piękne prace plastyczne, wystąpiły w samodzielnie opracowanym układzie tanecznym, grały na instrumencie oraz popisywały się sprawnością fizyczną. Jeden z uczniów przedstawił swoje niezwykłe hobby – kolekcjonuje flagi państw, zna także stolice wszystkich krajów. Na zakończenie naszej zabawy otrzymaliśmy słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców.
Z okazji Dnia Matki dzieci uczęszczające do Klubu Przedszkolaka oraz uczniowie klasy I i II zaprosili najbliższe i najważniejsze osoby w swoim życiu – mamy. Podczas części artystycznej każdy miał możliwość zaprezentowania swoich talentów oraz wyrazić swoją miłość i wdzięczność za matczyną dobroć, cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniale wybacza. Dzieci pięknie recytowały wiersze, śpiewały, tańczyły i wystąpiły w krótkiej scence teatralnej. Nie zabrakło tradycyjnego „Sto lat” i własnoręcznie wykonanych upominków. Po części oficjalnej uczniowie zaprosili mamy na słodki poczęstunek.
25.05.2016 roku w naszej szkole odbył się pokaz „Chemiczne czary”, który poprowadziła dla naszych dzieci pani Katarzyna Jórasz. Na początku pani Kasia zapoznała dzieci ze specyfiką pracy w zawodzie chemika i pokazała sprzęt laboratoryjny. W dalszej części przeprowadziła wraz z dziećmi kilka doświadczeń, czym bardzo je zaciekawiła. Były to : doświadczenia z sorbentem „znikająca woda” oraz test chłonności pieluszek, wspólnie z panią Kasię dzieci przygotowały chemiczne akwarium i dowiedziały się dlaczego zanieczyszczenia są niebezpieczne dla ryb, dowiedziały się też jak nadmuchać balon i nie zmęczyć się przy tym, poznały pojęcie gęstości cieczy oraz wyprodukowały pastę do zębów dla słonia. Na zakończenie pani Kasia wszystkim uczestniczącym w zajęciach wręczyła dyplomy Małego Chemika.
Bardzo dziękujemy pani Kasi za ciekawą lekcję.
Proekologiczne przedstawienie edukacyjne „Dorotka po drugiej stronie tęczy”.
23.05.2016 roku nasi uczniowie wyjechali do RCKP w Krośnie na przedstawienie teatralne „Dorotka po drugiej stronie tęczy” w wykonaniu aktorów Teatru ALERT z Wrocławia. Nasi mali widzowie z zainteresowaniem śledzili losy Dorotki i jej przyjaciół: Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa w drodze do Szmaragdowego Grodu. Interaktywny spektakl bardzo przypadł do gustu młodym widzom, którzy przypomnieli sobie zasady właściwego zachowania się w lesie oraz odczytali piękne i mądre przesłania spektaklu, że miłość i dobroć pozwalają zwyciężyć każde przeszkody. Trzeba wierzyć we własne możliwości i słuchać głosu swojego serca.
Z wizytą u strażaków
6 maja uczniowie naszej szkoły odwiedzili siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej w Widaczu. Dzieci miały przyjemność posłuchać opowieści o trudnej i niebezpiecznej, ale jakże potrzebnej pracy strażaków. Obejrzały sprzęt gaśniczy jakim dysponują strażacy, przymierzały hełmy strażackie oraz poznały wyposażenie wozu strażackiego. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Największą atrakcją był powrót do szkoły wozem strażackim. Goszczącym nas strażakom z OSP w Widaczu serdecznie dziękujemy.
W kwietniu nasze przedszkolaki realizowały zajęcia z zakresu profilaktyki zdrowotnej pod hasłem „Dbamy o zdrowie”. Poprzez słuchanie opowiadań, wierszy, piosenek z zakresu omawianej tematyki, poprzez udział w pogadankach, zabawach, wycieczkach dzieci nabyły szereg umiejętności. W zakresie zdrowego odżywiania poznały zdrowe produkty, ilość wartościowych posiłków ,które powinny spożywać w ciągu dnia, samodzielne sporządziły drugie śniadanie i owocowy deser, właściwie posegregowały produkty, tworząc piramidę żywieniową. Poszerzyły swoje wiadomości na temat higieny jamy ustnej, biorąc udział w pogadance przeprowadzonej przez pomoc stomatologiczną panią Wiolettę Urban. Uczyły się prawidłowo szczotkować zęby i segregować produkty żywnościowe wpływające na nasz stan uzębienia. Poznały również gabinet stomatologiczny i jego wyposażenie. Uczyły się również jak dbać o higienę osobistą w trakcie spotkania z pielęgniarką panią Renatą Krupską, która uczulała je jak ważne dla zdrowia jest utrzymanie w czystości całego ciała, a zwłaszcza czystości rąk. W trakcie wycieczki do gabinetu lekarskiego poznały na czym polega praca pielęgniarki. W trakcie realizowanych zajęć nauczyły się również jak aktywnie spędzać czas wolny. Same prowadziły gimnastykę poranną i aktywnie spędzały czas na świeżym powietrzu. Uwieńczeniem naszego cyklu zajęć był kwiz „Jak dbam o zdrowie”, w który wszystkie przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą i nabytymi w ciągu zajęć umiejętnościami.
S. Wojtowicz
„Bezcenna przyjaźń”
W dniu 13.04.2016 roku naszą szkołę odwiedził teatr „Tomcio” z Nowego Sącza. Dzieci miały świetną okazję obejrzeć pouczającą bajkę pt. „Bezcenna przyjaźń”. Piękne stroje, muzyka, scenografia przykuwały uwagę. Bajka ukazała małym widzom, czym jest prawdziwa przyjaźń i jak należy o nią dbać. Dziadek – główny bohater, hodował zwierzęta i bardzo troszczył się o nie. Jednak jego przywiązanie do zwierząt zniknęło, gdy na drodze pojawił się handlarz. W zamian za znikomej wartości przedmioty, gospodarz sprzedał swe zwierzęta. Jednak po pewnym czasie zrozumiał swój błąd i wyruszył w świat, aby odzyskać to, co miało dla niego prawdziwą wartość – przyjaźń i miłość najbliższych. Jak każda bajka, tak i ta skończyła się dobrze. Staruszek odnalazł zwierzęta i wrócił z nimi do domu. Przedstawienie było wspaniałą lekcją o tym, że w życiu nieważne są rzeczy materialne. Największą wartością jest przyjaźń najbliższych.
Dnia 24 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie wielkanocne. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy I i II, którzy poprzez krótki występ przybliżyli wszystkim wielkanocne zwyczaje. W trakcie spotkania dzieci wzięły udział w zabawach muzyczno – ruchowych oraz rozwiązywały wielkanocne zagadki. Spotkanie zakończyło się złożeniem życzeń i degustacją wielkanocnych bab ufundowanych przez Radę Rodziców.
„Wyjątkowy Gość” –teatr lalek „Bajka”
Dnia 4 marca naszą szkołę odwiedził teatr lalek „Bajka” z Nowego Sącza ze sztuką „Wyjątkowy Gość”. Akcja rozgrywa się w domu biednego szewca i bogatego młynarza, oraz na drodze przy kapliczce. Przedstawienie oparte było na wartościach chrześcijańskich. Była to niepowtarzalna lekcja dobroci i gościnności, a potępiająca egoizm i zazdrość .Myśl przewodnia tej sztuki brzmi: „Szukaj Boga w człowieku”. Nasi uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali przedstawienie, które oprócz wspaniałej treści i scenografii ubogacone było wieloma efektami dźwiękowo – muzycznymi.
Wielkanoc już za kilka tygodni, nadszedł więc czas, aby przygotować świąteczne ozdoby. 3 marca do naszej szkoły zaproszeni zostali rodzice dzieci. Najpierw wszyscy uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez panią Barbarę Krzywdę. Lekcja miała na celu przypomnienie tradycji i zwyczajów oraz przedstawienie symboli związanych z Wielkanocą. Następnie dzieci i rodzice mieli okazję nauczyć się tworzyć ozdoby świąteczne z kolorowego filcu oraz wykazać się pomysłowością w ich zdobieniu. Warsztaty prowadziła pani Zofia Świątek, której serdecznie dziękujemy. W wyniku naszych wspólnych działań powstały kolorowe i wesołe pisanki baranki, zajączki, które zakupić można będzie na kiermaszu szkolnym od 14 marca.
Zapraszamy!
Wyjazd do fikolandu i na lodowisko w Sanoku.
12 lutego cała społeczność naszej szkoły udała się do Sanoka. Cały koszt wyjazdu pokryła Rada Rodziców, której serdecznie dziękujemy. Dzieci przedszkolne i uczniowie klasy I spędziły czas w fikolandzie, gdzie bawiły się wesoło w swoim niezakłóconym rytmie, według swoich zasad i upodobań. Dzieci z klasy II przebywały na lodowisku, gdzie próbowały swoich sił w łyżwiarstwie. Wszyscy radzili sobie świetnie, zaskakując rodziców i nauczycieli. Nasi uczniowie zasmakowali tego zimowego sportu obiecali ,że lodowisko będą odwiedzać teraz częściej. Po całodziennej zabawie wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi. Z uśmiechem na twarzach wróciliśmy do naszej szkoły.
Tworzymy drzewa genealogiczne
Portret rodziny to bardzo dobry sposób, aby odnaleźć swoich przodków, upamiętnić historię rodu oraz dowiedzieć się więcej o swoich korzeniach. Genealogia ma niezwykłą wartość dla wszystkich członków rodziny, zwłaszcza dla seniorów rodu. Dziadkowie z radością powracają do przeszłości, szczególnie, jeśli mogą ją opowiedzieć najmłodszym. Odtwarzanie drzew genealogicznych to zajęcie żmudne, ale bardzo ciekawe. Dowiadujemy się czym zajmowali się nasi przodkowie, poznajemy miejsca związane z historią rodziny, wreszcie odkrywamy krewnych, o których istnieniu nikt z bliskiej rodziny nie wiedział. Gdy poznamy nasze korzenie, nic już nie będzie takie, jak dotychczas. Poznamy historie, które ukształtowały pokolenia 50,100, czy więcej lat temu, budowały podwaliny naszej osobowości i naszego obecnego życia- naszej gałęzi. Spędzanie w ten sposób czasu integruje bliskich, zbliża do siebie pokolenia. Zebraną wiedzę zachowujemy dla kolejnych pokoleń. Przy okazji można się świetnie bawić, rozwijać zainteresowania plastyczne oraz poszukiwać ciekawych form wyrazu artystycznego. Uczniowie klasy II w ramach zadania z edukacji społecznej przygotowali graficzne przedstawienie swoich rodzin. Efekty ich pracy podziwiamy na szkolnej wystawie – „Portret Rodziny”.
Mała Syrenka
Dnia 10.02.2016r. do Szkoły Filialnej w Widaczu przyjechał teatr kukiełkowy,, Aster.” Dzieci zostały zaproszone do obejrzenia pięknej bajki pt. „Mała Syrenka”. To opowieść o małej syrence, która bezgranicznie zakochuje się w księciu. Jej problem polega jednak na tym, że ona jest syreną, a on człowiekiem. Płynie więc do czarownicy, która daje jej czarodziejski płyn zmieniający syrenkę w człowieka. Gdy dziewczyna spotyka na ziemi księcia, ten postanawia być z nią już na zawsze. Bajka kończy się szczęśliwie. Po obejrzanym spektaklu na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka. Mogły z bliska zobaczyć i dotknąć lalki teatralne.
Serdecznie dziękujemy artystom teatru kukiełkowego.
Pasowanie na czytelnika
Dnia 4 lutego biblioteka szkolne przyjęła w poczet swoich czytelników uczniów klasy I. Zanim to jednak nastąpiło uczniowie musieli rozwiązać zagadki, zapoznać się z regulaminem biblioteki i odczytać prośby książek. Następnie zostali pasowani na czytelników przez nauczyciela bibliotekarza. Otrzymali kartę czytelnika i mieli możliwość wypożyczenia swej ulubionej książki.
Mamy nadzieję, że od tej pory pierwszaki będą odwiedzać bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznania nowych bohaterów książkowych.
W czwartek 28 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez nasze dzieci. W zabawowy nastrój wprowadziła nas pani wodzirej Agata, która tym razem przygotowała tańce, zabawy i konkursy w stylu „country”. Wszyscy bawili się wyśmienicie. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć.
Wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować ten bal serdecznie dziękujemy.
Mimo ,że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych Babć i Dziadków. W naszej szkole organizowanie środowiskowego Dnia Babci i Dziadka jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. ień 21 stycznia 2016 był dniem niezwykłym, pełnym uśmiechów i wzruszeń, kiedy w nasze szkolne progi zawitali Dziadkowie. Ciepłymi słowami, pełnymi życzeń przywitała ich kierownik szkoły Stanisława Wojtowicz i pani dyrektor Małgorzata Lorenc. Dziadkowie obejrzeli program artystyczny przygotowany przez dzieci oraz zostali obdarowani pięknymi upominkami. Po części artystycznej udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Atmosferę spotkania uświetniła wspólna biesiada, którą prowadził pan Leszek Konrad. Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości serdecznie dziękujemy.
Bella i Sebastian
14 stycznia zarówno przedszkolaki, jak i dzieci z klasy I i II obejrzały w artKinie w Krośnie film „Bela i Sebastian 2". Jest to historia niezwykłej przyjaźni dziesięcioletniego Sebastiana i jego ogromnego, ale łagodnego i niezwykle mądrego psa o imieniu Bella. Bohaterowie przeżywają emocjonujące przygody. Wyruszają na niebezpieczna wyprawę, aby uratować ciocię chłopca z płonącego lasu. Muszą wykazać się wielką odwagą i wytrwałością. „Bella i Sebastian" to wspaniały i wzruszający film.
Dnia 17 grudnia 2015roku w naszej szkole zrobiło się już bardzo świątecznie. W tym dniu odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli nasi uczniowie, rodzice i zaproszeni goście. Spotkanie rozpoczął występ naszych uczniów, dzięki którym po raz kolejny mogliśmy wspólnie przeżyć historię Maryi i Józefa, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajence. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami. Ogromne zaangażowanie aktorów zaowocowało wspaniałym spektaklem, który wywarł duże wrażenie na naszych widzach. Po występie dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia.
Wizyta Św. Mikołaja w Filialnej Szkole w Widaczu
Wizyta Św. Mikołaja to jeden z najbardziej oczekiwanych dni w roku szkolnym. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na przyjście Gościa. Tak też było w tym roku. Dnia 3.12.2015r. do Filialnej Szkoły w Widaczu zagościł Św. Mikołaj. Z tej właśnie okazji przedszkolaki przygotowały krótką część artystyczną. Nie mogło zabraknąć wierszy i piosenek o Św. Mikołaju. Po obdarowaniu prezentami wszystkich dzieci i po wspólnym tańcu, miły Gość pożegnał się z dziećmi, lecz obiecał, że wróci za rok. Bardzo dziękujemy Św. Mikołajowi jak i tym wszystkim, którzy Mu pomagali.
97 Rocznica Odzyskania Niepodległości
8 listopada 2015 roku w Sali Domu Ludowego w Widaczu odbyła się uroczysta wieczornica z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przed lokalną społecznością uczniowie klasy I i II mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów recytatorskich, wokalnych i tanecznych. Po zatańczeniu dostojnego poloneza dzieci recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki o charakterze patriotycznym. W drugiej części spotkania zaproszono wszystkich uczestników do wspólnego śpiewania. Zabrzmiały podniosłe pieśni oraz skromne wesołe piosenki żołnierskie.
Teatrzyk kukiełkowy „Krowa kłamczucha”
Dnia 22października 2015 roku zawitali do naszej szkoły artyści teatru kukiełkowego „Tomcio” z Nowego Sącza, którzy przedstawili spektakl pt. „Krowa kłamczucha” na podstawie bajki „Kozucha kłamczucha” Janiny Porazińskiej. Sztuka w zabawowej formie opowiada o niesfornej krowie, która okłamywała swoich bliskich i dlatego gospodyni kazała jej opuścić dom. Zarozumiała krowa otrzymała nauczkę od napotkanych zwierząt. Zrozumiała, że kłamstwo nie popłaca. Przedstawienie oprócz wielu elementów humorystycznych zawierało morał, że nie warto okłamywać bliskich, a za swoje kłamstwa powinno się przeprosić.
Aktorom serdecznie dziękujemy!
Mamy plac zabaw!
Społeczność Filialnej Szkoły Podstawowej w Widaczu serdecznie dziękuje wszystkim darczyńcom za życzliwość i bezinteresowność, za postawę, o której wielki Polak Jan Paweł II powiedział: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Dzięki tej bezinteresowności mógł powstać nowy plac zabaw przy naszej szkole.
Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy!
PASOWANIE NA UCZNIA
Dla uczniów I klasy 14 października był dniem szczególnym. Ponieważ stali się wówczas pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. W trakcie uroczystości ślubowania i pasowania zaprezentowali swoje umiejętności, pochwalili się zdobytą wiedzą. Wszyscy pierwszoklasiści stanęli na wysokości zadania i pokazali, że zasługują na zaszczytne miano uczniów. Pamiątkowe dyplomy, prezenty i poczęstunek przygotowany przez rodziców, był miłym zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia. Pierwszakom gratulujemy, życzymy powodzenia i samych najlepszych ocen!
Rok szkolny 2014/2015
Żegnaj szkoło!
Dnia 24 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość pożegnania klasy III. W tym spotkaniu uczestniczyli wszyscy nasi uczniowie, nauczyciele i rodzice. Uczniowie na pożegnanie przygotowali przepiękną część artystyczną. Tematyka związana była z wędrówką po Polsce biegiem Wisły oraz najmłodszych lat spędzonych w szkole. Podczas uroczystości rozdane zostały również nagrody i dyplomy zdobyte przez naszych uczniów na ogólnopolskich konkursach. Spotkanie zakończyła piosenka pożegnalna i przesłana wszystkim iskierka przyjaźni. Uczniom klasy III życzymy w nowej szkole samych sukcesów, a wszystkim dzieciom radosnych i bezpiecznych wakacji.
Wycieczka do Kielnarowej
3 czerwca nasze dzieci odwiedziły Centrum Turystyki i Rekreacji WSiZ w Kielnarowej. Na miejscu oprócz pięknej, słonecznej pogody czekały na nas kucyki, kozy, owce i alpaki. Każde zwierzątko dzieci mogły dotknąć, pogłaskać i nakarmić. Apetyt mocno dopisywał naszym czworonożnym przyjaciołom. Zwierzęta jadły chętnie i dużo. Największą frajdę sprawiła naszym dzieciom jazda konno. Dzieci świetnie trzymały się w siodle. Po oprowadzeniu na koniu przyszedł czas na spotkanie z alpakami – wizytówką Centrum Zooterapii. Nasze dzieci uczestniczyły w lekcji edukacyjnej „Alpaka – żywa maskotka”, poznały ich pochodzenie, budowę, zachowanie i znaczenie dla hodowli. Na zakończenie wycieczki wszyscy posililiśmy się pysznymi pierogami w staropolskiej karczmie. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał również dyplom „Przyjaciela natury”.
Dzień Matki
We wtorek 26 maja 2015 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Na wspólne spotkanie zostały zaproszone wszystkie mamy naszych uczniów. Przedszkolaki oraz uczniowie klasy I i III przygotowali dla nich przepiękny występ artystyczny bogaty w tańce, piosenki i wiersze przepełnione miłością do mamy. Po występie każde dziecko podarowało swojej mamie upominek i złożyło życzenia. Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek, a później na wspólne tańce i zabawy. Podczas spotkania panowała serdeczna i miła atmosfera. Wszystkie mamy były zachwycone występami swoich pociech. Uśmiech na ich twarzach oraz gromkie brawa świadczyły o ich radości. Wszystkim mamom życzymy dużo szczęścia, zdrowia oraz zadowolenia ze swych pociech.
Wycieczka do muzeum Rzemiosła w Krośnie
13 maja nasze dzieci wyjechały na wycieczkę do Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Tam uczestniczyły w lekcji muzealnej „Poznajemy dawne zawody”. Obejrzały wyroby i narzędzia rzemiosła użytkowego i kilka mini pracowni: szewską, rymarską, snycerską, pszczelarską, modniarską, tkacką, fryzjerską i zegarmistrzowską. Następnie udały się na spacer po krośnieńskim Rynku i degustowały lody. Szczęśliwe i z uśmiechem na twarzy wróciły do szkoły.
Spektakl teatralny „Calineczka”.Dnia 5 maja nasi mali widzowie obejrzeli przedstawienie teatralne „Calineczka” w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej Fiku – Miku. Dzieci z zapartym tchem obserwowały losy maleńkiej dziewczynki, która tułała się po świecie. Zwierzątka, które ją przygarniały nie rozumiały jej marzeń. Calineczka była dziewczynką obdarzoną wrażliwą duszą i wielkim sercem. Jej dobroć została wynagrodzona. Występ został nagrodzony przez naszych małych widzów gromkimi brawami.
Wycieczka do OSP
W dniu 4 maja 2015 roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w spotkaniu ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Widaczu. Strażacy przywitali nas jak zwykle ciepło i serdecznie. Każdy z uczniów miał możliwość obejrzenia sprzętu gaśniczo – ratunkowego. Strażacy opowiadali o bardzo ważnej pracy strażaka, tłumaczyli jak należy się zachować w razie wystąpienia pożaru oraz przypomnieli kiedy należy posługiwać się numerem alarmowym. Ponadto strażacy demonstrowali zastosowanie i pracę różnorodnych urządzeń będących na wyposażeniu wozu strażackiego. Największą atrakcją był przejazd ulicami wioski wozem strażackim. Dzieci wróciły do szkoły bardzo zadowolone.
Spotkanie wielkanocne
„Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas…”
Słowami tej świątecznej piosenki w dniu 31 marca rozpoczęliśmy w naszej szkole spotkanie wielkanocne. Uczniowie klasy III wprowadzili nas w świąteczny nastrój wierszem „Zmartwychwstanie”. Następnie w formie kwizu dzieci utrwaliły sobie wielkanocne zwyczaje. Część artystyczną przygotowali najmłodsi. Przedszkolaki zaprezentowały się w scenkach teatralnych i wielkanocnych piosenkach. Następnie odbyła się degustacja wielkanocnych bab. Na zakończenia można było zdobyć czekoladowe jajka rozwiązując wielkanocną zagadkę. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.
Koziołek Matołek wita z nami wiosnę
23 marca wyjątkowy gościem w naszej szkole był koziołek Matołek, który przybył do nas aż z samego Pacanowa. Aktorzy Agencji Artystycznej „Fiku – Miku” z Rzeszowa w bardzo ciekawy sposób przybliżyli nam treść przygód Koziołka Matołka, który przemierzał świat w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Dzieci czynnie brały udział w przedstawieniu angażując się w taniec i śpiew wraz z głównym bohaterem. Spektakl dostarczył małym widzom wielu niezapomnianych wrażeń. Ten dzień oprócz miłego spotkania z Koziołkiem obfitował w zabawy i wiosenne konkursy, w których trzeba było wykazać się sprytem i wiedzą na tematy związane z nową porą roku. W tym dniu żegnaliśmy też zimę, której symbol (szmacianą kukłę) wykonali uczniowie klasy III.
Wyjazd do teatru
W dniu 19 marca wyjechaliśmy do RCKP w Krośnie na spektakl „Kopciuszek” wystawiony przez aktorów Teatru Bohema z Bielska Białej. Dużo muzyki, wspaniała gra aktorów i ciekawa scenografia spowodowały, że sztuka bardzo podobała się naszym małym widzom o czym świadczyły ogromne brawa na koniec przedstawienia. Każde dziecko zapamięta myśl przewodnią tej bajki, że warto mieć marzenia i dążyć do ich spełnienia.
Bal karnawałowy
W czwartek 29 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez nasze dzieci. W wesoły nastrój i do wspólnej zabawy zachęcała dzieci wodzirej Agata. Dzieci przebrane w kolorowe stroje wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie. Pani Agata urozmaicała zabawę konkursami. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.
Wszystkim, którzy przyczynili się, aby nasza zabawa karnawałowa była udana serdecznie dziękujemy.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. 22 stycznia w naszej szkole odbyła się ta wyjątkowa uroczystość, czyli Środowiskowy Dzień Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swych wnucząt. Po części artystycznej bogatej w wiersze i piosenki dzieci składały życzenia i wręczały prezenty. W przyjęciu pomagali rodzice, którzy przygotowali dla naszych gości słodki poczęstunek. Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. Dzień, w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości. Dziękujemy wszystkim naszym dziadkom za bezgraniczną miłość i życzymy długich lat życia w szczęściu i zdrowiu.
Teatr Lalek „Bajka”.
Dnia 8 stycznia 2015 roku naszą szkołę odwiedził Teatr Lalek „Bajka” z Nowego Sącza. Przedstawił sztukę „Gucio zaczarowany”. Tematem tej bajki jest historia leniwego chłopca, który za sprawą wróżki został przemieniony w muchę. Głównym motywem było ukazanie problemu lenistwa i niechęci do nauki .Dzieci zrozumiały, że każdy ma prawo do szczęścia, ale wszyscy mają też obowiązki.
Barwna scenografia wprowadziła dzieci w bajkowy świat i pobudziła dziecięcą wyobraźnię. Spektakl dostarczył dzieciom wielu radosnych wrażeń. Dzieci nagrodziły aktorów gromkimi brawami i z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie.
Spotkanie opłatkowe
Spotkania opłatkowe są okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia. Radosna i życzliwa atmosfera towarzyszyła spotkaniu opłatkowemu w naszej szkole, które odbyło się 17 grudnia.
W bożonarodzeniowy nastrój wprowadził zebranych gości występ naszych małych artystów, którzy zaprezentowali się w jasełkach. W trakcie spotkania nie zabrakło wspólnego kolędowania, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń.
Żywa lekcja historii
11 grudnia nasi uczniowie mieli okazję bliższego zapoznania się z żywą lekcją historii. Grupa artystyczna „Rewita” zaprezentowała uczniom wygląd średniowiecznego rycerza, historię rycerstwa, uzbrojenie i techniki walki. Nasi mali widzowie mogli dotknąć eksponatów i wziąć udział w konkurencjach dla nich przygotowanych oraz zakuć się w dyby. Pokaz bardzo się wszystkim podobał .
Spotkanie z Mikołajem
Zgodnie z grudniową tradycją, w poniedziałek 8 grudnia do naszej szkoły przybył Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami. Dzieci przywitały Mikołaja z wielką radością, a w szkole zagościła wyjątkowa atmosfera. Na tę okazję nasze przedszkolaki przygotowały program artystyczny bogaty w wiersze i piosenki. Spotkanie z Mikołajem sprawiło dzieciom wiele radości i na pewno na długo zostanie w ich pamięci. Mikołajowi, jego pomocnikom i wszystkim którzy pomagali mu pakować prezenty bardzo dziękujemy i mamy nadzieję, że wróci do nas za rok.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Ojczyzna wolna, znowu wolna!
Tak bije serce, huczą skronie!
A Biały Orzeł w słońcu kwiatów
Przyleciał, by go ująć w dłonie..
Jedna z najważniejszych dat w kalendarzu dla każdego Polaka to 11 listopada. Obchodzimy wtedy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel, w którym wystąpili uczniowie I i III klasy. Recytowali wiersze, przypomnieli pieśni i zaprezentowali się w krótkiej scence o tematyce patriotycznej. Na koniec wszyscy, stojąc na baczność, odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.
Teatrzyk kukiełkowy
Dnia 27.10.2014 roku w naszej szkole gościł teatrzyk kukiełkowy. Dzieci obejrzały baśń ludową’’ O rybaku i złotej rybce”. Dowiedziały się, że nie należy być zachłannym, bo można wszystko stracić. Miały także możliwość zobaczenia z bliska kukiełek. Uczniowie nagrodzili występ gromkimi brawami.
Pasowanie na ucznia
15 października uczniowie kl. I złożyli swoje pierwsze w życiu ślubowanie. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną. Była ona okazją, by pierwszaki zaprezentowały swoje umiejętności. Przedstawiły montaż słowno- muzyczny, w którym mówiły o swoich obawach, radościach, nadziejach. Pokazały, że są pełnoprawnymi uczniami. W obecności swoich rodziców złożyły uroczystą przysięgę i dołączyły do grona uczniów Filialnej Szkoły Podstawowej w Widaczu. Po ślubowaniu pani dyrektor Małgorzata Lorenc pasowała każde dziecko na ucznia szkoły. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i prezenty ufundowane przez Radę Rodziców. W tym dniu również nasi uczniowie złożyli życzenia pracownikom szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wspólne świętowanie zakończył słodki poczęstunek.
Przedszkolaki w gabinecie lekarskim
Na czym polega praca lekarza i pielęgniarki oraz co znajduje się w przychodni lekarskiej dowiedziały się przedszkolaki podczas wizyty w Ośrodku Zdrowia w Widaczu w dniu 3 października. W trakcie wizyty pani pielęgniarka zmierzyła i zważyła dzieci. Przedszkolaki zobaczyły jak wyglądają gabinety lekarskie i jakich narzędzi używa lekarz i pielęgniarka w trakcie swojej pracy. Dzięki wizycie w przychodni dzieci miały szansę przezwyciężyć uczycie lęku przed personelem medycznym, a także wzbogacić słownictwo związane z tym tematem. Dziękujemy za miłe przyjęcie.
Sztuka teatralna „Tygrys Pietrek’’.
24 września uczniowie naszej szkoły wyjechali do Miejsca Piastowego na spektakl teatralny „ Tygrys Pietrek’’. Sztukę wystawiał Teatr „Maska’’ z Rzeszowa. Żywiołowa gra aktorów, przejrzysta fabuła, dowcipny tekst oraz bezpośredni kontakt aktorów z widzami sprawił, iż dzieciom przedstawienie bardzo się podobało. Po spektaklu dzieci mogły obejrzeć lalki występujące w przedstawieniu. Pełne wrażeń i z uśmiechem na twarzy wróciły do szkoły.
Rok 2013/2014
Wycieczka do Ranczo w Pstrągowej
4 czerwca przedszkolaki i uczniowie klas II – III wybrali się wraz z nauczycielami i rodzicami na wycieczkę do Ranczo w Pstrągowej. Wyjazd łączył w sobie zarówno wypoczynek jak i edukację na łonie natury. W programie wycieczki było zwiedzanie zoo z oswojonymi zwierzętami takimi jak: lamy, daniele, które dzieci mogły karmić. Uczniowie odwiedzili także tradycyjne gospodarstwo rolne. Organizatorzy zapewnili uczestnikom wycieczki ciepły posiłek i napoje. Po wyczerpującym spacerze po zoo, dzieci ze smakiem zajadały kiełbaski z grilla i pieczone ziemniaki. Starsi uczniowie wzięli udział w quizie sprawdzającym ich wiedzę na temat zwierząt wiejskich. Młodsze dzieci także mogły się wykazać wiedzą, rozwiązując przygotowane dla nich zagadki. W programie wycieczki znalazło się miejsce na przejazd wozem po okolicy i wesołe zabawy na placu zabaw. Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili bardzo zadowoleni, bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia. Wycieczka w całości została ufundowana przez Radę Rodziców naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy!
DZIEŃ MATKI
28 maja w naszej szkole odbyła się uroczystości z okazji Dnia Matki. Na zaproszenie dzieci przybyły do szkoły mamy. Mali artyści wyrażali miłość i wdzięczność swoim kochanym mamom, poprzez występy artystyczne. Uczniowie kl. II – III recytowali wiersze, a przedszkolaki wyst��piły w przedstawieniu pt.” Bajkowe życzenia”. Całość uroczystości przeplatana była piosenkami i tańcami. Dzieci z „zerówki” zaprezentowały piosenki w języku angielskim. Po wspaniałych występach, dzieci wręczyły swoim mamom upominki z okazji ich święta. Publiczność była zachwycona popisami dzieci, na twarzach zebranych matek malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich zdolnych pociech. Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. Uroczystość przebiegała w miłej, ciepłej, rodzinnej atmosferze i została uwieczniona na fotografiach – dzięki czemu na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Wyjazd do RCKP
23 maja nasza szkoła wyjechała do RCKP w Krośnie na teatrzyk „O Krasnoludkach i o sierotce Marysi”, który wystawiał Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Wystawiana przez aktorów baśń uczyła, że w przyjaźni tkwi niesamowita siła, że warto walczyć z przeciwnościami losu. Pokazała dzieciom, że nie można być obojętnym na los innych, że należy czerpać radość z bezinteresownej pomocy potrzebującym. W teatralnej adaptacji tekstu Marii Konopnickiej maluchy poznały perypetie mądrego króla Krasnoludków – Błystka, zadziornego – Podziomka i wielce uczonego Koszałka – Opałka. Doświadczyły też spotkania z wyniosłą królową Tatrą, ale przede wszystkim poznały trudny los tytułowej sierotki – Marysi. Dzieci brały czynny udział w przygodach bohaterów i łatwo wchodziły w interakcje z aktorami na scenie .
Z wizytą u strażaków
W dniu 6 maja 2014 roku dzieci z naszej szkoły odwiedziły strażaków z OSP w Widaczu. Podczas wizyty strażacy opowiadali dzieciom o swej trudnej, niebezpiecznej i odpowiedzialnej służbie. Dzieci dowiedziały się również w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną oraz utrwaliły numer alarmowy – 998. W trakcie spotkania zaprezentowane zostały stroje strażackie i hełmy, które chętnie przymierzały. Dzieci obejrzały też wyposażenie wozu strażackiego w sprzęt gaśniczy i ratowniczy, a także miały możliwość usłyszenia sygnałów alarmowych, których używają strażacy. Wielką atrakcją podczas tej wizyty był przejazd wozem strażackim. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły strażakom upominki, a same obdarowane zostały słodyczami.
Przedstawienie
Dnia 25 kwietnia przyjechali do naszej szkoły aktorzy z Agencji Artystycznej Creatiw z przedstawieniem „Akademia Fotografii Pana Kleksa’’. W trakcie spotkania dzieci zobaczyły stare aparaty fotograficzne, nawet sprzed 200 lat oraz uczyły się robić aparat z pudełka po butach. Świetnie bawiły się w rytm muzyki i obejrzały niezwykłą historię zaczarowanego księcia, który został szpakiem.
Poznaj Świat z Misiem Haribo!
Na przełomie marca i kwietnia przedszkolaki wzięły udział w projekcie pt.: „Poznaj świat
z misiem Haribo”, którego tematem przewodnim było poznawanie odległych zakątków naszego świata i przybliżenie dzieciom różnych kultur. Każde z 6 zajęć w cyklu rozpoczynały się wprowadzeniem w kulturę i zwyczaje aktualnie omawianego miejsca, a po wykonaniu zaplanowanych zadań i zabaw przedszkolaki słuchały pouczających bajek związanych tematycznie z omawianym miejscem. Podczas realizacji projektu dzieci nauczyły się kilku zwrotów w językach takich jak, chiński czy hinduski oraz zapoznały się ze zwyczajami ludzi mieszkających na różnych kontynentach. przedszkolaki wykonywały także afrykańskie ozdoby oraz słuchały i bawiły się przy muzyce z odległych zakątków świata.Podróże z misiem Haribo okazały się być wspaniałą przygodą, dzięki której przedszkolaki stały się bogatsze o nowe doświadczenia i wiadomości na temat świata.
Uwieńczeniem projektu jest wykonanie pracy techniką kolażu na temat: „Wizytówka Polski”, która weźmie udział w ogólnopolskim konkursie.
Wszyscy trzymamy kciuki!
Poranek wielkanocny
W ostatni dzień przed przerwą świąteczną w naszej szkole uczniowie klasy O pod kierunkiem swej wychowawczyni przygotowali poranek wielkanocny. Wszystkim uczestnikom spotkania udzielił się świąteczny nastrój: składanie życzeń, degustacja bab wielkanocnych oraz program słowno – muzyczny. Radosne przeżycia wywołały u dzieci wielkanocne zgadywanki, podczas których można było zdobyć czekoladowe jajko.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
„Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno,
W wodę cię wrzucamy, bo wiosnę witamy!”
Według tradycji z dnia 21 marca uczniowie naszej szkoły tego dnia pożegnali zimę i z radością powitali najpiękniejszą porę roku, wiosnę. W tym dniu na uczniów i przedszkolaków czekał szereg zajęć i zabaw z tej radosnej okazji. Dzień rozpoczęła inscenizacja przygotowana przez uczniów klasy II i III, tematycznie związania ze zwyczajami i wczesnowiosennymi obrzędami topienia Marzanny. Następnie z listu od Pani Wiosny dzieci dowiedziały się, że mają do wykonania szereg zadań i konkursów, dzięki którym pomogą jej na dobre zadomowić się w naszych stronach. Dzieci więc odgadywały zagadki związane z wiosennymi elementami przyrody oraz wykonywały zadania zręcznościowe.
Ważnym punktem naszej zabawy był konkurs „wiosenne rozmaitości”, zorganizowany dla wszystkich uczniów i przedszkolaków. Dzieci miały za zadanie zaprezentować wiosenny strój i piosenkę lub wiersz o wiosennej tematyce. Laureatami konkursu zostali: Mateusz Sołtysik, Emilka Szczambura
i Julka Godek. Dzieci zostały obdarowana ufundowanymi przez Radę Rodziców nagrodami, a każdy
z uczestników słodkim poczęstunkiem.Uwieńczeniem tego wyjątkowego dnia było wspólne utopienie Marzanny i powrót do szkoły
z kolorowym gaikiem. W ten sposób w Widaczu na dobre zagościła wiosna.
Bal karnawałowy
Dnia 4 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Zabawę prowadziła pani wodzirej, która ni pozwalała nudzić się dzieciom organizując ciekawe konkursy. W zabawach uczestniczyli zarówno ci najmłodsi, jak i starsi. Za oprawę muzyczną odpowiadał DJ, którego taneczne piosenki nie pozwalały schodzić z parkietu. Dzieci dostały poczęstunek w formie doskonałych kanapek oraz ciast przygotowanych przez rodziców. Wszyscy bawili się wspaniale, co potwierdzić mógł uśmiech na twarzach dzieci.
Dzień Babci i Dziadka
Dzień 21 stycznia był w naszej szkole szczególnym dniem dla uczniów, przedszkolaków, a przede wszystkim dla Babć i Dziadków, którzy przybyli, by uczcić swoje święto wraz z wnukami. Nasi uczniowie przedstawili jasełka oraz śpiewając i recytując wiersze składali życzenia Dziadkom.
Z przejęciem wyrażali wdzięczność za ich poświęcenie i czas, którym ich obdarzają. Podczas przedstawienia nie brakowało wzruszających, ale i zabawnych momentów. Nie jednej Babci i Dziadkowi łza kręciła się w oku, słuchając życzeń i ciepłych słów płynących z ust ich pociech. Po przedstawieniu uczniowie obdarowali swoich dziadków własnoręcznie wykonanymi słodkimi upominkami.
Nasi goście otrzymali także piękne życzenia od kadry naszej szkoły oraz obecnej na uroczystości dyrekcji. Były to jednocześnie słowa podziękowania za trud wkładany w kształtowanie
u najmłodszych pożądanych postaw.
Po występie wnuków dziadkowie zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez mamy. Była to wspaniała okazja do miłego spotkania z innymi dziadkami.
Teatrzyk kukiełkowy „ Kot w butach”
W piątek 20 grudnia 2013 roku do naszej szkoły zawitał teatrzyk kukiełkowy z bajką „Kot w butach”. Dzieciom szczególnie podobały się kolorowe dekoracje i oryginalne kukiełki. Bajka dotyczyła przyjaźni pomiędzy kotem i Jankiem. Zwróciła uwagę dzieci na fakt, że przyjaźń i wierność jest cenniejsza od złota, a dobro zawsze zwycięża nad złem. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały teatrzyk. Po przedstawieniu rozmawiały z aktorami i pozowały do wspólnej fotografii.
Spotkanie opłatkowe
19 grudnia2013 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe. Wzięli w nim udział zaproszeni goście, pracownicy szkoły i rodzice. Spotkanie rozpoczęła inscenizacja jasełek w wykonaniu naszych uczniów. W tej miłej, świątecznej atmosferze nie zabrakło też wzajemnych życzeń, dzielenia się opłatkiem i wspólnego kolędowania.
Mikołajkowy dzień w naszej szkole
6 grudnia był dla naszych przedszkolaków i uczniów dniem pełnym radości oraz uśmiechu za sprawą odwiedzin Świętego Mikołaja. Od rana wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali zacnego gościa. Przybył on do naszej szkoły, by wraz z obecnymi w tym wyjątkowym dniu rodzicami obejrzeć występy artystyczne naszych najmłodszych. Po udanym i nagrodzonym brawami programie przejętych przedszkolaków Mikołaj dołączył do wspólnej zabawy przy muzyce. Wszystkie dzieci jednak najbardziej czekały na upominki, które Święty Mikołaj dla nich przygotował. Każdy mógł osobiście zamienić słowo z Mikołajem, a także otrzymał od naszego gościa paczkę. Dzieci miały też możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć, które będą przemiłym wspomnieniem tego magicznego dnia w naszej szkole. Żegnając się z naszymi uczniami Mikołaj obiecał, że przybędzie do naszej szkoły także za rok, na co wszyscy czekają już z niecierpliwością.
DBAMY O SWOJE ZDROWIE
21.XI. przedszkolaki z grupy 6-latków ze szkoły filialnej w Widaczu rozpoczęły tygodniowy program mający na celu propagowanie zdrowego stylu życia pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch". Realizację programu rozpoczęły od wycieczki do gabinetu lekarskiego mieszczącego się w budynku szkoły do której uczęszczają na, którą wybrały się ze swoją wychowawczynią Panią Stanisławą Wójtowicz. Tam dowiedziały się między innymi na czym polega praca lekarza i pielęgniarki oraz jakich narzędzi używa lekarz w trakcie swojej pracy. Podczas pobytu w gabinecie wszystkie dzieci zostały zmierzone, każdy miał też okazję posłuchać jak bije jego serduszko. Od Pani Doktor dzieci dowiedziały się, że aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem należy uprawiać sport, często przebywać na świeżym powietrzu oraz zdrowo odżywiać się. Na koniec wszystkie dzieci obiecały jeść więcej owoców i warzyw oraz pełnoziarnistego pieczywa a także zrezygnować z komputera na korzyść półgodzinnego spaceru.
Następny dzień był dla przedszkolaków bardzo pracowity. W tym dniu ich mottem przewodnim było hasło "Jemy zdrowo, kolorowo". Po starannym umyciu rąk i przygotowaniu stanowisk pracy dzieci przystąpiły do robienia zdrowych zd bardzo smakowały ponieważ nawet największe niejadki pałaszowały swoją porcję z największym apetytem.
Marzena Bednarz
Akademia z okazji Święta Niepodległości
„Dzisiaj wielka jest rocznica -
Jedenasty listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
Hołd wdzięczności Polska składa”.Dnia 12 listopada 2013 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości, przygotowana przez uczniów klasy II i III pod kierunkiem wychowawczyni p. Barbary Krzywdy. Dzieci z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchały tej szczególnej lekcji historii. Podczas wystąpienia przedstawiły historię rozbiorów Polski i drogę do niepodległości. Występ wzbogaciły o śpiew pieśni patriotycznych. Na zakończenie, pamiętając o zachowaniu należytej postawy wspólnie z wychowawcami odśpiewały hymn Polski.
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 11 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciela. W tym uroczystym dniu uczniowie mieli okazję złożyć nauczycielom podziękowania za przekazywaną wiedzę oraz trud włożony w kształtowanie ich serc i umysłów. Swoją wdzięczność wyrazili poprzez program artystyczny, na który składały się wiersze, piosenki i skecze. Na zakończenie miłego spotkania uczniowie złożyli nauczycielom życzenia i wręczyli własnoręcznie zrobione laurki.
ROK SZKOLNY 2012/2013
Wycieczka do Rymanowa Zdroju
Poznanie walorów turystycznych i przyrodniczych Rymanowa Zdroju to cel naszej kolejnej wycieczki , na którą wybraliśmy się 20 czerwca. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od pieszej wędrówki ścieżką zdrowia na Wołtuszową Polanę, gdzie dawniej istniała wieś łemkowska, a obecnie można zobaczyć pozostałości po zniszczonej wiosce i drewniane rzeźby. W drodze powrotnej podziwialiśmy malownicze widoki rozciągające się ze szczytu. Po 2 – godzinnej wędrówce zeszliśmy do Rymanowa i tam przy Uzdrowisku „Anna” piekliśmy kiełbasę. Po chwili odpoczynku spacerowaliśmy ulicami uzdrowiska . Nie mogło zabraknąć degustacji wody zdrojowej w pijalni i przy zdrojowych źródełkach. Był też czas na zakup pamiątek . Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni.
Fundusze Europejskie dla najmłodszych
Dnia 18 czerwca 2013 roku dla uczniów klas I – III została przeprowadzona lekcja pt. Fundusze Europejskie dla najmłodszych”. Podczas spotkania dzieci zapoznały się z projektami finansowanymi ze środków europejskich w ich najbliższej okolicy oraz w województwie podkarpackim. Poznały także podstawowe pojęcia związane z tematyką funduszy europejskich. Lekcję zakończył kwiz ze zdobytej wiedzy. Uczniowie otrzymali pamiątkowe gadżety.
Spotkanie z klaunem Witusiem
17 czerwca zawitał do nas klaun Wituś, który poprzez zabawę uczył dzieci jak dbać o prawidłową dietę, sprawność fizyczną, uczył jak przestrzegać zasad bezpieczeństwa. W trakcie wspólnej zabawy było wiele śmiechu, radości i zaskakujących sytuacji. Dzieci razem z klaunem Witusiem czarowały i bawiły się. Wizytę naszego gościa zapamiętają na długo.
Zbiórka zabawek dla szpitalnej świetlicy "Bajkowy Kącik"
W odpowiedzi na prośbę Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala w Krośnie uczniowie naszej szkoły zorganizowali zbiórkę książek, zabawek, przyborów szkolnych, gier planszowych i maskotek dla szpitalnej świetlicy „Bajkowy Kącik”. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi zabawkami, co świadczy o dużej wrażliwości na potrzeby innych. Mamy nadzieję, że otrzymane zabawki wywołają uśmiech na twarzach małych pacjentów.
Dzień Dziecka
Po Dniu Matki przyszedł czas, by w naszej szkole świętować długo oczekiwany przez wszystkich uczniów Dzień Dziecka. 3 czerwca Stowarzyszenie „Bliska Szkoła” zorganizowało dla naszych wychowanków zabawę prowadzoną przez panią wodzirej Agatę, która w tym dniu dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń. Dzieci miło spędziły czas na wspólnych zabawach integracyjnych, tańcach i konkursach. Za przeróżne zadania typu: przewożenie ziemniaków na czas, przelewanie wodzy za pomocą łyżki, czy grę w hokeja w rękawicach bokserskich wszystkie otrzymały słodkie łakocie ufundowane przez Radę Rodziców. W przerwach między konkurencjami bawiliśmy się w rytmie ulubionych dziecięcych przebojów. Mimo deszczowej pogody Stowarzyszenie zorganizowało także pieczenie kiełbasek, które smakowały po wyczerpującej zabawie. Wszystkim uczniom i przedszkolakom życzymy, by były zawsze tak radosne i szczęśliwe, jak w tym dniu. Naszym sponsorom dziękujemy za okazaną pomoc.
DZIEŃ MAMY
28 Maja mamy przedszkolaków i uczniów naszej szkoły zostały zaproszone na uroczystość z okazji ich święta. Nasi wychowankowie przygotowali występ artystyczny pod tytułem "W pałacu Królowej Bajek". Zanim jednak rozpoczęło się przedstawienie Pani Kierownik i Pani Dyrektor złożyły serdeczne życzenia wszystkim przybyłym na spotkanie. Program artystyczny rozpoczął się tańcem chodzonym w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej. Podczas przedstawienia zaś, dzieci w bajkowych strojach recytowały wierszyki i składały swoim ukochanym mamom życzenia. Nie zabrakło także zabawnych i wywołujących uśmiech tańców oraz wzruszających piosenek. Mamy z radością oglądały występ, do którego uczniowie długo i wytrwale się przygotowywali. Poprzez różne formy artystyczne mogli wyrazić swoim mamom wdzięczność za trud i poświęcenie w ich wychowaniu. Dodatkowym dowodem uznania i miłości były własnoręcznie wykonane laurki i kwiaty, które dzieci wręczyły po przedstawieniu. Po części artystycznej wszystkie mamy zostały zaproszone na słodki poczęstunek, gdzie mogły spędzić miłe chwile na rozmowie.
WYCIECZKA DO FIKOLANDU
Dnia 9 maja 2013r. brać szkolna wraz z „milusińskimi” oraz nauczycielami i rodzicami wyjechała do krośnieńskiego Fikoland’u. Nasze dzieci bezpiecznie szalały na zjeżdżalniach, trampolinach i wielu innych wspaniałych obiektach. Obowiązywała tam jedyna zasada – dobrze się bawić.
Po udanej zabawie wyszli ochłonąć na zewnątrz, wśród prehistorycznych figur. W drodze powrotnej wstąpili na lody do McDonald’a. Miłą zabawę zasponsorował „Kiermasz Wielkanocny” zorganizowany przez nauczycieli naszej szkoły.Dzieci wróciły pełne radości i z uśmiechem na twarzy
DZIEŃ STRAŻAKA
Dnia 7 maja dzieci i uczniowie naszej szkoły uczcili Dzień Strażaka, który w naszym kraju obchodzony jest 4 maja i wybrali się z wizytą do Ochotniczej Straży Pożarnej w Widaczu. Przed budynkiem czekał już na nas wóz strażacki i przedstawiciel tego znaczącego zawodu. Na początku wizyty zwiedziliśmy miejsce, gdzie strażacy przechowują swoje uroczyste mundury i inne narzędzia i przedmioty potrzebne w ich pracy. Dzieci miały więc okazję przekonać się, że strażacy nie tylko wyjeżdżają do pożarów, ale także służą pomocą w czasie powodzi, czy usuwania przeszkód powstałych w wyniku np. wichury. Niewątpliwie jednak największa atrakcją, na którą wszyscy czekali z niecierpliwością, był przejazd wozem strażackim na sygnale. W tej sytuacji na pewno każdy z uczniów czuł się jak dzielny strażak.
Z okazji minionego Dnia Strażaka złożyliśmy również życzenia przedstawicielowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Widaczu, wręczyliśmy drobny upominek i kwiaty. Nie obyło się także bez wykonania pamiątkowych zdjęć z naszej wycieczki. Zapraszamy do obejrzenia ich w galerii.
Wizyta w Ośrodku Zdrowia
Dnia 11 kwietnia przedszkolaki z Klubu Przedszkolaka wybrały się z wizytą do ośrodka zdrowia w Widaczu. Zostaliśmy ciepło i miło przyjęci przez personel przychodni – pielęgniarkę i panią doktor, które z chęcią opowiedziały nam i zademonstrowały swoją pracę. Dzieci miały możliwość zwiedzenia gabinetów lekarskich, gdzie zapoznały się z dostępnymi w nich przyrządami i przedmiotami potrzebnymi do badania pacjentów. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na temat zawodu lekarza i pielęgniarki, jednak najciekawszym punktem programu była możliwość zmierzenia swojego wzrostu, ważenie i poddanie się badaniu. Dzięki temu doświadczeniu dzieci z pewnością nie będą bać się kolejnych wizyt w gabinecie lekarskim.
Poranek wielkanocny
W środę 27 marca 2013 roku w naszej szkole został zorganizowany wielkanocny poranek. Celem tego spotkania było przybliżenie zwyczajów i tradycji świąt wielkanocnych. Nasi uczniowie spotkali się w odświętnie udekorowanej sali, wokół stołów z wielkanocnymi babkami. Spotkanie rozpoczęło się kwizem przeprowadzonym przez p. Barbarę Krzywdę, w trakcie którego uczniowie odpowiadali na pytania konkursowe związane z wielkanocnymi zwyczajami. Podczas spotkania można było posłuchać wierszy i świątecznych piosenek. W końcowej części naszego poranka złożyliśmy sobie życzenia. Miłym akcentem była wspólna degustacja świątecznych babek i czekoladowych jajek.
Pierwszy dzień wiosny
W dniu 21 marca według tradycji uczniowie i przedszkolaki z naszej szkoły zebrali się by wspólnie pożegnać zimę i cieszyć się z nadejścia wiosny. Zanim jednak pożegnaliśmy Marzannę, dzieci wzięły udział w licznych zabawach i konkursach. Podzieleni na grupy uczniowie rywalizowali w konkurencjach sprawnościowych i dotyczących wiedzy o wiośnie. Każdy uczestnik starał się zdobyć jak najwięcej punktów dla swojej drużyny. Były one przyznawane za rozwiązywanie wiosennych zagadek, odgadywanie haseł w kalamburach czy rozpoznawanie wczesnowiosennych kwiatów. |Zajęcia miały na celu zintegrować uczniów, uczyć współpracy w zespole i zdrowej rywalizacji , a także wyzwolić radość z nadejścia najpiękniejszej z por roku - wiosny. Każdy uczestnik otrzymał słodki upominek i nagrodę za wspólną zabawę i udział w konkursach. Zadowoleni i nagrodzeni uczniowie żegnali zimę paląc Marzannę pod opieką swoich wychowawców. Pierwszemu dniu wiosny towarzyszyły wesołe tańce i śpiewy.
Warsztaty artystyczne i kiermasz wielkanocny
W dniach 1 i 8 marca 2013 uczniowie klas I – III uczestniczyli w warsztatach bibułkarskich i ceramicznych prowadzonych przez panią Magdalenę Penar i Iwonę Władykę. Na warsztatach bibułkarskich uczestnicy wykonywali wiosenne kwiaty, bibułkowe kurczątka i wielkanocne koszyki. Na warsztatach ceramicznych lepili w glinie wielkanocne baranki. Wytwory naszej działalności można zobaczyć w galerii. Chętnych zapraszamy na nasz szkolny kiermasz od 19 marca 2013 r.
Teatr kukiełkowy "Bajka" w szkole
W dniu 27 lutego w naszej szkole gościli aktorzy z teatru lalek „Bajka” wraz z przedstawieniem kukiełkowym pt. „Wielkie sprawy małej Żaby”. Przedstawienie było bogate w treści dydaktyczne, bohaterowie uświadamiali bowiem dzieciom, jak ważne w życiu jest mieć przyjaciela i jak należy pielęgnować przyjaźń. Ponadto spektakl dotykał tematyki ekologii i obowiązku dbania o przyrodę i właściwego stosunku do środowiska naturalnego – lasów, łąk, czystych rzek. Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się przygodom głównej bohaterki i jej przyjaciół – Smoków, Krokodyla, którzy uświadamiali dzieciom, że należy wykazywać się tolerancją wobec odmiennego wyglądu i upodobań.. Teatr zapewnił piękne dekoracje i profesjonalną oprawę muzyczną. Nasi uczniowie mieli możliwość rozmowy z aktorami oraz czynnego udziału w spektaklu, manipulując kukiełkami. Pod koniec wizyty aktorów wykonaliśmy kilka pamiątkowych zdjęć, które można obejrzeć w galerii.
Bal karnawałowy
Karnawał to czas zabaw, balów, maskarad nie tylko dla dorosłych, ale także i dla dzieci. 24 stycznia 2013 roku w godzinach od 16.00 do 19.00 nasza szkoła zamieniła się w magiczny, kolorowy świat. Gdy wybiła upragniona godzina cała sala wypełniła się dziećmi i to nie tylko z naszej miejscowości. Przybyli też rodzice i dziadkowie. Dzieci przebrane w różnorodne, barwne stroje wspaniale bawiły się w rytm muzyki i pod wodzą pani Wodzirej. Podczas trwania balu odbywały się różne konkursy i zabawy. Przybył także Mikołaj, który rozdawał dzieciom słodkie łakocie. Był też czas na poczęstunek dla dzieci i przybyłych gości. Ten niezapomniany bal udało się nam przeprowadzić dzięki pomocy i wsparciu stowarzyszenia „Bliska Szkoła” w Widaczu i Rady Rodziców. Im to składamy serdeczne podziękowania. Wspólna zabawa przysporzyła dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.
S. WójtowiczDzień Babci i Dziadka
„Babciu – Dziadku w dniu Waszego święta
życzenia składają kochane wnuczęta.”Pod takim hasłem w dniu 22 stycznia 2013 roku w naszej szkole odbyła się szczególna uroczystość „Dzień Babci i Dziadka”. To święto to dzień niezwykły, dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości przez kierownik szkoły Stanisławę Wojtowicz i dyrektora Małgorzatę Lorenc. Panie złożyły zebranym serdeczne życzenia zdrowia, spełnienia marzeń, pociechy z wnucząt oraz radości z ich szkolnych i życiowych osiągnięć. Po części oficjalnej nasi mali artyści zaprezentowali specjalny program artystyczny, który żywiołowo odbierali dziadkowie. Nie zabrakło braw, uśmiechów i wzruszeń. Na koniec występu dzieci wręczyły ukochanym dziadkom drobne upominki. Niejednej babci i dziadkowi łezka kręciła się w oku. Ich szczęśliwe i rozpromienione twarze po raz kolejny ukazały, jak ważne są dla nich takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców, którym składamy serdeczne podziękowania. W miłej atmosferze toczyły się dyskusje i wspomnienia, a do tańca przygrywał zebranym zespół muzyczny „La Fiesta”. Seniorzy nie kryli zadowolenia z mile spędzonych chwil w naszej szkole.
Spotkanie opłatkowe
Spotkania opłatkowe są okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Radosna, życzliwa i rodzinna atmosfera towarzyszyła spotkaniu opłatkowemu w naszej szkole, które odbyło się 18. grudnia 2012 roku. W bożonarodzeniowy nastrój wprowadził zebranych gości występ naszych małych artystów, którzy zaprezentowali się w jasełkach pt. „Betlejemska droga’’. W trakcie spotkania nie zabrakło wspólnego kolędowania, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń radosnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia i szczęścia w Nowym Roku.S. Wojtowicz
Mikołajkowy dzień
Dnia 6 grudnia przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły przywitały niesamowitego gościa, na którego z pewnością wszyscy czekali przez cały rok. Święty Mikołaj w dzień swego święta nie zapomniał o naszej szkole i przybył by obejrzeć program artystyczny, przygotowany przez najmłodsze dzieci z Klubu Przedszkolaka. Uczniowie nie pozostali bierni i razem z młodszymi kolegami śpiewali i tańczyli z Mikołajem. Nasz gość, pod wrażeniem występów dzieci z radością obdarzył je słodkimi paczkami. Na mikołajkowe spotkanie zaproszeni zostali również rodzice i dziadkowie. Wszyscy zebrani ze wzruszeniem oglądali występy artystyczne swoich pociech, które były nieco zdenerwowane i podekscytowane wizytą gościa. Stanęły jednak na wysokości zadania i pięknie recytowały wierszyki i śpiewały piosenki.
Zanim Mikołaj pożegnał uczniów i powędrował w dalszą drogę wszystkie dzieci miały możliwość uwiecznić na zdjęciach wspólnie spędzone z gościem chwile. Fotografie będą nieocenioną pamiątką tego wyjątkowego dla uczniów i przedszkolaków dnia.
Święto Niepodległości
9 listopada uczniowie naszej szkoły pod okiem nauczycielki Stanisławy Wojtowicz przygotowali poranek poświęcony 94 rocznicy odzyskania niepodległości. Spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnienia znaczenia historycznego wydarzeń, po czym uczniowie klas II i III odegrali krótką scenkę, w której przedstawili losy naszej ojczyzny będącej w 123 – letniej niewoli. Poranek zakończył się wspólną recytacją wiersza St. Bełzy „ Kto ty jesteś” i odśpiewaniem hymnu państwowego.
Wizyta Teatru Krakowskiego ART - MA
11 października 2012 roku uczniowie Filialnej Szkoły Podstawowej w Widaczu wspólnie z aktorami Krakowskiego Teatru ART – MA mieli możliwość występowania na scenie i współtworzenia bajkowego świata w spektaklu teatralnym „ Czary Jesieni’’. Podczas wspólnej zabawy dzieci utrwaliły sobie zmiany zachodzące w przyrodzie o tej porze roku. Obejrzany spektakl cieszył się dużym zainteresowaniem, a aktorzy za swój występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami przez naszą szkolną publiczność.
Pasowanie na ucznia
W dniu 12 października 2012 roku pierwszoklasiści z naszej szkoły w obecności dyrekcji, nauczycieli i rodziców złożyli uroczyste ślubowanie i stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. W odświętnych strojach i pełni przejęcia ślubowali na sztandar narodowy, że będą się dobrze uczyć i przynosić chlubę rodzicom, ojczyźnie i szkole. Następnie każde dziecko zostało przyjęte do grona braci uczniowskiej poprzez symboliczne dotknięcie ołówkiem przez dyrektor szkoły Małgorzatę Lorenc.
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i torbę słodyczy ufundowaną przez naszych sponsorów. Po występach pierwszoklasistów zaprezentowali się uczniowie klas II i III w krótkim programie artystycznym, podczas którego złożyli życzenia nauczycielom z okazji Dnia Edukacji. Po emocjonujących chwilach przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. To był radosny dzień, pełen wrażeń, i niepowtarzalnych chwil. Cała społeczność szkolna życzy nowym uczniom wiele satysfakcji ze zdobywania wiedzy oraz jak najwięcej radosnych chwil spędzonych w szkolnych murach.
-